به گزارش صبح توس؛بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولان اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان کاشمر، 424 شرکت تعاونی در کاشمر به ثبت رسیده است؛ اما فقط 30 درصد آن‌ها فعال هستند.

 

50 درصد تعاونی‌های کاشمر راکد و 20 درصد هم غیرفعال هستند.

 

این آمار در حالی ارائه می‌شود که معضل بیکاری جوانان و به خصوص تحصیلکردگان یکی از معضلات جدی خانواده‌های کاشمری است به گونه‌ای که به جرأت می‌توان گفت کمتر خانواده‌ای در کاشمر یافت می‌شود که یک یا چند جوان بیکار و به ویژه جوانان دارای مدارک مختلف دانشگاهی که هنوز نتوانسته‌اند برای خود شغلی دست و پا کنند نداشته باشد.

 

بر اساس آمار مسئولان، همان 30 درصد تعاونی‌های فعال کاشمر برای 400 نفر اشتغالزایی کرده‌اند. حالا شما فرض کنید اگر آن 70 درصد دیگر هم فعال شوند می‌توانند برای قریب به هزار جوان جویای کار ایجاد شغل کنند و این نشان می‌دهد که تعاونی‌ها ظرفیت بالایی برای اشتغالزایی، کارآفرینی و ایفای نقش در رونق اقتصادی و حل معضل بیکاری دارند.

 

بر اساس قانون اساسی بخش تعاون یکی از اضلاع سه گانه اقتصاد کشور در کنار بخش دولتی و خصوصی است و این یعنی اینکه بخش قابل توجهی از رونق تولید و ایجاد اشتغال در کشور باید توسط بخش تعاون انجام شود.

 

شایسته است علت عدم فعالیت 70 درصد تعاونی‌های کاشمر، بررسی و احصاء شود. موانع پیش روی شرکت‌های تعاونی کاشمر شناخته و راهکارهای رونق بخشی به این بخش شناسایی شود تا بدین وسیله با فعال کردن این تعاونی‌ها بتوان گامی مؤثر در بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی در منطقه کاشمر برداشت.

 

کاشمر ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، صنعتی و گردشگری برای فعالیت شرکت‌های تعاونی دارد. بنابراین نباید از این بخش غافل شد بلکه باید با مطالعه عمیق بر روی ویژگی‌ها و شرایط مورد نیاز برای ایجاد یک تعاونی موفق، الگوها و راهکارهای لازم را به جوانان جویای کار ارائه داد.

 

فعالیت یک تعاونی بیش از هر چیز روحیه کار و تلاش دسته‌جمعی لازم دارد. باید همگرایی، کار جمعی و استفاده از خرد جمعی به عنوان یک فرهنگ در فکر و اندیشه جوانان ما درونی شود تا آن‌ها بتوانند در کنار یکدیگر و با کمک یکدیگر برای کار و تولید تلاش کنند.

 

یکی از مزیت‌های تعاونی‌ها همین است که جوانانی با سرمایه‌های اندک را می‌تواند در کنار یکدیگر قرار دهد تا با انباشت همین سرمایه‌های اندک در کنار هم، گام‌های بزرگتری بردارند.

 

البته تعاونی‌ها حتماً نیاز به یک مشاور اقتصادی آگاه به امور اقتصاد و بازار دارد. متأسفانه گاه مشاهده شده است که برخی جوانان تشکیل دهنده یک تعاونی به دلیل نداشتن تجربه و نیز به دلیل عجله‌ای که در رسیدن به قله موفقیت داشته‌اند دست به اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های نسنجیده‌ای زده‌اند که نه تنها این شرکت تعاونی برای آن‌ها شغل و درآمدی ایجاد نکرده،بلکه آن‌ها را تبدیل به یک بدهکار بزرگ هم کرده است!.

 

از دیگر سو دستگاه‌ها و به ویژه بانک‌های دولتی نیز باید موانع و مقررات دست و پاگیر پیش پای تولید و به خصوص شرکت‌های تعاونی را بردارند و با تسهیل شرایط به آن‌ها کمک کنند که بتوانند کار خود را آغاز و گام به گام به پیش ببرند.

 

در مجموع توجه به ظرفیت‌های مختلفی که در اقتصاد کشور وجود دارد از جمله همین بخش تعاون، یکی از ضرورت‌ها برای منطقه‌ای مثل شهرستان کاشمر است که متأسفانه معضل بیکاری جوانان باعث بسیاری مشکلات دیگر از جمله افزایش طلاق، تأخیر در ازدواج، مهاجرت به سایر نقاط کشور و سایر آسیب‌های اجتماعی شده است.

 

امید آنکه شاهد استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و استعدادهای کاشمر برای رونق تولید و اشتغال در این منطقه باشیم.

 

نویسنده: محمد فیض عارفی

 

انتهای پیام/