به گزارش صبح توس؛ اختلاف درباره پلمب دفاتر بازاریابی شبکه‌ای، قماربازی میلیاردی مدیر مالی، اهدای نشان «مشهد٢٠١٧» به استاد شفیعی کدکنی، ۹۰درصد عفونت‌های چشمی دانش‌آموزان واگیردار است و۴ شهرک زائر در مشهد احداث می‌شود، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

اختلاف درباره پلمب دفاتر بازاریابی شبکه ای

پیرو گزارش 13 شهریور خراسان رضوی در خصوص شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای با تیتر« دستور دادستانی برای شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای» ، بنا بود پلیس مبارزه با مفاسد اقتصادی استان طبق دستور معاون دادستان مرکز استان شرکت‌های متخلف را شناسایی و پلمب کند. برای پیگیری سرانجام دستور صادرشده در دادستانی به سراغ معاون دادستان در امور فضای مجازی رفتیم.قاضی جاوید نیا بابیان این که پیرو دستور صادرشده توسط دادستانی تاکنون دو واحد متخلف در شهر مشهد پلمب شده‌است، افزود: اگرچه ورود دادستانی به این پرونده بیشتر جنبه انضباطی داشته و هنوز کسی در این زمینه دستگیر یا متهم نشده است اما با توجه به فعالیت گسترده شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در استان دادستانی نمی‌تواند درباره این موضوع بی‌تفاوت باشد از این رو به این موضوع به طور جدی ورود کرده‌ایم.سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 2 مشهد تصریح کرد:این دو واحد بازاریابی شبکه‌ای که تاکنون پلمب شده‌اند تا زمانی که تمام موانع و نواقص قانونی را برطرف نکنند به‌هیچ‌وجه فک پلمب نخواهند شد و دادستانی با جدیت پیگیر موضوع است.وی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت ادعا می‌کند ما در استان مجوزی برای فعالیت این شرکت ها صادر نکرده‌ایم و این مجوزها در تهران صادر ‌شده است برای همین هم نظارت از تهران انجام می‌شود و کمیته مرکزی در تهران در این باره تصمیم‌گیری می‌کند این درحالی است‌که دادستانی به‌هیچ‌وجه موافق این موضوع نیست  و تا زمانی که ایرادات و نواقص این شرکت ها به‌صورت کامل برطرف نشود با هدف حفظ حقوق عامه مردم، برای فک پلمب این شرکت ها دستوری صادر نخواهد شد.

واحدهای دارای شرایط مشابه نیز پلمب خواهد شد

قاضی جاوید نیا تصریح کرد: ما پیگیری می‌کنیم سایر واحدهای این چنینی و دارای ایراداتی مشابه آن چه در گزارش قبل بیان شد،  نیز پلمب شوند و تا زمانی که ایرادات گرفته‌شده برطرف نشود این رویه ادامه خواهد داشت . صرف این که این شرکت‌ها از تهران مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند دلیلی برای ادامه فعالیت این شرکت‌ها با نواقص قانونی نخواهد بود.پس از اظهارات قاضی جاویدنیا درباره پلمب شعب دو شرکت بازاریابی شبکه ای در استان، برای پیگیری موضوع و علت آن، سراغ رئیس کمیته نظارت بر فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه‌ای استان رفتیم.غفوری مقدم با بیان این که شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در استان مجوزشان مستقیم از تهران صادر و استعلامات این شرکت‌ها در شعب استانی به‌صورت مستقیم از طریق کمیته مرکزی در تهران و دستگاه‌های متناظر آن در استان انجام می شود، افزود:اگر شعبه‌ای از این شرکت‌ها در استان بدون دریافت مجوزهای لازم در حال فعالیت باشد، کمیته استانی نظارت بر این شرکت‌ها از طریق اداره اماکن ، برخوردهای لازم را انجام می‌دهد.معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: اگر شعبی که دارای مجوز هستند ، تخلفات قانونی انجام دهند که موارد آن در آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات این شرکت‌ها ذکرشده ،مانند برگزاری همایش‌های خارج از شعب یا رعایت نکردن دریافت و توزیع درصدهای پورسانت بین اعضا و امثال آن، در کمیته استانی و با توجه به وظایف تعریف‌شده برای اعضای کمیته به این تخلفات رسیدگی می شود. اگر هم این تخلفات در کمیته استانی قابل‌رسیدگی نباشد، پرونده به کمیته مرکزی در تهران منعکس می‌شود.وی افزود: نهادهای عضو کمیته استانی نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای عبارت‌اند از؛ اداره اماکن استان، پلیس فتای نیروی انتظامی، اتاق اصناف مشهد ، اداره کل اطلاعات و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان که وظیفه پایش فعالیت شعب این شرکت‌ها را به‌صورت مستمر دارند و نیز موظفند به شکایت‌ها رسیدگی کنند.

