خبرنگار صبح توس؛ با علی زارع، از نخبگان دبیرستان تیزهوشان شهید بهشتی  کاشمر که  در سال جاری موفق به کسب رتبه 12 کنکور رشته تجربی در سطح منطقه و رتبه 25  کشوری شده است، یک گفت‌و‌گوی تفصیلی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

 

صبح توس: از همان دوران کودکی درسخوان بودید؟

 

زارع: خانواده‌ام از همان دوران کودکی و مقطع ابتدایی به تحصیلم خیلی اهمیت می‌دادند و قبل از اینکه به مقطع پیش دبستانی بروم یعنی از  سن پنج سالگی، مادرم در زمینه درسی و اینکه بتوانم بخوانم خیلی با من کار می‌کرد و تمرین می‌داد.

 

صبح توس: خودتان هم به درس علاقه داشتید؟

 

زارع: خودم هم علاقه داشتم و از همان دوران کودکی درس برایم اهمیت داشت و با کمک خانواده کتاب هم مطالعه می‌کردم و فضای خانواده هم طوری است که به درس و تحصیل خیلی اهمیت می‌دهند و محیط خانه، فضایی درسی داشت و همانطور که گفتم پدر و مادرم از همان دوران بچگی به تحصیلم اهمیت می‌دادند و سعی می‌کردند که در درس‌هایمان موفق باشم.

 

صبح توس: در چه کلاسهای آموزشی یا کمک درسی شرکت کردید؟

 

زارع: از سوم دبستان در آزمونهای کانون فرهنگی و آموزش شرکت می‌کردم که تا الان 159 تا آزمون دادم؛ تنها مؤسسه‌ی کمک آموزشی‌ام تا کنکور همین بود و تا آخر هم ادامه دادم و سعی می‌کردم غیبت نداشته باشم و مخصوصا در سالهای آخر تحصیلم اهمیت بیشتری ‌دادم تا بتوانم نتیجه خیلی خوبی بگیرم.

 

صبح توس: چقدر برنامه‌ریزی داشتید؟ و در این مورد از چه کسانی کمک گرفتید؟

 

زارع: همه جیز واقعا با برنامه‌ریزی بود و برنامه‌ریزی را خودم انجام می‌دادم و مشاور خاصی نداشتم البته پدر و مادرم پشتیبانم بودند و هر جا به مشکل می‌خوردم با پدر و مادرم صحبت می‌کردم و سر مسائل پیش آمده با هم همفکری می‌کردیم.

 

البته چون از همان دوران کودکی به کانون فرهنگی و آموزشی می‌رفتم خودم هم به برنامه‌ریزی مسلط شده بودم که چگونه بخوانم و اینکه چه مقدار لازم است که بخوانم و سایر موارد.

 

صبح توس: پدر و مادر چگونه به شما کمک می‌کردند؟ مصدایق رو ذکر کنید؟

 

زارع: در خیلی از زمینه‌ها و مخصوصا زمینه درسی به من کمک می‌کردند و دغدغه داشتند و پدرم با توجه به اینکه مهندس برق است در درس ریاضی و فیزیک خیلی کمکم می‌کرد و از لحاظ روحی هم همینطور مخصوصا در سال کنکور که فشار درسی خیلی زیاد است و زمانی که حالم گرفته می‌شد پدر و مادرم  به من روحیه و انگیزه می‌دادند.

 

به عنوان مثال بعد از برخی آزمونها که نتیجه خوبی نمی‌گرفتم به من روحیه می‌دادند و در مجموع در همه زمینه‌ها همراه و کنار من بودند و موفقیتم را مدیون پدر و مادرم هستم.

 

صبح توس: آیا در طول مدتی که برای آزمون کنکور آماده می‌شدید دچار خستگی و مرحله نزدیک به ناامیدی شدید به نحوی که دست از تلاش بردارید و تنها به قبولی در کنکور راضی شوید؟

 

زارع: به جهت اینکه فشار درسی زیاد است یک حسی نزدیک به یأس و ناامیدی در همان سال کنکور به انسان دست می‌دهد چون تفریحات و تعطیلی‌ها خیلی کم و فشار درسی زیاد است و همه‌اش درس است و درس و به عبارتی زندگی یکنواخت می‌شود که در چنین شرایطی این وضعیت عادی است و کسانی ناامید می‌شوند و دست از تلاش برمی‌دارند که از قبل درس نخواندند.

