به گزارش صبح توس؛

حجت الاسلام و المسلمین حسین زرگران چهارشنبه شب در جمع خدمتگزاران هیأت‌های عزادارای کاشمر در آیین سنتی سیاهپویشان در محل حسینیه فاطمیه کاشمر گفت: قرن‌های متمادی است که شاهد برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان هستیم و باید بدانیم رکن وظیفه این است که ببینیم هدف امام حسین سلام الله علیه از این قیام چه بوده است.

وی تصریح کرد: در شناخت هدف قیام امام حسین(ع) دیگر جای اعمال سلیقه نیست که بگوییم به نظر ما هدف این بوده است و یا آن بلکه باید ببینیم خود امام حسین(ع) در این مورد چه می‌فرمایند.

این سخنران مذهبی ادامه داد: دو متن تاریخی وجود دارد که بیانگر هدف قیام امام حسین(ع) است که یکی از این متن‌ها نامه امام به برادرشان محمد حنفیه است و در این نامه می‌نویسند من برای کسب قدرت و ثروت و فساد قیام نکردم بلکه غرض من اصلاح امت جدم است.

وی افزود: امام تأکید می‌کنند که خداوند بهترین و کاملترین دین را برای ما فرستاد اما با روی کار آمدن بنی‌امیه، آن‌ها دین را مانند ظرفی وارونه کردند و یزید هم علناَ بی‌دینی خود را اعلام می‌کند و آن کسی که خود را امیرالمؤمنین می‌خواند تنها چیزی که ندارد ایمان است لذا امام حسین(ع) فرمودند من قیام می‌کنم برای امر به معروف و نهی از منکر و معرفی و اجرای سیره جدم پیامبر اسلام(ص) و پدرم علی(ع).

زرگران خاطرنشان کرد: دومین متنی که در تاریخ وجود دارد عبارت است از نامه‌ای که امام حسین(ع) به بزرگان بصره نوشتند و نیز یک سخنرانی که مثل همین روزها و بعد از اینکه سپاه حر جلوی آن‌ها را گرفتند انجام دادند که حضرت نوشتند شما را دعوت می‌کنم به اینکه به قرآن برگردید و قرآن بخوانید و نیز به سنت‌های پیامبر اسلام بازگردید و زندگی خود را بر طبق سیره و سنت‌های پیامبر(ص) بنا کنید.

وی تأکید کرد: امام حسین(ع) فرمودند دشمنان اسلام سنت‌های پیامبر را میراندند و امروز هم در زمان ما وقتی به دقت بررسی می‌کنیم می‌بینیم در بسیاری از ابعاد زندگی همین‌گونه شده است و باید از خود بپرسیم که اگر همین امروز امام حسین(ع) اینجا باشند آیا حرفشان غیر از این است؟

زرگران افزود: امروز در کاسبی، سیاست، دیانت، لباس پوشیدن، ازدواج، مجالس عزا و ختم اموات و... نه تنها بسیاری از سنت‌های دینی را رعایت نمی‌کنیم بلکه گویی در بعضی موارد مقید شده‌ایم که بر عکس این سنت‌ها را عمل کنیم و لذا شاهدیم که برخی سنت‌های جاهلی و بدعت‌های واقعی احیا شده است.

این کارشناس امور دینی تصریح کرد: همه ما در ایام محرم برای تعجیل در فرج امام عصر(عج) دعا می‌کنیم و این در حالی است که امام باقر سلام الله علیه فرمودند امام زمان(ع) هم وقتی ظهور می‌کنند همین حرف‌های امام حسین(ع) را برای مردم می‌زنند.

زرگران خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه ما این است که ببینیم امام حسین(ع) از ما چه می‌خواهند و این در حالی است که خود امام می‌گویند من از شما دو چیز را انتظار دارم؛ اول اینکه حرف ما را بشنوید و دوم آنکه حرف‌هایی را که شنیدید جدی بگیرید و عمل کنید و به شرط شنیدن و یاد گرفتن کلام من و نیز عمل کردن به دستور من، من هم قول می‌دهم که دست شما را بگیرم و به سر منزل مقصود برسانم.

وی با اشاره به احادیث باقی مانده از امام حسین(ع) گفت: از برخی ائمه اطهار همچون امام صادق و امام باقر سلام الله علیهما احادیث فراوانی باقی مانده است به گونه‌ای که برخی بررسی کرده و گفته‌اند از امام صادق(ع) 700 هزار حدیث نورانی به دست ما رسیده است ولی تعداد احادیثی که از امام حسین(ع) برای ما باقی مانده اندک است که این هم دلیل تاریخی خاص خودش را دارد اما با همین وجود اگر از بسیاری از ما که سال‌های سال هیأتی بوده و افتخار می‌کنیم که تا آخر عمر هیأتی باشیم سؤال کنند که چند حدیث از امام حسین(ع) به یاد داریم پاسخی نداریم.

زرگران افزود: باید از خود بپرسیم که چرا از احادیث و معارف امام حسین(ع) فاصله گرفته‌ایم در صورتی که امام می‌فرمایند این صحبت‌ها را یاد بگیرید و آن‌ها را در عرصه زندگی پیاده کنید.

وی در ادامه اظهار داشت: تمامی کسانی که در فراهم کردن زمینه و شرایط برای اینکه ما امشب اینجا راحت بنشینیم و عزاداری کنیم نقش داشته‌اند به گردن ما حق دارند و لذا باید از علما، محدثان، مبلغان و شهدا یاد کنیم.

این سخنران مذهبی خاطرنشان کرد: در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم و از یاد نبرده‌ایم که صدامیان به کشور ما حمله‌ور شدند و این جنگ هشت سال به طول انجامید و فرزندان شما مردم و شهدا رفتند و جان خود را فدا کردند و خون دادند تا انقلاب و نهضت و مکتب ما را بیمه کنند.

وی افزود: اگر ما امشب با امنیت در اینجا نشسته‌ایم و عزاداری می‌کنیم مدیون آن شهدا هستیم و لذا هیچ وقت به ویژه در این دهه محرم نباید از شهیدان فراموش کنیم.

این کارشناس امور دینی در پایان با اشاره به اهمیت عزادارای برای سیدالشهداء علیه‌السلام تصریح کرد: به ما دستور داده‌اند برای احیای مکتب امام حسین(ع) سیاهپوش کنیم، هیأت عزاداری تشکیل بدهیم، اشک و گریه داشته باشیم و به زیارت کربلا برویم تا موج امام حسین(ع) همه دنیا را متوجه شیعه کند و لذا امام صادق(ع) می‌فرمایند هیچ چشم و اشکی در نزد خدا از چشمی که بر حسین(ع) گریه کند ارزشمندتر نیست و خدا چشم گریان بر امام حسین(ع) را به ویژه در دهه محرم و روز عاشورا دوست دارد.

انتهای پیام/