پیگیر رفع پلمب هستیم

غفوری مقدم ادامه داد: ورود پلیس جرایم اقتصادی به فعالیت این شرکت ها  به دستور دادستانی، منجر به پلمب دو واحد از شعب شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در مشهد شده است . از این رو بلافاصله کمیته استانی نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها با حضور همه اعضا و نماینده پلیس جرایم اقتصادی استان تشکیل جلسه داد و توضیحات لازم در این باره ارائه شد. اکنون نیز ما پیگیر رفع پلمب  این شعب هستیم و درخواستی را در این باره تسلیم مقامات قضایی استان کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ازنظر ما این شعب دارای مجوز فعالیت از تهران هستند بنابراین درصورتی‌که پلمب این واحدها به دلیل مجوز فعالیت باشد، ما درخواست فک پلمب داریم و اگر هم موضوع به‌گونه‌ دیگری است، لازم است به ما ابلاغ شود تا از طریق کمیته نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها برابر مقررات و ضوابط با تخلف‌ها برخورد کنیم.

از دلیل پلمب بی اطلاعیم

وی ادامه داد: در صورتی که دلیل پلمب این شعب، تخلف از اجرای مواردی که در آیین نامه ها ذکر شده نباشد یا جرمی صورت گرفته که ما از آن بی اطلاع هستیم، قاعدتا با تشخیص مقامات قضایی برخورد های لازم انجام خواهد شد.لازم به ذکر است قاضی جاوید نیا  معاون دادستان مرکز استان در امور فضای مجازی، درباره این بخش از اظهارات معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تاکید کرد :این شرکت ها باید در استان نیز مجوز های لازم برای فعالیت را دریافت کنند و مجوز های صادره از تهران برای ما ملاک نیست.

امکان پلمب دفاتر اصلی وجود دارد

سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 2 مشهد تصریح کرد: این دو شعبه مادامی که ایرادها و ابهام های گرفته شده را برطرف نکنند، رفع پلمب نخواهند شد .در صورت ادامه روند فعلی، حتی این امکان وجود دارد که دفاتر اصلی این شرکت ها نیز پلمب شود. از این رو فعالیت این واحد ها در گرو دریافت مجوز های لازم در استان است. این گونه نیست که هرکسی از تهران مجوزی دریافت کند، در خراسان رضوی مشغول فعالیت شود و هر کاری دلش بخواهد بکند و بعد گفته شود که پیگیری این تخلفات به تهران مربوط است. این برای ما قابل قبول نیست.

 

روزنامه شهرآرا؛

قماربازی میلیاردی مدیر مالی

ثبت‌نام در سایت غیرمجاز قماربازی مرد جوان را بر آن داشت که، با دستبرد به حساب‌ بانکی شرکتی که در آن مشغول‌به‌کار بود، بیش از ١٣میلیارد ریال به جیب بزند.

به گزارش شهرآرا، ماجرای این پرونده از آنجا شروع شد که، چندی پیش، مردی میان‌سال، که خود را مدیر یک شرکت تولیدی سقف کاذب معرفی کرد، به دادسرای مشهد مراجعه کرد و، پس از تنظیم شکوائیه‌، به شعبۀ ویژۀ جرائم رایانه‌ای دادسرای مشهد هدایت شد. او در مواجهه با قاضی حقدادی از یک فقره کلاهبرداری کلان توسط یکی از کارمندانش خبر داد.

