محمد روحانی، مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون فعالیت‌های اردوهای جهادی این سازمان در سطح استان، اظهار کرد: سازمان بسیج سازندگی دو رسالت اردوهای جهادی و اقتصاد مقاومتی را بر دوش دارد.

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی ادامه داد: اردوهای جهادی مهمترین اقدام و برنامه سازمان بسیج سازندگی است که با تدبیر جانشین فرماندهی سپاه امام رضا (ع)، رمز شروع عملیات اردوهای جهادی در سطح استان را یا امام رضا (ع) در دهه کرامت قرار دادند که به صورتی استقبال مردمی از این اردوها صورت گرفته است که حتی ظرفیت آمارگیری این وسعت از کار وجود ندارد.

وی در خصوص برخی آمارهای موجود در خدمت رسانی به مناطق محروم بیان کرد: سال گذشته ۲۷ هزار ویزیت انجام شد که در حال حاضر هنوز تابستان تمام نشده بیش از ۲۵ هزار ویزیت انجام شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: سال ۹۵ تعداد ۶۴ مدرسه در سطح استان مرمت و بازسازی شد که در حال حاضر تعداد مرمت‌های مدارس مشهد بالغ بر ۳۰ مدرسه است و دقیقا طبق فرمان آتش به اختیار رهبری معظم، مردم به صورت خودجوش پای کار اردوهای جهادی آمده‌اند و ما تنها آمار این حجم عظیم از کار را ثبت و نشر می‌کنیم و هرسال این آمار نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری دارد.

شهدا روحی در پیکر اردوهای جهادی هستند

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی تأکید کرد: وجود شهدای بزرگواری نظیر شهید حججی، روح جدیدی در تن اردوهای جهادی و جهادگرها است و مردم اصلی‌ترین نقش را در این اردوها دارند.

وی یادآور شد: حجم افراد بومی شرکت‌کننده در اردوها بسیار زیادتر از افراد مسافر در آن مناطق هستند و عملا اردوهای جهادی به صورت بومی برگزار می‌شود تا اعزام نیروها از سایر شهرستان.

روحانی عنوان کرد: همت مردم، نواحی سرزمینی سپاه و جهادگران در این موضوع بسیار برجسته است به نحوی که در مناطق زلزله زده بسیاری از همین گروه‌ها پای کار آمدند و تا هفته‌ها بدون مرخصی در منطقه حضور یافتند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی ابراز کرد: حتی قرارگاه خاتم‌الانبیاء نیز به صورت خودجوش پای کار آمد و اعتقاد ما بر این است که اگر اطلاع رسانی به درستی صورت گیرد مردم به صورت انقلابی پای کار می‌آیند و در اردوهای جهادی افرادی از برخی مناطق دیده می‌شوند که اصلا کسی فکر نمی‌کند این فرد بتواند در این مراسم حضور یابد و این موارد برای اردوهای جهادی موضوعی عادی است که علاوه بر مناطق، افراد نیز ساخته می‌شوند.

قدر عافیت در اردوهای جهادی نمایان می‌شود

وی با بیان اینکه اردوی جهادی سود چندجانبه است، تصریح کرد: بسیاری از جوانانی که در این اردوها شرکت می‌کنند به دلیل اینکه در فراوانی نعمت شهر هستند بعد از قرار گرفتن در این اردوها قدر عافیت را می‌دانند و به این موضوع پی می‌برند که برخی از مردم در چه مشقتی زندگی می‌کنند.

روحانی اظهار کرد: اردوهای جهادی به نحوی تأثیر گذار بوده است در سطح شهرستان‌ها که در بعضی مواقع شورای اداری شهرستان در محل همین اردوها تشکیل می‌شود و اثر تربیتی برای جهادگر نیز از جمله موارد قابل توجه است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سال ۷۹ طبق فرمان حضرت آقا بسیج سازندگی با هدف پر کردن اوقات فراغت جوانان راه اندازی شد که با شعار همه با هم جهاد سازندگی راه اندازی شد و به نحوی این اردوها پیشرفت کرد و توان انسان سازی را افزایش داد که تاکنون ۸ شهید مدافع حرم از بین جهادگران تقدیم انقلاب شده است.

وی یادآور شد: اردوی جهادی صرفا محدود به ساخت و ساز محلات و روستاها نمی‌شود بلکه در راستای برگزاری این اردوها، کلاس آموزشی برای مناطق محروم نیز برگزار می‌شود برای مثال اردوی جهادی اساتید نیز تا کنون برگزار شده است که در آن اساتید دانشگاه مشاوره کنکور در مناطق محروم برگزار کردند.

روحانی بیان کرد: در برخی مناطق مردم حتی کرایه راه نیز نداشتند که خود را به مراکز درمانی جهادی برسانند و در بسیاری از این مناطق فقر بیداد می‌کند به نحوی خودم با ورود به یکی از منازل افراد بومی یکی از مناطق اطراف مشهد از سفره ناهار آن‌ها متأثر شدم که در آن فقط نان و خربزه موجود بود.

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی تصریح کرد: متأسفانه فاصله طبقاتی بسیار زیاد و معناداری در جامعه حاکم شده است که طبق آن اصلا کسی باور نمی‌کند که این سطح از فقر در جامعه وجود داشته باشد.

اقتصاد مقاومتی در بسیج سازندگی

وی بیان کرد: در موضوع اقتصاد مقاومتی ۱۰ سرفصل توسط سازمان بسیج سازندگی دنبال می‌شود که اولین آن‌ها حمایت از کارگاه‌های کوچک و زودبازده است و راه اندازی کارگاه تعطیل و نیمه تعطیل که جزء کارهای جانبی بسیج مهندسین صنعتی می‌باشد شاخه دیگری از کار است.

روحانی ادامه داد: بسیج مهندسین کشاورزی در حوزه صرفه جویی در مصرف آب و مکانیزه کردن کشاورزی و بسیج جامعه زنان نیز در حوزه اصلاح الگوی مصرف قدم‌های خوبی برداشته‌اند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی یادآور شد: شرکت‌های دانش بنیان نیز کارهای خوبی را به ثبت رسانده‌اند و در آخرین کارهای خوبی که انجام شد پیگیری ثبت دستگاه ضد تبخیر بنزین در جایگاه‌های بنزین است که اگر این کار انجام شود دو روز در مصرف بنزین کشور صرفه جویی می‌شود.

وی تصریح کرد: استفاده از انرژی خورشیدی از جمله دیگر کارهایی است که با هزینه‌ای معادل ۲۳ میلیون تومان، انجام می‌شود که علاوه بر درآمدزایی برای پول برق، با درآمدزایی جداگانه‌ای معادل ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان در ماه همراه است.

وی یادآور شد: شش دهستان هدف در مناطق مرزی است که برای آن‌ها برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در دست داریم و موضوع محرومیت زدایی با ایجاد کارگاه‌های اشتغالزایی در دست اقدام است.

انتهای پیام/