حمیدرضا حیدری، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل مشهد مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: رکود بازار خودرو، نمایشگاه‌داران اتومبیل مشهد را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و متأسفانه به دلیل هزینه های بالای اجاره بها، مالیات بر ارزش افزوده و رکود بازار شاهد تعطیلی حدود 140 نمایشگاه‌ اتومبیل طی 6 ماه ابتدایی سال جاری بوده ایم.

وی سایت های و نرم افزار های فروش آنلاین خودرو را بزرگ‌ترین مشکل بازار خودرو دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه در فروش اینترنتی خودرو خریدار از نزدیک کالای خریداری را مشاهده نمی‌کند و از جزئیات فنی آن مطلع نیست شاهد کلاه برداری های فراوانی در این خرید و فروش ها هستیم.

حیدری تصریح کرد: خرید و فروش خودرو یک امر کاملاً تخصصی و فنی است زیرا بیشتر خریداران از تجربه کافی برای تشخیص معایب و مشخصات فنی خودرو را ندارند لذا سودجویان از این عدم اطلاع مردم سوء استفاده می‌کنند و شاهد کلاهبرداری های فراوانی هستیم.

وی جمعه بازار خودرو را دومین آفت بازار خودرو دانست و افزود: به دلیل آنکه بر جمعه بازار نظارت کافی وجود ندارد و تنها شهداری متولی برگزاری آن است شاهد کلاهبرداری های سنگینی در این بازار هستیم که زنگ خطر جدی را به صدا در آورده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل مشهد مقدس در خصوص دلایل افزایش قیمت خودرو گفت: خودرو سازان با ایجاد جو روانی مبنی بر اینکه قرار است خودرو گران‌تر شود و به طمع جمع‌آوری سرمایه های سرگردانی که با کاهش نرخ سود بانکی از بانک ها خارج شده اند، قیمت خودرو ها را چند درصدی افزایش دادند.

وی تأکید کرد: متأسفانه خودرو سازان تنها اقدام به گران کردن تولیدات خود کرده اند اما همچنان شاهد کیفیت پایین خودروهای ساخت داخل هستیم که نارضایتی مصرف کنندگان را به دنبال داشته است.

حیدری در خصوص دلیل گران شدن خودروهای خارجی بیان کرد: طی چند هفته گذشته شاهد بالارفتن نرخ ارز بوده ایم و به دلیل آنکه خودروهای وارداتی با ارز خریداری می شوند این افزایش بها تأثیر مستقیمی بر قیمت خوردوهای وارداتی دارد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل مشهد مقدس با تأکید بر اینکه خودرو سازی در ایران در انحصار چند شرکت دولتی است، افزود: اگر به دنبال پیشرفت صنعت خودرو سازی داخل کشور هستیم باید انحصار در تولید شکسته شود و شرکت های خودروسازی دولتی نیز باید خصوصی سازی شوند.

وی با بیان اینکه گران کردن خودرو هم نتوانست رونق را به بازار بازگرداند، ابراز داشت: امیدواریم با حمایت دولت بازار خودرو نیز رونق بگیرد اما متأسفانه 20 درصد از 700 نمایشگاه‌ اتومبیل در مشهد به دلیل مشکلات مالی و رکود بازار از ابتدای سال تعطیل شده اند.

انتهای پیام/