شاکی پرونده، در بیان جزئیات شکوائیه‌اش، به قاضی حقدادی گفت:‌ «‌طبق بررسی‌های حسابدار شرکتم، مشخص شد، از چند سال پیش تاکنون، بیش از ١٣ میلیارد ریال از یکی از حساب‌های شرکت، که به نام شریکم بود، به صورت غیر‌‌مجاز برداشت شده است. همین موضوع موجب شد جلسه‌ای با مدیر مالی‌ام، که از قضا از اقوامم نیز می‌باشد، بگذارم. او که مردی جوان است، پس از اطلاع از موضوع، ضمن بی‌اطلاع جلوه دادن خود از این برداشت‌ها، ادعا کرد در کسر این مبلغ هیچ نقشی

نداشته است.».

این مرد سال‌خورده ادامه داد: «‌او (متهم)، برای اینکه حرفش را به من و شریکم به اثبات برساند، سندهای مالی‌ای که طی چند سال فعالیتش جمع‌آوری کرده بود را به ما نشان داد. اعداد و ارقام مندرج در سندهای مالی همگی صحیح بود. حتی یک ریال هم از حساب‌ شرکت کسر نشده بود اما هنوز به او مشکوک بودم. برای همین، از حسابدار شرکتم خواستم به بانکی که مبلغ موردنظر از آن کسر گریده بود برود و اسناد ارائه‌شده از سوی مدیر مالی‌ام را با اسناد بانک تطبیق دهد. کم‌کم داشتم به شریکم مشکوک می‌شدم که اسناد بانکی به دستم رسید. اعداد و ارقام سندهای چاپ‌شده از سوی بانک گویای حقیقت بود و با اسنادی که مدیر مالی‌ام در جلسه ارائه داده بود تفاوت زیادی داشت. طبق سندهای مالی بانک، مشخص بود که مبلغ ١٣ میلیارد ریال کسر‌شده، به صورت مستقیم یا انتقال وجه به کارت بانکی، از سوی مدیر مالی‌ام، بدون اینکه من یا شریکم در جریان باشیم، برداشت شده است.».

شاکی افزود: «‌با روشن شدن ماجرا، موضوع را به شریکم اطلاع دادم و متهم را به اتاقم فراخواندم. می‌خواستم با همین دست‌هایم او را به سزای عملش برسانم. او از اعتماد من سوء‌‌استفاده کرده بود و در حق امانتی که در اختیارش گذاشته بودم خیانت کرده بود. هنگامی که علت این اقدام مجرمانه‌اش را از او جویا شدم، در جوابم گفت مبالغ را در یک سایت قماربازی شرط‌بندی کرده و متأسفانه، نه‌تنها سودی عایدش نشده، بلکه همۀ آن مبلغ را باخته است. او ثمرۀ یک عمر تلاش کارگرانم را در جوی آب ریخته بود و حالا در مقابلم ایستاده بود و، بدون اینکه حتی عذرخواهی کند، در چشمانم زل زده بود. ابتدا دلم برای فرزندش سوخت اما چاره‌ای نبود. باید، بابت این خیانت، قانون را در جریان قرار می‌دادم تا او به سزای جرمش برسد.».

جشن عاطفه‌ها در بیش از ۶۰۰ پایگاه استان

مدیرکل کمیتۀ امداد خراسان رضوی گفت: «جشن عاطفه‌ها با حضور مردم و نیکوکاران در روزهای ٢٣ و ٢۴ شهریور‌ماه در سطح استان هم‌زمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.».

به‌گزارش شهرآرا، محسن مسعودیان‌راد روز گذشته در نشست خبری با بیان اینکه جشن عاطفه‌ها در دو مرحله در سطح استان برگزار می‌شود، گفت: «نوبت اول این جشن در روزهای پنجشنبه و جمعه ٢٣ و ٢۴ شهریور‌ماه در سطح معابر عمومی و مصلاهای نمازجمعه و مرحلۀ دوم در روز چهارشنبه ١٩مهرماه در سطح مدارس خراسان رضوی با حضور دانش‌آموزان و مردم برگزار می‌شود.».

