به گزارش صبح توس؛ پروژه طرق، قرق شد؛ پنجره واحد به روی معادن بسته است !؛ "وعده‌های سرخرمن" برای گازرسانی به ۱۷۰۰۰ ساکن سرولایت نیشابور؛ 129 هزار کلاس اولی در استان و نیازهای خاص‌شان؛ توقیف پوشاک قاچاق در مشهد، بخشی از سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نگاهی به مهم‌ترین بخش‌های آن شده است.

 

روزنامه خراسان؛

پروژه طرق، قرق شد

ازچندی قبل عملیات خاک برداری در بخشی از پارک جنگلی 100 هکتاری طرق آغاز شده است و تعدادی درخت نیزبه گفته مسئولان شهرداری منطقه 7 از محل جابه جا شده اند که بنابرگزارش ها وضعیت مناسبی ندارند و در حال خشک شدن هستند. کاربری این پارک به گفته مسئولان راه و شهرسازی فضای سبز بوده و تاکنون مجوز آغاز عملیات ساختمانی در این پارک از کمیسیون ماده 5 دریافت نشده و اگرچه اجرای پروژه سرمایه گذاری در این پارک به تصویب شورای شهر در دوره قبل رسیده است اما مراحل قانونی را طی نکرده و آغاز عملیات غیر قانونی تلقی می شود.
به گزارش خراسان، پروژه سرمایه گذاری در پارک جنگلی طرق از زمان مطرح شدن موضوع، موافقان و مخالفانی داشته است و حتی تعدادی از شهروندان نیزبا تجمع در محل پارک به تصمیم شهرداری برای سرمایه گذاری اعتراض کردند اما شورای اسلامی شهر در دوره چهارم لایحه مشارکت با سرمایه گذاری آقای حسین ثابت برای احداث تصفیه خانه و ایجاد برخی کاربری های دیگر در این پارک را تصویب کرد البته تصویب لایحه منوط به دریافت مجوز از کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی و معماری بود. قبل از دریافت مجوزهای قانونی عملیات خاک برداری در بخشی از پارک آغاز شده است.

 

درخواست از دادستان کل کشور برای رفع توقیف خط اعتباری کاسپین

عضو شورای پول و اعتبار گفت: به ضرس قاطع اعلام می‌کنم با وجود وعده‌های بانک مرکزی و تلاش این بانک برای سامان دهی موسسات اعتباری، متاسفانه مشکل عمده سپرده‌گذاران موسسه کاسپین همچنان باقی است که این موضوع، از دو امر نشات گرفته است؛ یکی این که برخی صندوق‌ها ورشکسته شده بودند و طبق قانون تکلیف ورشکستگان را باید قوه‌قضاییه مشخص کند و دیگر اصلاح رویه‌های مدیریتی و اعمال نظارت بر اجرای قوانین و دستورالعمل‌هاست که وظیفه بانک مرکزی است.محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بانک مرکزی برای سامان دهی موسسات اعتباری و آرامش بخشی به اقتصاد کشور، حمایت از سپرده‌گذاران و حفظ اعتماد به بانک‌ها، خطوط اعتباری اختصاص داده تا آن ها با اتکا به آن بتوانند این سامان دهی را انجام دهند اما بخشی از پول‌هایی که بانک مرکزی برای خطوط اعتباری تزریق کرده بود، با شکایت برخی سپرده گذاران از مدیریت موسسه فرشتگان و تقاضای بازگشت سپرده‌ها و تعیین تکلیف آن ها، توسط مراجع قضایی توقیف و این باعث اختلال در سامان دهی موسسات اعتباری شده است.این نماینده مجلس تصریح کرد: در جلسه آخر شورای پول و اعتبار، قرار شد دادستان کل کشور برای رفع توقیف این بخش از وجوه که به خط اعتباری و برای سامان دهی اختصاص پیدا کرده است، اقدام کند چرا که اگر این مشکل حل شود، بسیاری از قول‌های مسئولان بانک مرکزی محقق خواهد شد. 

 

پرستاران کاغذی!

