به گزارش صبح توس، نیشابور یکی از بزرگترین شهرهای استان خراسان رضوی و از مهدهای علم، فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی است که متاسفانه در غفلت و بی توجهی به جایگاه واقعی خویش نرسیده است.

بزرگترین و برترین معدن فیروزه جهان خود گواهی برای پیشرفت و ارتقاء و استفاده از این جاذبه گردشگری است، متاسفانه امروز نه تنها به جایگاه این سنگ و بهره برداری مناسب از آن توجهی صورت نگرفته است بلکه سایر نقاط فیروزه نیشابور را به اسم خود کپی و صادر می کنند.

ربیعی وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی در آخرین حضور خود در سال جاری با ابراز نگرانی از عدم توجه به فیروزه نیشابور گفت: متاسفانه بدلیل عدم توجه و بهره برداری مطلوب از فیروزه نیشابور چینی ها فیروزه را کپی و به اسم فیروزه نیشابور به سایر کشورهای جهان صادر می کنند.

امروزه فیروزه در اقصی نقاط جهان طرفداران زیادی دارد، ایجاد کارگاه های فیروزه تراشی در سطح شهرستان یکی از راه هایی است که می تواند برای علاقمندان به این سنگ تزئینی که نمی توانند فاصله طولانی را تا رسیدن به معدن فیروزه طی کنند جالب و مفید باشد.

سالانه حدود چهل تن سنگ فیروزه از معدن فیروزه نیشابور استخراج می شود، ثبت فیروزه در آثار میراث ناملموس کمک شایانی به رسیدن جایگاه واقعی این سنگ می تواند داشته باشد که اخیرا و با حضور مدیران یونسکو در نیشابور روزنه های امید برای ثبت این طلای فیروزه ای باز شده است.

توجه مناسب به فیروزه تضمین کننده مشاغل فراوان برای جوانان نیشابوری است که تاکنون بدلیل مشکلاتی به خوبی این امر محیا نشده است و نیازمند توجه ویژه مسئولین نیشابوری به این سنگ و ثمرات مفید آن می باشد.

 نکته قابل توجه معدن فیروزه نیشابور این مسئله است که سالانه این معدن حدود ۴۵ تن استخراج دارد اما به‌دلیل استخراج سنتی، فیروزه‌ها خرد شده و ظرفیت واقعی تولید این معدن که حدود ۵۰ تن است، محقق نمی‌شود، البته از سوی دیگر نیز از خام‌فروشی کردن این سنگ با ارزش نباید غافل بود.

 

 انتهای پیام/