 

اکثر دوستان و دانش‌آموزانی که رتبه خوبی در کنکور آوردند از قبل تلاش کردند؛ تلاشمان را برای موفقیت در کنکور از سال دوم دبیرستان شروع کرده بودیم البته نه با فشار زیاد بلکه آرام و آرام از سال دوم جلو می‌آمدیم و درسهایمان را می‌خواندیم.

 

زمانی هم که به سال چهارم یا همان سال کنکور رسیدیم، وسطهای سال کنکور از آذر الی دی به من هم فشار آمد و اکثر دانش‌آموزان در این مرحله است که رها می‌کنند چرا که فشار درسی واقعا زیاد است و اینجور مواقع به خودم می‌گفتم از اول دبیرستان مخصوصا از سال دوم است که دارم برای کنکور زحمت می‌کشم و از تابستان خیلی خوب استفاده کردم و  زحمات زیادی کشیدم و حالا بیایم و در این مرحله مهم رها کنم؟! و دقیقا در ذهنم این صحبتها را با خودم داشتم.

 

در واقع کسانی که در این مرحله درس  یا به عبارتی تلاش برای موفقیت در کنکور را رها می‌کنند کسانی هستند که از قبل زحمت نکشیدند و کاری انجام ندادند و می‌بینند در ماه دی و بهمن هستند و زمان زیادی به کنکور نمانده و درسهای زیادی است که نخواندند به همین جهت اکثرا اینگونه افراد هستند که درس را رها می‌کنند.

 

همان حس خستگی و نه حس ناامیدی، طبیعی است و این برای همه است چون واقعا فشار درسی در موقع کنکور زیاد است اما هیچوقت ناامید نشدم چون هدف داشتم و حداقل به کسب رتبه دو رقمی در سطح کشور فکر می‌کردم.

 

صبح توس: در مورد رتبه آزمونهایی که قبل از کنکور به دست آوردید صحبت کنید؟

 

زارع: همانطور که گفتم در آزمون‌های کانون که کشوری برگزار می‌شد شرکت می‌کردم، یکبار با وجود اینکه خیلی تلاش کرده بودم رتبه‌ام 300 شد که خیلی هم ناراحت شدم اما نقاط ضعفم را بررسی و رفع کردم و در نتیجه در آزمونهای بعدی رتبه‌های بهتری می‌گرفتم به نحوی که از سال چهارم یا همان پیش‌دانشگاهی رتبه‌ام در آزمون‌ها اکثرا دو رقمی بود و تنها چهار الی پنج نوبت رتبه سه رقمی داشتم.

 

در مجموع رتبه آزمونهایم در سال دوم دبیرستان سه الی چهار رقمی و در سال سوم سه رقمی و زیر 200 الی 300 بود و از تابستان سال چهارم رتبه‌هایم دو رقمی شده بود که بهترین رتبه‌‌ای که در سطح کشور به دست آوردم 12 بود و هیچوقت یک رقمی نشد.

 

در نهایت آزمون کنکور را که با موفقیت پست سر گذاشتم،رتبه‌ی 12 در سطح منطقه و در سطح کشور رتبه‌ی 25 را کسب کردم.

 

صبح توس: در برنامه‌ریزی‌های درسی، زمانی هم برای تفریح گذاشته بودید؟

 

زارع: البته، چرا که انسان نیاز به تفریح دارد به همین علت یکی از ایده‌هایم این بود که وقتی می‌توانم با برنامه‌ریزی  کنار درسم تفریح هم داشته باشم و نتیجه‌ی خوبی هم بگیرم چرا باید تفریح را کنار بگذارم؟! علی‌رغم اینکه بعضی می‌گفتند فقط باید درس بخوانیم اما این مطلب را قبول نداشتم و ندارم.

 

معمولا هر شب تا ساعت 23 که درس می‌خواندم بعد کنار خانواده بودم و برنامه خندوانه یا دیگر برنامه‌های تلویزیون را نگاه می‌کردم و چون دبیرستانمان تا سه‌شنبه باز بود معمولا این روز را فیلم نگاه می‌کردم و جمعه‌ها هم که آزمون داشتم بعد از آزمون را برای تفریح گذاشته بودم و جمعه‌هایی هم که آزمون نداشتم تا بعداظهر درس می‌خواندم و بعد هم استراحت می‌کردم.

 

صبح توس: از اینکه موفق به کسب رتبه دو رقمی شدید  چه احساسی دارید؟

 

زارع: قطعا خوشحالم، چون زحمت کشیدم و خوشبختانه نتیجه‌اش را هم دیدم.