«مدتی پیش به واسطه یکی از دوستان از یک کلینیک دندان پزشکی با من تماس گرفتند و از من درخواست کردند مدرکم را به آن ها اجاره دهم. خیلی از این درخواست متعجب شدم. در این باره بیشتر توضیح خواستم که کارمند کلینیک مدعی شد قانون جدیدی آمده که باید برای هر پنج یونیت یک پرستار استخدام کنیم. برای همین هم آن ها به دنبال مدرک من هستند و در ازای مدرک نیز ماهانه 400 هزار تومان پرداخت خواهند کرد. لطفا پیگیری کنید و از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بپرسید که آیا این اقدام قانونی است؟»
این موضوع را یکی از شهروندخبرنگاران در تماس با گروه حرف مردم روزنامه «خراسان رضوی» مطرح می کند و خواستار بررسی ماجرای اجاره مدارک پرستاری طبق قانون جدید در مراکز دندان پزشکی می شود.

 

کاراته استان چشم انتظار موفقیت در« اوراسیا»

تیم ملی کاراته سبک های آزاد(کیوکوشین) به زودی در 8 وزن برای شرکت در رقابت های مهم "اوراسیا"- قهرمانی قاره های آسیا و اروپا- راهی کشور"صربستان"می شود که دو ورزشکار خراسانی نیز که با کسب عنوان قهرمانی در رقابت های انتخابی به عضویت تیم ملی درآمده اند؛نیز به همراه تیم،عازم"بلگراد" خواهند شد.روز گذشته به همین بهانه در تحریریه روزنامه،میزبان این دو ورزشکار و همچنین رئیس هیئت کاراته استان بودیم که مشروح این گزارش،امروز تقدیم شما می شود...

 

پنجره واحد به روی معادن بسته است !

پیرو گزارش  31 مرداد خراسان با تیتر« معادن استان زیر آوار اختلافات» که در آن به عمده‌ترین مشکلات معادن استان پرداخته شد، موضوع نبود «پنجره واحد» معادن به عنوان یکی از اصلی ترین گلایه های دست اندر کاران این بخش مطرح شد. موضوعی که رسولیان مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری درباره آن گفت : پنجره واحد به‌صورت آزمایشی آغاز به کارکرده است .رسولیان وعده داد این پنجره در هفته دولت به‌صورت رسمی کار خود را آغاز کند. بدون شک، این پنجره  هم روند استعلام‌ها را شفاف و صریح می‌کند و هم سرعت بیشتری در استعلام‌ها به وجود می آورد. اتفاق مبارکی که همچنان درگیر اما و اگرها و کم کاری دستگاه های اجرایی در استان است. با این حال، اگر به آرشیو خبری رسانه‌ها مراجعه کنیم، می بینیم خبر ایجاد پنجره واحد معادن استان به سال‌های 91 و 92 بازمی‌گردد.در توضیح پنجره واحد معدنی باید گفت؛ پنجره واحد معدنی، ایده‌ای است برای تسهیل انجام امور اداری در بخش معدن و ارجاع کلیه امور به یک واحد .همچنین  طبق دستورالعمل ماده ۷۰ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، پنجره واحد عبارت است از سامانه مجازی یا واحد اداری مشخصی که دستگاه اصلی برای ارائه خدمات یک پارچه موردنیاز متقاضیان ایجاد می‌کند به‌گونه‌ای که هماهنگی لازم میان دستگاه اصلی و دستگاه فرعی مربوط برای پاسخ گویی متمرکز ظرف مدت معین صورت گیرد و متقاضی، امکان ره‌گیری تقاضای خود را داشته باشد. 

 

"تولید ارگانیک" تنها راهکار نجات زعفران
عضو انجمن علوم زعفران ایران گفت: راه نجات زعفران به عنوان میراث کشاورزی ایران، حرکت به سمت تولید محصول ارگانیک است.
سید محمدعلی موسوی فرد در گفت و گو با تسنیم اظهارکرد :در 15 سال گذشته سطح زیر کشت زعفران در کشور ما بیش از دو برابر شده یعنی از حدود 40 هزار هکتار به بالای 105 هزار هکتار رسیده و این به معنی افزایش عرضه زعفران در بازار است . از طرف دیگر، هنوز این محصول به همان شکل 20 سال پیش وارد بازار می شود و هیچ محصول جانبی از آن تولید نمی شود. به عبارت دیگر شکل عرضه کنونی این محصول با نیاز بازار هماهنگ نیست و ما دارای محصول مازاد زعفران هستیم که این اتفاق در بازار جهانی هم افتاده و قیمت جهانی این محصول نیز کاهش داشته و از حدود کیلویی سه هزار دلار به هزار و 500 دلار رسیده است.وی تاکید کرد:اگر روند کنونی حفظ شود و بر مبنای برنامه ریزی ها میزان تولید زعفران در کشور به بیش از 500 تُن برسد، با توجه به مصرف داخلی که چیزی حدود 70 تُن عنوان می شود، ممکن است با کاهش قیمت شدید مواجه باشیم و این احتمال وجود دارد که افراد فعال، دیگر میل به کشت این محصول نداشته باشند؛ برای این که اجازه رخ دادن این اتفاق را ندهیم باید به سمتی حرکت کنیم که بازار جهانی به آن تمایل دارد؛ به عبارت دیگر باید به سمت تولید زعفران ارگانیک گام برداریم که هم قیمت و هم خریدار آن در وضعیت کنونی بازار جهانی بیشتر است.

