به گزارش صبح توس، آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی در تمام نقاط جهان و علی الخصوص در شهرهای صنعتی و بزرگ است که براساس تحقیقات دانشمندان، آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی بروز سرطان ها، بیماری های تنفسی، پوستی، دستگاه گوارش و اعصاب است و سالیانه بسیاری از مردم جهان را به کام مرگ می کشاند.

مشهد نیز به عنوان دومین کلان‌شهر ایران با جمعیت بیش از سه میلیون نفر و پایتخت مذهبی ایران که سالیانه پذیرای حدود 30 میلیون زائر از اقصا نقاط جهان است؛ سالهاست با مشکل آلودگی ها دست و پنجه نرم می کند.

بسیاری از مردم شهر بر این باورند که حتی پرندگان نیز به دلیل آلودگی هوا رخت از این شهر بر بسته اند و دیگر حتی شاهد پرواز دست جمعی پرندگانی همچون پرستو ها نیستیم و ظاهراً طبیعت به دلیل آنکه مردم آن را نادیده گرفته اند با این شهر قهر کرده است.

اتومبیل‌ها، مواد شیمیایی ناشی از کارخانه ها، گرد و غبار، گرده های گیاهان و بسیاری از عوامل دیگر می توانند موجب آلودگی هوا شوند و یکی از علل عمده آلودگی هوا در شهرها صنعتی مانند مشهد ناشی از گاز اوزون است و زمانی که اوزون در سطح زمین ایجاد می شود موجب ایجاد دود در هوا و خاکستری شدند آن می شود.

آلودگی هوا به طور مستقیم سلامت مردم مشهد را تهدید می کند و این موضوع در واقع به یک مشکل عمده در مشهد تبدیل شده است و دولت باید سعی کند برای کاهش این نوع مشکل کاری انجام دهد.

رابطه آلودگی هوا با افزایش سرطان

به گفته یک استاد دانشگاه علوم پزشکی: آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، باعث افزایش ناگهانی و رشد جهشی در سرطان شهروندان شده است.

به اعتقاد دکتر قوام نصیری، رئیس سابق مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه مشهد آلودگی هوای شهرها که ناشی از سوخت فسیلی است، سرطانهای مغز استخوان و ریه را در افراد افزایش داده است و تاکید می کند که کودکان در خصوص ابتلا به سرطان مغز استخوان ناشی از آلودگی هوا آسیب پذیر ترند.

بررسی ها نشان داده ، کودکان و سالخوردگان، دو گروه آسیب پذیر بر اثر آلودگی هوا هستند اما کودکان صدمات بیشتری را متحمل می شوند چرا که تعداد تنفس هوای آنها بیشتر است، به این ترتیب میزان آلاینده های بیشتری را وارد سیستم تنفسی خود می کنند.

با این همه یکی از کارشناسان عرصه سلامت محیط اعتراف می کند که ما در حل معضل آلودگی شهرهای بزرگ که به نوعی منجر به افزایش موارد ابتلا به سرطان و کاهش سن ابتلا به این بیماری در کشور شده است از نظر اجرایی مشکل داریم!

سهم مشهد از هوای پاک تنها 7 روز بود

در این خصوص به سراغ کارشناس هوا اداره محیط زیست خراسان رضوی رفتیم تا بیشتر با آلودگی هوای مشهد آشنا شویم.

فرخ لقا امینی در گفت و گو با خبرنگار نبض شهر، اظهار داشت: متأسفانه به دلیل تراکم جمعیت بالا و صنعتی بودن مشهد، این شهر به یکی از شهر های آلوده مشهد تبدیل شده است به گونه ای که در سال گذشته تنها مشهد 25 روز پاک را تجربه کرد.

وی ادامه داد: در سال گذشته مشهد 249 روز سالم، 88 روز ناسالم برای گروه های حساس مانند بیماران قلبی، کودکان و زنان باردار و 4 روز ناسالم برای تمام گروه ها را تجربه کرده است.

این کارشناس هوا با اشاره به اینکه تلاش محیط زیست بر این امر است که هیچ‌گاه به وضعیت نامطلوب نرسیم، افزود: در 5 ماه اول سال مشهد تنها 7 روز پاک را تجربه کرده است و 15 روز آن ناسالم برای گروه های حساس و 133 روز دیگر سالم تشخیص داده شدند.

شرق و مرکز آلوده ترین نقاط مشهد

امینی تصریح کرد: شرق و مرکز مشهد به دلیل بافت جمعیتی بالا، ترافیک سنگین و حضور چند کارخانه سیمان و شن در آن منطقه جزء آلوده ترین نقاط مشهد محسوب می شوند اما نمی توان به طور قطعی این دلایل را عوامل آلودگی این مناطق دانست زیرا عوامل دیگری نیز میتوانند دخیل باشند.

وی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست تنها یک اداره نظارتی است، خاطرنشان کرد: سازمان محیط زیست تنها به عنوان یک ارگان نظارتی میتواند با ارائه آمار و پروژه هایی به وزارت کشور و شرکت نفت باعث کاهش و مهار آلودگی هوا شود.

این کارشناس هوا ابراز داشت: خوشبختانه با تصویب قانون هوای پاک توسط مجلس شورای اسلامی شرکت نفت موظف به ارائه بنزین یورو 4 شده است و شهرداری مشهد که زیر مجموعه وزارت کشور است موظف به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه فضای سبز و احداث مراکز معاینه فنی شده است.

ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

امینی با تأکید بر اینکه با فرهنگ سازی و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی می توان تا میزان قابل توجهی از آلودگی هوا کاست، گفت: سازمان محیط زیست با کاهش سطح مجاز آلودگی برای خودروها در معاینه فنی و ابلاغ آن به مراکز معاینه فنی قدم خوبی در بهبود وضعیت کیفیت هوا برداشته است.

انتهای پیام/