مدیرکل کمیتۀ امداد خراسان رضوی با بیان اینکه سال گذشته ٢میلیارد‌و٧٠٠میلیون تومان در جشن عاطفه‌ها در خراسان رضوی جمع‌آوری و توزیع شد، ادامه داد: «پیش‌بینی میزان جذب امسال در استان ۴میلیارد و ٢٠٠میلیون تومان است که خوشبختانه در تعاملات و همکاری‌های صورت‌گرفته با بخش‌های مختلف مردمی، خیران، ادارات و اصناف، تاکنون ٣میلیارد‌و٢٠٠میلیون تا جذب شده و پیش‌بینی می‌شود میزان جذب به بیش از ۶میلیارد تومان افزایش پیدا کند.».

اهدای نشان «مشهد٢٠١٧» به استاد شفیعی کدکنی

نشان «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی اهدا شد.

به‌گزارش شهرآرا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر سید‌عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌همراه دکتر محمد‌جعفر یاحقی، استاد دانشگاه «فردوسی» و عضو پیوستۀ« فرهنگستان زبان و ادب فارسی»، سید‌سعید سرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، و دست‌اندرکاران دبیرخانۀ پایتخت فرهنگی جهان اسلام روز گذشته با دکتر محمد‌رضا شفیعی کدکنی دیدار کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: «استاد شفیعی کدکنی چهرۀ ماندگار و تأثیرگذار بین‌المللی است که تألیفات و تحقیقات گسترده‌ای در حوزۀ زبان و ادب فارسی دارد.».

سید‌عباس صالحی مفاخر علم و ادب و فرهنگ ایران زمین را سرمایه‌های این مرز‌و‌بوم دانست و افزود: «خراسان به‌عنوان مهد فرهنگ ایران مطرح است که بزرگانی را در گذشته و عصر حاضر در خود پرورانده است.».

مشهد٢٠١٧، فرصتی برای توسعۀ فرهنگی شهر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این دیدار دکتر محمد‌رضا شفیعی کدکنی را به‌عنوان یکی از شخصیت‌های بسیار برجستۀ علمی و ادبی قرن حاضر و افتخار خراسان و ایران بر‌شمرد.

سید‌سعید سرابی با ارائۀ گزارشی از رویداد فرهنگی «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧» گفت: «این رویداد فرصتی برای برنامه‌ریزی‌های زیربنایی و توسعۀ فرهنگی مشهد است.».

دکتر محمد‌جعفر یاحقی نیز در این مراسم به نقش و جایگاه دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در ادبیات معاصر ایران اشاره کرد و افزود: «باید قدر مفاخر خود، به‌ویژه مفاخر معاصر، را بدانیم و فرهنگ و هنر این مرز‌و‌بوم را به اندیشه‌ها و دغدغه‌های آن‌ها پیوند دهیم.».

 

فارس خراسان رضوی؛

۹۰درصد عفونت‌های چشمی دانش‌آموزان واگیردار است

سیامک زارعی قنواتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: در برخی فصول عفونت‌های سطحی چشم شایع‌تر است که با تجمع افراد در محیط‌های عمومی افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از واگیردار بودن عفونت‌های ملتحمه چشم در دانش‌آموزان رعایت بهداشت فردی ضروری است، افزود: افراد در صورت مشاهده علائم بیماری حتما به موقع به پزشک مراجعه شود.

فوق تخصص قرنیه و جراحی عیوب انکساری چشم با اشاره به پرهیز از خوددرمانی افراد برای بیماری‌های چشمی افزود: عفونت‌های چشمی در ایران شایع است و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، سبب افت بینایی و از کار افتادگی افراد می‌شوند.

وی در مورد آغاز فصل مدارس نیز اظهار کرد: در ایام مدارس که دانش‌آموزان به مدارس می‌روند احتمال واگیردار بودن و انتقال عفونت‌های سطح چشمی افزایش می‌یابد و دانش‌آموزان باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند.

زارعی قنواتی در مورد علائم این بیماری ابراز کرد: قرمزی، تورم و احساس سوزش در چشم، ترشحات  چرکی  چشم، چسبیدن مژه‌ها به هم و سخت باز شدن پلک‌ها از علائم عفونت‌های سطحی چشم است.