 

 

شهرآرا؛

هم‌افزایی با دولت برای پیشرفت مشهد​​​​​​​

در طول چهار سال گذشته به‌علت اختلاف نگرش فکری و عقیده‌ای بین مجموعۀ مدیریت‌شهری و دولتی‌ها، شاهد اختلافات عدیده‌ای میان این دو بخش مهم از پیکرۀ کشور بودیم. ازجملۀ این اختلافات می‌توان به مشکلاتی درخصوص تأخیر در تعیین‌تکلیف طرح جامع و طرح‌های تفصیلی مشهد و اختلافات ایجاد‌شده در شورای عالی شهرسازی اشاره کرد که مطمئناً دود این مسائل به چشم شهر و شهروندانی وارد شد که عاشقانه به شهرشان علاقه‌مندند. شاید همین موضوع بود که مردم را در 29اردیبهشت‌ماه امسال متفاوت‌تر از همیشه به پای صندوق‌های رأی کشاند و منجر به ایجاد حماسه‌ای شد تا به‌همت اعضای پانزده‌گانۀ لیست امید در طول چهار سال آینده تکمیل شود.
اما حالا که پانزده عضو شورای اسلامی شهر مشهد هم‌سو و هم‌جهت با دولت هستند، می‌توان چقدر به آیندۀ مشهد امیدوار بود؟ با روی‌کار‌آمدن طیف سیاسی مایل به دولت در شورای شهر مشهد و انتخاب شهرداری همسوی کابینه انتظار می‌رود که این اختلافات رفع شده و همۀ مسئولان تلاش خود را برای خدمت به شهر انجام دهند. مدیران و مسئولان ارشد استان و شهر از پنجرۀ جدیدی که پیش روی پایتخت فرهنگی جهان اسلام باز شده است، می‌گویند.
استاندار خراسان رضوی معتقد است بهترین مزیت پنجمین شورای شهر مشهد، همسویی آن با دولت است که امتیازی ویژه برای توسعۀ شهر به حساب می‌آید. به اعتقاد علیرضا رشیدیان، این همسویی به‌معنای آن نیست که دولت با شورای چهارم مشهد اختلاف داشت. وی افزود: «به‌رغم اینکه برخی اعضای شورای چهارم شهر مشهد از نظر سیاسی با دولت زاویه داشتند، در مسائل شهری و اجرای پروژه‌های عمرانی، دستگاه‌های اجرایی و استانداری با شورای شهر و شهرداری همسو و منطبق بودند. نگاه ما نسبت به شهرداری و شورای شهر هیچ‌گاه سلیقه‌ای نبوده و اساس کار بر این بوده که بتوان با کمک همۀ دستگاه‌های اجرایی، کاری برای مردم انجام داد.».

 

تسنیم خراسان رضوی؛

حکایت "فقدان امکانات آموزشی" و "ترک تحصیل" دانش‌آموزان رودابی سبزوار​​​​​​​

مشکلات روستاها و بخش‌های استان خراسان رضوی همچنان به قوت خود باقی است؛ مشکلاتی که عمدتاً در حوزه‌های فرهنگی و معیشتی و کمبود اماکن ورزشی و یا فقدان برخورداری از آب و گاز و برق مشاهده می‌شود.

بسیاری از روستاهای استان خراسان رضوی اینک از نعمت‌هایی که باید در اثر تلاش مسئولان در اختیار آنها قرار بگیرد محروم هستند و سال‌ها انتظار نیز تاثیری در پیشرفت و بهبود وضعیتی پروژه‌های عمرانی آنها نداشته است.

بخش روداب شهرستان سبزوار یکی از بخش‌هایی است که مردمان آن با مشکلات عدیده‌ای به ویژه در حوزه آموزشی دست و پنجه نرم می‌کنند و عزمی راسخ نیاز است تا برخی از این مشکلات برطرف شود.