 

صبح توس: اگر به هر دلیلی موفقیت مورد نظر را کسب نمی‌کردید چه واکنشی داشتید؟ آیا به این موضوع هم فکر کرده بودید؟

 

زارع: مسلم است که انسان ناراحت می‌شود اما حدود دو هفته به کنکور به پدر و مادرم گفته بودم که از خودم راضی هستم و مهم این است که زحمتم را کشیدم و به اندازه‌ای که می‌توانستم تلاش کردم و به خودم هم گفته بودم هر نتیجه‌ایی که بگیرم تلاشم را کردم و بقیه‌اش با خدا است.

 

صبح توس: ارتباط با خدا چقدر در موفقیت تحصیلی تأثیرگذار است؟

 

زارع: خوشبختانه در یک خانواده مذهبی بزرگ شدم که به معنویات اهمیت می‌دهند و قطعا در زندگی‌ بویژه موفقیت تحصیلی‌ام تأثیر داشته است و خیلی وقتهایی که حالم می‌گرفت یا حالم بد بود دو رکعت نماز می‌خواندم و با خدا صحبت می‌کردم.

 

در زندگی زمان‌هایی است که انسان واقعا می‌ماند چه کاری انجام دهد مخصوصا در سال کنکور که فشار درسی زیاد است و در اینگونه مواقع فقط خدا است که می‌تواند کمک کند و هر وقت که در این موقعیت قرار می‌گرفتم در ذهنم با خدا صحبت می‌کردم و می‌دانستم یکی هست که حواسش به من است.

 

صبح توس: به نماز چقدر اهمیت می‌دهید؟

 

زارع: نماز که از واجبات دین ما است و مسلم است که به نمازم خیلی اهمیت می‌‌دهم و در مدت زمانی هم که برای آزمون کنکور آماده می‌شدم روزهایی که می‌توانستم سعی می‌کردم در نماز جماعت که در مسجد نزدیک خانه‌مان است شرکت کنم و تا جایی که امکان داشت نمازم را اول وقت می‌خواندم و یقین دارم که در موفقیتم مؤثر بوده است.

 

صبح توس: نخبه‌های علمی‌مان چگونه می‌توانند در پیشرفت ایران مؤثر باشند؟

 

زارع: قطعا یکی ار عوامل اقتدار کشور علم است و به همان نسبت که کشورمان از لحاظ علمی پیشرفت کند، بقیه قسمتها هم می‌تواند رشد داشته باشد از جمله در صنایع نظامی و هر زمینه‌ی دیگری علم خیلی تأثیر دارد و اگر به نخبه‌ها توجه شود که خوشبختانه روز به روز توجه به افراد نخبه بیشتر می‌شود  مسلم است که در آینده هم می‌توانند در کشور نقش خیلی بزرگی داشته باشند و باعث موفقیت و پیشرفت کشور شوند.

 

صبح توس: به عنوان یکی از نخبه‌‌های کشورمان راه و مسیر شهدا را در آینده شغلی‌تان چگونه ادامه می‌دهید؟

 

زارع: باید حواسمان باشد اگر توانستیم به این مرحله از موفقیت برسیم و اگر من نوعی توانستم در امنیت درس بخوانم و رتبه‌ای کسب کنم نتیجه‌ی زحمات شهدا بوده است که بخاطر امنیت ما رفتند و شهید شدند و همیشه به یاد داشته باشیم که مدیون خون شهدا هستیم و به این فکر کنیم که در حد توان زحماتشان را جبران کنیم.

 

صبح توس: به نظر شما افراد نخبه‌ای که برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی سفر می‌کنند چه عامل مهمی در برگشتشان مؤثر است؟

 

زارع: مهمترین عامل خانواده است که می‌تواند تأثیرگذار باشد مخصوصا خانواده‌های ما ایرانیان که بین ما انس و الفت ویژه‌ایی برقرار است و فرهنگ‌‌مان با فرهنگ غرب خیلی فاصله دارد.

 

از طرفی اکثر نخبگانی که در کشورهای خارجی می‌مانند به این جهت است که علاوه بر امکانات خیلی زیاد همه شرایط را هم برایشان فراهم می‌کنند البته در زمینه پزشکی پیشرفتهای بسیار خوبی داشتیم و شرایط خوبی در کشورمان فراهم شده است ولی در سایر رشته‌ها از جمله فنی و مهندسی و کامپیوتر افراد بیشتر به خارج می‌روند و امروز هر چقدر به نخبگان توجه بیشتری شود که خوشبختانه روز به روز دارد بیشتر می‌شود مسلم است احساس کمتری می‌کنند که به کشورهای خارجی سفر کنند و در آنجا بمانند.