فوق تخصص قرنیه و جراحی عیوب انکساری چشم یکی از راه‌های عفونت‌های قرنیه چشم را استفاده از لنزهای تماسی دانست و گفت: عفونت‌های قرنیه چشم با استفاده نادرست از لنزهای تماسی و یا استفاده مشترک لنز اتفاق می‌افتد.

وی درمان عفونت‌های قرنیه چشم را سخت و زمان بر دانست و افزود: به هنگام خواب نباید از لنز تماسی استفاده کرد و  باید لنزها را از چشم‌های خود خارج کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ساده‌ترین راه پیشگیری از عفونت‌های چشمی را  شست‌وشوی منظم دست‌ و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی دانست و افزود: اگر چه مانند عفونت‌های ویروسی مثل آنفولانزا، امکان جلوگیری کامل از عفونت‌های ویروسی سطح چشم وجود ندارد، با رعایت بهداشت می‌توان از انتقال و سرایت آن به دیگران جلوگیری کرد.

جابه‌جایی بیش از 700هزارتن کالا از مرز دوغارون

کریم نوایی‌ نظامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تایباد عنوان کرد: در 5 ماهه نخست سال جاری بیش از 700 هزار تن کالا از مرز دوغارون جابه‌جا شد.

وی افزود: ترانزیت این میزان کالا نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 62 درصد رشد داشته است.

نوایی‌ نظامی اظهار کرد: همچنین از ابتدای سال جاری بیش از 34 هزار دستگاه کامیون حامل محموله‌های صادراتی در پایانه مرزی دوغارون تردد داشته‌اند که این رقم نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود 53 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی گفت: روزانه بیش از 3 هزار و 500 نفر شامل رانندگان، مسافران، کارکنان بخش‌های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه مرزی تردد دارند.

نوایی‌ نظامی ادامه داد: از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 65 هزار نفر به صورت قانونی از معبر رسمی دوغارون تردد داشته‌اند.

وی به جایگاه پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد و افزود: پایانه مرزی دوغارون  رده دوم صادرات و پنجم ترانزیت خروجی را در بین پایانه‌های مرزی کشور دارد و 15 درصد از سهم صادرات را از آن خود کرده است.

نوایی نظامی با اشاره به کالاهایی که از پایانه مرزی دوغارون صادر و وارد می‌شود، گفت: عمده کالاهای ورودی و خروجی از این پایانه مرزی شامل انواع موادغذایی، میوه و تره بار و مصالح ساختمانی است.

وی از اجرا و عملیاتی شدن طرح توسعه و بهسازی پایانه مرزی دوغارون با اعتباری افزون بر 15 میلیارد ریال خبر داد.

گفتنی است پایانه مرزی دوغارون در فاصله 18 کیلومتری شهر تایباد قرار دارد.

تصویربرداری فیلم «راس ساعت 25» در چناران

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، فیلم تلویزیونی «راس ساعت 25» در حالی در چناران تصویربرداری می‌شود که میرطاهر مظلومی بازیگر و دوبلور صدا و سیما در آن بازی می‌کند.

این فیلم به کارگردانی مهدی مسگران مراحل تصویربرداری خود را در بیمارستان ثامن چناران می‌گذراند.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

دانشجویان مشهدی در اعتراض به کشتار مسلمانان میانمار تجمع کردند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، عصر امروز جمعی از دانشجویان مشهد در مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل در مشهد برای اعتراض به جنایت علیه مسلمانان روهینگیایی تجمع کردند.

در این تجمع دانشجویان تصاویری از کودک غرق شده میانماری و پلاکاردهایی با عناوین "سازمان ملل ! آیا مردم میانمار بشر نیستند"، "میانمار فاجعه ای جلو چشم حقوق بشر"‌وغیره را در دست داشتند.

شعارهایی که در این تجمع بیان می‌شد، "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر اسرائیل"، "اتحاد، اتحاد علیه مستکبرین، شهادت، شهادت صدای مستضعفین"، "دولت کودک کشان، مرگت باد مرگت باد"، "مسلمان به پا خیز، برادرت کشته شد" را فریاد می‌زدند.