رضا برآبادی، رئیس شورای بخش روداب در این زمینه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: مهمترین مشکلی که اینک در بخش روداب سبزوار محسوس است مباحث مربوط به جاده است، حدود 600 کیلومتر راه در این بخش وجود دارد که میانگین 220 تا 230 کیلومتر از جاده‌های آسفالت است و بقیه جاده‌ها خاکی است.

وی ادامه می‌دهد: خاکی بودن جاده به نحوی است که در سال فقط یک بار تیغ می‌خورد و مردم برای استفاده از این جاده‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

برآبادی با اشاره به مشکلات این بخش در بحث آموزش و پرورش گفت: مهمترین مشکل ما در این زمینه این است که متاسفانه در بخش روداب، نمایندگی مستقر در حوزه آموزش و پرورش نداریم و وضعیت آموزش بسیار اینجا ضعیف است.

وی افزود: از کلاس پنجم به بعد عملاً ادامه تحصیل ممکن نیست و باید فرزند از خانواده جدا شود و به جایی برود که خوابگاه داشته باشد و دانش آموزان بعضاً مجبور به ترک تحصیل می‌شوند و تعداد اندکی هستند که دیپلم می‌گیرند. برای استقرار نمایندگی آموزش و پرورش نیز بسیار پیگیری کردیم ولی به نتیجه نرسیده است.

برآبادی عنوان می‌کند: بخش روداب، 14 هزار نفر جمعیت دارد که شامل 60 روستا می‌شود منتهی در روستاهای ما با توجه اینکه وسعت زیاد است مشکلات آموزشی وجود دارد و معلمان اینجا باقی نمی‌مانند. بحث جاده برآباد به نامن هم دوسومش آماده است و یک سوم آن باقی مانده و مشکلش این است که از داخل مزارع روستایی‌ها عبور می‌کنند و کار متوقف شده است.

 

"وعده‌های سرخرمن" برای گازرسانی به ۱۷۰۰۰ ساکن سرولایت نیشابور

برخی از روستاها و بخش‌های خراسان رضوی با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و زمان زیادی است که گوش شنوایی نیز برای شنیدن و رسیدگی به مشکلات آنها وجود ندارد، مردمانی که انتظار زیادی نیز ندارند و برخورداری از حقوق اولیه را حق مسلم خود می‌دانند و خواهان آن هستند که یا وعده‌ای به آنها داده نشود و یا اگر وعده‌ای داده می‌شود به آن وفا شود.

سرولایت یکی از بخش‌های شهرستان نیشابور است که جمعیتی در حدود 17 هزار نفر را در خود جای داده است اما شاید جالب باشد که بدانید این جمعیت 17 هزار نفری فاقد گاز هستند و یا اینکه شبکه تلویزیونی درست و حسابی هم ندارند و یا آب برخی از روستاهای آنها حتی برای حیوانات نیز مضر است اما این مردم مجبور هستند از همین آب موجود برای شرب استفاده کنند.

جاده‌های روستایی آنها نیز وضعیت مناسبی ندارد و هرگاه مردم برای بهبود وضعیت جاده‌های مواصلاتی خود مراجعه می‌کنند با گزاره تکراری «بودجه نداریم» مواجه می‌شوند.

نایب رئیس شورای بخش سرولایت در زمینه مشکلات مردمان این بخش می‌گوید: بسیاری از مردم روستاهای سرولایت، فقط سه شبکه تلویزیونی را دارند که آن هم در اکثر مواقع خراب است و تصویری نشان نمی‌دهد و با همت خودمان قرار است زیرساخت‌های استقرار آنتن دیجیتال را برای مردم فراهم کنیم. بحث جاده‌های مواصلاتی ما نیز اصلاً وضعیت مناسبی ندارد؛ برای مثال از "سلطان میدان" تا "بشکن" آسفالت سرد 20 سال قبل است.

حسین‌علی عسگری ادامه می‌دهد: آب شرب روستای خواج‌آباد و و رودخان و عشق‌آباد حتی برای حیوان نیز مضر است و بسیار شور است؛ هر وقت هم مراجعه می‌کنیم عنوان می‌شود بودجه کافی نداریم. بحث گاز را که اصلاً مردم بخش حتی اسمش را نیز نشنیده‌اند و برایشان غریبه است. نماینده سابق نیشابور وعده داده بود که در پایان سال 96، گازرسانی به تمام روستاهای بخش سرولایت به اتمام برسد اما آب از آب تکان نخورده است.