 

صبح توس: در مورد کنکور و مشاوره جهت انتخاب رشته با هم سن و سالهای خودتان صحبت کنید؟

 

زارع: درس خیلی مهم است و کنکور یک سکوی پرتاب که باید سعی کنند پشت کنکور نمانند و به گونه‌ایی درس بخوانند که بتوانند از این مانع رد شوند و در مدت زمانی که درس می‌خوانند این موضوع را در نظر داشته باشند.

 

بعد از کنکور هم بستگی دارد که به چه رشته‌ایی علاقه دارند و در چه رشته‌ایی موفق‌تر هستند و چه موضوعی را بیشتر دوست دارند که ادامه تحصیل دهند ولی اول باید سد کنکور را رد کنند و روش رد شدن هم به خواندن بستگی دارد.

 

در مورد مشاوره هم چون رتبه‌ام خوب بود چهار الی پنج مورد با اولویت پزشکی انتخاب رشته کردم و دغدغه‌ای بابت انتخاب رشته نداشتم اما زمانی که فرد رتبه بیشتری داشته باشد انتخاب رشته هم سخت‌تر می‌شود و اینکه بخواهد تنهایی انتخاب رشته کند سخت است و معمولا اساتیدی هستند که تخصصشان مشاوره جهت انتخاب رشته است و می‌توانند در این حوزه به دانش‌آموزان کمک کنند.

 

صبح توس: علت اینکه رشته پزشکی را انتخاب کردید؟

 

زارع: در دوران راهنمایی‌ام اکثر بچه‌هایی که درسشان خوب بود درس ریاضی را دوست داشتند و من هم به این رشته علاقه داشتم اما بعد از اتمام این دوران برای انتخاب رشته با پدر و مادرم که مشورت کردم پیشنهاد دادند که رشته تجربی را انتخاب کنم چرا که دروس ریاضی و فیزیکم قوی بود و در رشته تجربی به پیشرفت تحصیلی‌ام خیلی کمک می‌کرد بنابراین همین رشته را انتخاب کردم.

 

ضمن اینکه رقابت درسی‌مان در مقطع دبیرستان خیلی زیاد بود و بچه‌هایی که در رشته تجربی بودند ریاضی و فیزیک‌شان از دانش‌آموزان رشته ریاضی قوی‌تر بود، آنجا بود که علاقه‌مندی‌ام به این رشته بیشتر شده و به بسیاری از مطالب درسی‌ تجربی که در مورد بدن انسان و در مورد انواع جانوران بود علاقه نشان می‌دادم و  به حرف پدر و مادرم رسیدم که گفته بودند در رشته تجربی موفق‌تر هستم.

 

صبح توس: مهمترین عوامل موفقیت شما در تحصیل؟

 

زارع: اول از همه توکل به خدا است حالا امکان دارد بعضی بگویند این مورد کلیشه‌ای است اما واقعا در موفقیتم تأثیرگذار بوده است و دوم تلاش و پشتکار زیاد است و بر عکس بعضی افراد که می‌گویند استعداد حرف اول را می‌زند می‌گویم تلاش از استعداد بسیار مهمتر است.

 

پدر و مادرم هم چه از لحاظ مادی و چه معنوی خیلی کمکم کردند و در مرحله بعدی هم زحمات دبیران و کانون فرهنگی و آموزش و سایر دوستان که کنارم بودند.

 

صبح توس: مهمترین افرادی که در موفقیت شما نقش داشتند؟

 

زارع: خانواده یعنی پدر و مادر و خواهرم که خیلی کمکم کردند و از ابتدا کنار و همراه من بودند و  واقعا فضا را برای تحصیلم فراهم کردند و هیچوقت مرا تنها نگذاشتند.

 

صبح توس: حرف آخر

 

زارع: صمیمانه از همه‌ی کسانی که در موفقیتم تأثیرگذار بودند تشکر می‌کنم بویژه از پدرم و مادرم که امیدوارم با کسب موفقیت‌های بیشتر بتوانم حداقل کمی از زحماتشان را جبران کنم و همانطور که کنار من بودند و هستند  من هم کنارشان باشم و در کنار خانواده به مردم کشورم خدمت کنم.

 

خبرنگار: حوریه صادقی زیرک‌آباد

انتهای پیام/