۴ شهرک زائر در مشهد احداث می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، سال‌های گذشته که ایران در تحریم به سر می‌برد بسیاری از کشورها مایل به همکاری با ایران نبودند اما در حال حاضر صنایع بزرگی مانند آلمان و سوئیس تمایل زیادی به همکاری و سرمایه‌گذاری دارند.

پس از رفع برخی از تحریم‌ها کشور ایران موفق به جذب سرمایه گذارهای خارجی در ایران شد. به طوری که طبق گفته‌های رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران بعد از برجام فقط 1.5 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد کشور شده است. خراسان رضوی از این قاعده مستثنی نبود و طی سال 95 نرخ سرمایه گذاری خارجی در این استان هشت برابر شد.

در همین راستا برای هم‌افزایی بیشتر با هیئت‌ها و شرکت‌های خارجی شهرداری مشهد مقدس اقدام به ارتباط‌‌گیری با هیئت جاده ابریشم کرد. روز چهارشنبه مجتمع تجاری آلتون شاهد حضور هیئت اقتصادی و دبیر کل جاده ابریشم در اروپا بود. این جلسه در سه بخش مختلف برگزار شد. ابتدا در سطح شهرستان مشهد و دیدار با معاونت اقتصادی شهرداری مشهد انجام شد و در مرحله بعد در سطح وسیع‌تر استانی و با نماینده استانداری خراسان رضوی، مدیر کل جذب حمایت از سرمایه گذاری خارجی استاندار مذاکراتی به عمل آمد؛ در نهایت مجموعه پیشکسوت سرمایه‌داران شهرستان مشهد با اعضای این هیئت اقتصادی دیدار کردند.

مشهد بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری

معاون اقتصادی شهرداری مشهد این شهرستان را دارای پتانسیل بالایی برای سرمایه‌گذاری دانست و اظهار داشت: شهرستان مشهد در زمره مجذوب‌ترین شهرها برای سرمایه‌گذاران قرار دارد و تا‌کنون موفق به جذب تعداد زیادی سرمایه‌گذار خارجی در حوزه‌های مختلف شده است.

محمدرضا مزجی ادامه داد: در چهار سال گذشته حدود 6 میلیارد دلار در شهر مشهد سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که بیشتر آن در بخش خصوصی قرار دارد.

وی این اتفاق را نتیجه بسترسازی و مدیریت مناسب در حوزه جذب سرمایه‌گذار عنوان و بیان کرد: بزرگترین پروژه در حال احداث مشهد مقدس به مساحت هزار هکتار در 9 بخش متفاوت به عنوان یک طرح بزرگ گردشگری طراحی شده است.

وی با تصریح این موضوع که شهرداری تنها بستر سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند، گفت: شهرداری به عنوان یک دوست برای سرمایه‌گذاران است که دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در مشهد به همین امر قلمداد می‌شود. تجربه در شهر مشهد نشان داده است که پروژه‌ها با مدیریت شهرداری پیشرفت فیزیکی و زیربنایی بهتری داشته است.

وی توسعه سرمایه‌گذاری مشهد در کل کشور بی‌نظیر است، ادامه داد: سرمایه اولیه طرح مطرح شده یک هزار و 100 میلیارد تومان معادل با 220 میلیون یورو است.

مزجی خبر داد: طبق مذاکراتی که با فرانسه انجام شده است بنا داریم برجی در مشهد با نام پاریس بسازیم و متقابلا در پاریس نیز برجی با نام مشهد ساخته می‌شود؛ این پیشنهاد فرهنگی را نیز به ایتالیا هم ارائه می‌دهیم و از همکاری با آن‌ها خوشحال می‌شویم.

دبیر‌کل جاده ابریشم اروپا در ادامه این جلسه خطاب به معاونت شهرداری مشهد تصریح کرد: ایتالیا با دو هدف عمده ارائه طرح و ایده و خلق شغل به ایران آمده است. قصد نداریم کارگران اروپایی در ایران کار کنند و نخستین روش کار ما این است که برای ایرانی‌ها شغل ایجاد کنیم.