وی می‌گوید: 37 روستای ما هیچ‌کدام گاز ندارد جز چکنه؛ در زمستان برای گرمایش سوخت و هیزم استفاده می‌شود و گاهی حتی نفت هم پیدا نمی‌شود. منبع درآمد عمده مردم سرولایت کشاورزی و دامداری است اما برای مثال محلی برای فروش دام نداریم و انبار علوفه هم نداریم بارها درخواست وام داده‌ایم اما اعتنایی نشده است.

 

دلالان محصول پنبه "جنگل" رشتخوار را "مُفت" خریداری می‌کنند

در آستانه فرارسیدن فصل سرما و زمستان در خراسان رضوی همچنان بسیاری از روستاهای استان فاقد نعمت گاز هستند و در ایام زمستان مجبور هستند که با نفت و هیزم خود را گرم کنند.

از سوی دیگر خراسان رضوی در سال‌های اخیر با مشکلات شدیدی در حوزه کمبود آب مواجه شده است و همین مسئله سبب شده تا خشکسالی سراسر استان را فرابگیرد و باید تمهید جدی برای روستاهای استان در زمینه مقابله با مشکل کم آبی فراهم شود.

بخش جنگل در شهرستان رشتخوار از جمله بخش‌هایی است که مشکلات جدی در حوزه گازرسانی دارد و همچنان 18 روستای این بخش فاقد گاز طبیعی هستند و در زمستان مشکلات عدیده‌ای سراغ آنها می‌آید.

هادی شادفر؛ رئیس شورای بخش جنگل رشتخوار در این زمینه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: مشکل اصلی بخش جنگل، گازرسانی روستاها است که هنوز گازرسانی نشده و همین مسئله مشکل زیادی را برای تهیه نفت برای مردم به ویژه در فصل سرما و زمستان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه بر اثر خشکسالی‌های اخیر بخش "جنگل" دچار مشکلات متعددی شده است تصریح کرد: اغلب مردم بخش جنگل کشاورز و دامدار هستند و بر اثر این خشکسالی‌ها، کسب و کار آنها با رکود مواجه شده است، تمدید وام‌های کشاورزی و کم بهره می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

شادفر بیان می‌کند: از سوی دیگر سازمان آب عنوان کرده تمامی چاه‌های کشاورزی منطقه باید موتورش به مدت 6 ماه بخوابد و خاموش باشد و این مهم سبب می‌شود محصول کشاورزی بخش از میان برود زیرا در مواقع حساس برای گل گندم و گل پنبه، موتور آب خاموش می‌شود.

وی علت این امر را کمبود آب عنوان کرد و ادامه داد: خاموشی دو تا سه ماهه مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در تابستان و یا اکنون که موقعیت حساسی است برای کشاورزان مشکل زیادی را ایجاد می‌کند.

شادفر می‌گوید: بخش جنگل شامل 19 روستا است و این روستاها نیز بسیار روستاهای محرومی هستند یعنی از نظر امکانات غیر از یک روستا بقیه فاقد گاز هستند؛ در حال حاضر 18 روستای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار نیستند.

وی مشکل دیگر این بخش را حضور پررنگ دلالان برای خرید پنبه اعلام کرد و ادامه می‌دهد: دولت اعلام کرده 3500 تومان نرخ خرید تضمینی گندم است و اگر اتحادیه تعاونی‌ها را تقویت کنند بهتر است که دلال پای کار بیاید زیرا موقع برداشت محصول مشکلات زیادی را ایجاد می‌کنند و این برای کشاورز زجرآور است.

 

مراسم رونمایی از لباس شیرخوارگان حسینی در جوار حرم رضوی برگزار شد

به‌نقل از آستان‌نیوز، در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی آستان قدس رضوی و دست‌اندرکاران کارگاه دوخت لباس شیرخوارگاه حسینی در مسجد صدیقی‌ها برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال حسینی اظهار داشت: شیرخواره 6 ماهه سیدالشهدا(ع) مصداق آیه «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: حضرت علی اصغر(ع) برای همیشه تاریخ زنده است و تا زمانی که دنیا، دنیاست، خون این طفل شش ماهه ندا می‌دهد واهمه‌ای نداریم بکشید ما را که کشتن ما، ملت‌ها را بیدارتر می‌کند و اسلام را زنده نگه می‌دارد.

وی با بیان اینکه امروز پیام عدالت‌خواهی از حلقوم بریده حضرت علی‌ اصغر(ع) به گوش می‌رسد، بیان کرد: هر چند قاتلان حضرت علی اصغر (ع) برای چند صباحی پیروز به نظر می‌رسیدند، اما امروز می‌بینیم که از آن‌ها جز بد نامی در تاریخ باقی نمانده ولی نام این طفل شش ماهه هنوز زنده است.

وی با اشاره به خدمت خالصانه کسانی که در دوخت لباس شیرخوارگان حسینی شرکت داشتند، ابراز کرد: عده‌ای از سر عشق و ارادتی که با ساحت حضرت علی اصغر(ع) داشتند، مدتی برای دوخت و بسته‌بندی این لباس‌ها تلاش کردند و با این اقدام با حضرت سیدالشهدا(ع) معامله کردند.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی افزود: در روز جمعه اول محرم همنوا با 5 هزار و یک صد نقطه در 5 قاره دنیا و در 50 کشور صدای مظلومیت حضرت علی اصغر(ع) بلند می‌شود که این صدا دستگاه استکبار را به لرزه در خواهد آورد.

گفتنی است؛ همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی هر سال همزمان با اولین جمعه ماه محرم همنوا با سراسر کشور در حرم مطهر رضوی برگزار می‎‌شود.

 

فارس خراسان رضوی؛

129 هزار کلاس اولی در استان و نیازهای خاص‌شان

روزهای آخر تابستان و اوایل پاییز یادآور روزهای خوب مدرسه و بازگشایی مدارس است، روزهایی که برای بسیاری از ما تبدیل به خاطره شده است و برای دانش‌آموزان قدم گذاشتن در مسیر جدید زندگی‌شان، اما این روزها برای برخی خانواده‌ها کاملا خاص است به خصوص آن‌هایی که باید فرزند خود را برای اولین‌بار راهی مدرسه کنند. اگر چه در دنیای آموزشی امروز‌، فرزندان قبل از بازگشایی رسمی مدارس و حضور در کلاس اول به مراکز آموزشی مثل، مهد کودک و پیش‌دبستانی پا می‌گذارند و معنا و مفهوم معلم‌، مربی‌، آموزش‌، درس‌، نظم‌ و انضباط را می‌آموزند اما هیچ چیزی تجربه اول نمی‌شود‌. کلاس اول همیشه جذاب و زیباست بنابراین بسیار مهم است تا اولین قدم را محکم و درست برداشت.
این اولین قدم باید با کمک مدیران آموزش و پرورش‌، مدرسه‌، معلمان و والدین به گونه‌ای برداشته شود تا دانش‌آموزان کلاس اولی با پایه قوی به سطوح بالاتر بروند و فردای این مملکت را بسازند.
کلاس اول مهم‌ترین پایه در مقطع ابتدایی
عادله حسین‌زاده، معلم پایه ابتدایی است که 9‌ سال سابقه تدریس در روستاها را داشته است و 3 سال آن را در پایه اول خدمت کرده است.
 وی در خصوص سختی‌های تدریس برای دانش‌آموزان پایه اول دبستان می‌گوید: من در روستا تدریس کردم و از 12 تا 25‌ دانش‌آموز داشته‌ام‌، کلاس اول پایه مهمی است که هر چقدر وقت برایش گذاشته شود بیشتر نتیجه خواهی گرفت و خوبی کلاس اول این است که کسی نمی‌تواند بگوید من تلاشم را برای فلان دانش‌آموز کردم و هیچ نتیجه‌ای نگرفتم.
این معلم پایه اول ابتدایی می‌افزاید: به دلیل اهمیت پایه اول به نظر من باید کلاس خلوت باشد و کمتر از 20 نفر تا معلم بتواند با همه حتی دانش‌آموزهای دیر‌آموز هم کار کند.
وی با انتقاد از آموزش‌هایی که به معلمان در کلاس‌های ضمن‌ خدمت و دانشگاه تربیت معلم داده می‌شود اظهار می‌کند: کلاس‌های ضمن خدمت که برای معلم‌های پایه اول گذاشته می‌شود کمی ضعیف است و جوابگوی نیاز کلاس نیست،  من به شخصه آنچه یادگرفتم از روی تجربه بود نه آموزش‌، در دانشگاه تربیت معلم هم آموزش‌ها کافی نیست‌، اما از اینکه معلم‌ها را مخصوصاً در مقطع ابتدایی از بین تحصیل کرده‌های سایر دانشگاه‌ها انتخاب کنند، بهتر است.  
حسین‌زاده در خصوص وضعیت دانش‌آموزان دیر‌آموز بیان می‌کند: در پایه اول همه‌جور دانش‌آموزی هست و معمولاً دیر‌آموزها هم با سایر دانش‌آموزان وارد کلاس می‌شوند، خوب است که این دانش‌آموزان جدا باشند ولی به نظر من باید همه در یک کلاس باشند تا دانش‌آموز با همه نوع کودک، معلول‌، کم‌توان ذهنی و دیر‌آموز آشنا شود، چرا که در جامعه نمی‌شود آدم‌ها را از هم جدا کرد‌.
وی معتقد است: برخی از همکاران به دلیل کمبود وقت و شلوغ بودن کلاس و اینکه آموزش‌های کافی برای تدریس به این دانش‌آموز‌ها ندیده‌اند، آموزش به آن‌ها را مانند سایر دانش‌آموز‌ها دنبال می‌کنند که باعث می‌شود یا رها شوند یا با پایه ضعیف بالا بیا‌یند که در هر صورت این کودک است که متضرر می‌شود.