جان روزاریو فلگرینو با اشاره به این که با این اقدام علاوه بر این که ایرانی‌ها با کار اشراف پیدا می‌کنند در آینده آن را فرامی‌گیرند، اظهار داشت: در اجرای طرح‌ها به هیچ عنوان قصد آسیب به محیط زیست را نداریم و با طرح‌هایی که این قصد را داشته باشند همکاری نمی‌کنیم؛ برای انجام پروژه‌های بزرگ نیاز است که مهندسان داخلی و خارجی به مذاکره و بازدید بپردازند و پس از رسیدن به نتیجه تکنولوژی‌ها به ایران معرفی می‌شوند.

دبیر‌کل جاده ابریشم اروپا گفت: تمام استانداردهای ارائه شده از طریق ایتالیا دارای معتبرترین استاندارد اروپا است و تمام طرح‌ها ضد زلزله و صد درصد مقرون به صرفه خواهد بود.

این سرمایه‌گذار خارجی با اشاره به این که سه پروژه اصلی برای کشور ایران پیشنهاد شده است در مورد این پروژه‌ها گفت: مهم‌ترین این پروژه‌ها هتل‌های پنج ستاره‌ای است که از لحاظ قیمتی مطابق با مهمانسراهاست و تنها به فضای 43 متری نیاز دارد.

وی با اعلام این که خدمات استراحت در این هتل یک تا دوساعته برای رانندگان بین راهی رایگان است، افزود: با توجه به این که تعداد تصادفات رانندگی در جاده‌ها به دلیل بی‌خواب راننده‌ها منجر به مرگ تعداد بی‌شماری از مردم می‌شود این خدمات به صورت رایگان در اختیار راننده و شاگرد راننده قرار می‌گیرد.

روزاریو فلگرینو با بیان این که شرکت ما نماینده 906 شرکت اروپایی است، ادامه داد: اروپا آمادگی سرمایه‌گذاری در ایران را دارد.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به معاونت اقتصادی شهرداری مشهد عنوان کرد: برای همکاری های بیشتر می‌توانیم اقدام به تاسیس یک شرکت مشترک به مجوز خود شهرداری کنیم.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

پرداخت 133.5 میلیارد تومان تسهیلات به بخش خصوصی برای اشتغالزایی در خراسان رضوی

 سید جواد حسینی عصر چهارشنبه در نخستین میز گفت و گوی دولت و نخبگان خراسان رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی برای رونق تولید و اشتغالزایی پرداخت می شود و نخبگان نیز باید از این ظرفیت برای کارآفرینی استفاده کنند.

وی اظهار کرد: بین نخبگان و دستگاه های اجرایی تعامل قابل قبول وجود ندارد که مشارکت مردم در امور راه حل غلبه بر این مشکل است.

وی گفت: در استانداری خراسان رضوی نیز به سوی مشارکت نظام مند حرکت می کنیم به طوریکه در عرصه سیاسی خانه احزاب، در عرصه اجتماعی خانه تشکل های غیردولتی، در حوزه جوانان خانه جوانان و در حوزه زنان، پارلمان زنان راه اندازی شده است.

حسینی با تاکید بر تدوین نظامنامه تعامل نخبگان با دولت و نهادهای عمومی برای کاهش فاصله بین جامعه نخبگان با دستگاه های اجرایی، افزود: تمام دستگاه های اجرایی می توانند مشاور جوان نخبگان داشته باشند.

وی با بیان اینکه آمادگی به کارگیری نخبگان در استانداری به عنوان مشاور در بخشهای مختلف وجود دارد، اظهار کرد: 940 تشکل غیردولتی و 28 پارلمان زنان در این استان فعالیت دارند و این امکان نیز وجود دارد یک نخبه عضو تشکل های غیر دولتی به عضویت شورای مرکزی تشکل های غیردولتی درآید.

وی گفت: باید از ظرفیت نخبگان برای توسعه نظام مند جامعه استفاده کرد.

در این نشست، معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان، رئیس شورای شهر مشهد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، رئیس بنیاد ملی نخبگان این استان، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و جمعی از نخبگان استان حضور داشتند.

انتهای پیام/