 

تتو در آرایشگاه‌های مردانه تخلف است/ برخورد شدید با متخلفان

د: در اتحادیه آرایشگران مرد 800 واحد صنفی دارای پروانه کسب هستند و 500 واحد صنفی غیر مجازی که در سطح شهر وجود دارند در دست اقدامند.

وی اشاره کرد: برای وجود سالن‌های ممتازی که بتوانند خدمات بهتری ارائه دهند اقداماتی انجام شده، اما هنوز این مسئله به تصویب نرسیده است.

رئیس اتحادیه آرایشگاه‌های مردانه مشهد در خصوص قیمت اصلاح مدل‌دار، اظهار کرد: هزینه انجام خدماتی همچون اصلاح مدل‌دار و خدمات داماد به صورت توافقی حساب می‌شود.

دولابی در ادامه یادآور شد: انجام کار تتو در آرایشگاه‌های مردانه خلاف محسوب می‌شود و اتحادیه به شدت با متخلفان برخورد می‌کند.

 

زلزله‌ای به بزرگی 3.3 ریشتر کلات را لرزاند

 به نقل از مرکز لرزه نگاری دقلیقی پیش  زلزله‌ای به بزرگی 3.3 ریشتر شهر کلات در استان خراسان رضوی را لرزاند.

 براساس این گزارش موقعیت رومرکز زلزله: ۳۶.۹۳ شمالی و ۵۹.۸۳ شرقی عمق: ۸ کیلومتر عدم قطعیت مکانی: ۱.۷۴+/- کیلومتر در جهت شمالی-جنوبی ۲.۲+/- کیلومتر در جهت شرقی-غربی در 10کیلومتری کلات، خراسان رضوی و 22کیلومتری شهرزو، خراسان رضوی و
37 کیلومتری حسن‌آباد لائین نو، خراسان رضوی بوده است.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

استاندار خراسان رضوی: حمایت از سرمایه گذاران نقش بسزایی در تحقق شعار سال دارد

علیرضا رشیدیان که به تایباد سفر کرده عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال با توجه به ظرفیتهای موجود ایجاد 160 هزار فرصت شغلی در خراسان پیش بینی شد و ظرف 6 ماه گذشته روند اجرای این امر مثبت بوده است.
وی ادامه داد: همچنین پروژه های اشتغالزا در خراسان رضوی پیشرفت بالایی دارند و همین مهم نیز باعث تحقق برنامه های اشتغالزایی خواهد بود. برای ایجاد اشتغال باید از همه ظرفیتهای موجود استفاده کرد و دستگاههای متولی نیز باید در این زمینه برنامه های حمایتی خود را ارائه کنند.
استاندار خراسان رضوی همچنین به اعطای تسهیلات ارزان قیمت به سرمایه گذاران و روستائیان اشاره و بیان کرد: در مناطق روستایی تسهیلات بالا نمی تواند جوابگو باشد. حضور سرمایه گذاران برای برنامه های اشتغالزایی وابسته به حمایت و اعطای تسهیلات ارزانقیمت است تا در کنار آن بتوان چرخه و رونق اشتغال را در حوزه های مختلف فراهم کرد.
وی گفت: روستائیان و مرزنشینان نقش بسزایی در امنیت پایدار دارند که باید در این زمینه نیز به آنها در جای جای استان نگاه ویژه ای داشته باشیم.
رشیدیان به جایگاه گذرگاه مرزی دوغارون در شرق خراسان رضوی نیز اشاره و بیان کرد: دوغارون یکی از مهمترین معبرهای رسمی کشور و پل ارتباطی با کشورهای آسیای میانه است.
وی افزود: مرز دوغارون یک معبر صادراتی برای جمهوری اسلامی ایران است لذا باید با رونق و شکوفایی بیش از پیش آن و استفاده از ظرفیتهای موجود کارکرد آن در چرخه اقتصاد استان و کشور دوچندان شود.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: 58 درصد کالاهای صادراتی استان از مرز دوغارون به افغانستان صادر می شود که نشانگر جایگاه ویژه آن است.
بازدید از نمایشگاه اقتصاد مقاومتی، افتتاح کارخانه تولید خوراک دام و طیور، شرکت در نشست اقتصاد مقاومتی و افتتاح چند واحد مسکونی مدد جویان کمیته امداد از برنامه های سفر یک روزه استاندار خراسان رضوی به تایباد بود.
مرکز شهرستان 110 هزار نفری تایباد در فاصله 228 کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد مرکب از دو بخش مرکزی و میان ولایت 38 روستا دارد. 36 هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند. 

 

فعالیت 160 کارگاه طلاسازی کددار در مشهد

محمدباقر معبودی نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع 360 کارگاه تولیدی و سازنده طلا که از اداره کل استاندارد خراسان رضوی کد شناسایی گرفته اند هم اینک تنها همین 160 کارگاه فعال هستند که البته بسیاری از آنها نیز پایین تر از ظرفیت خود کار می کنند.
وی عمده ترین دلایل تعطیلی این واحدها را رکود نسبی بازار طلا و جواهر، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، قاچاق مصنوعات طلای خارجی و ناهماهنگی و فقدان کمک دستگاههای مرتبط با صنعت طلاسازی ذکر کرد. 
معاون ارزیابی و نظارت اداره کل استاندارد خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عیارسنجی طلا و مصنوعات آن مشمول استاندارد اجباری است. نظارتها بر روی این محصول در 2 حوزه سازندگان و عرضه کنندگان طلا صورت می گیرد. در این چارچوب اتحادیه طلا و جواهر، سازمان صنعت، معدن و تجارت و کمیسسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز همکاری دارند. 
حامد محمدی افزود: برای هر واحد تولید طلا کد شناسایی صادر شده که بر روی مصنوعات طلا نیز حک می شود. در صورتی که هر واحد توزیع کننده محصولی بدون کد شناسایی تولید و عرضه کند موضوع قابل پیگرد بوده و از طریق مراجع قانونی با آن برخورد می شود. 

 

توقیف پوشاک قاچاق در مشهد

فرماندهی انتظامی خراسان رضوی روز سه شنبه به نقل از سرهنگ حمید رزمخواه گزارش داد: در پی دریافت گزارشی مبنی بر توزیع پوشاک قاچاق توسط فردی سودجو در مشهد موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
وی ادامه داد: کارآگاهان مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی با شناسایی فرد متخلف انبار دپوی کالاهای قاچاق را در محدوده خیابان 17 شهریور مشهد شناسایی کردند. در بازرسی از محل 2 هزار و 926 ثوب انواع پوشاک قاچاق فاقد هرگونه مجوز گمرکی کشف شد.
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی گفت: ارزش این محموله 440 میلیون ریال برآورد و متهم روانه دادسرا شد. 

 

حال مصدومان تیراندازی در مشهد وخیم است

دکتر جواد ملکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مصدومان این حادثه یک زن 45 ساله و یک مرد 52 ساله هستند که از ناحیه گردن و شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند.
وی اظهار کرد: این 2 مصدوم پس از انتقال به بیمارستان شهید کامیاب بلافاصله تحت عمل جراحی قرار گرفتند و هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان بستری هستند.
عصر دیروز مرد 26 ساله ای با مراجعه به خانه پدر همسرش در خیابان چمن مشهد اقدام به تیراندازی به سوی همسر و پدر و مادر همسرش کرد. 
این مرد پس از این اقدام و خروج از خانه به زندگی خود نیز پایان داد.
سه مجروح این حادثه به بیمارستان شهید کامیاب مشهد منتقل شدند که همسر قاتل با وجود تلاش پزشکان ساعاتی پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.
تحقیقات پلیس در زمینه علت این تیراندازی که گفته می شود به خاطر اختلاف های خانوادگی بوده است، ادامه دارد.

انتهای پیام/