به گزارش صبح توس؛ رضا یوسفی امروز در آیین گشایش بازارچه صنایع دستی و هنرهای تجسمی هنرمندان کاشمری در محل مجتمع تجاری شهرداری کاشمر اظهار داشت: برای اولین بار است که در حوزه بازار هنر و صنایع دستی و هنرهای تجسمی شاهد برپایی بازارچه‌ای در کاشمر هستیم که بیشتر با نیت فروش برپا شده است.

 

وی ادامه داد: یکی از اهداف ما از این بازارچه که به مدت ده روز برپا خواهد بود این است که به این نتیجه برسیم شهرستان کاشمر نیاز به یک بازارچه دائمی هنر دارد که مختص کار هنرمندان این شهرستان باشد چرا که اگر شعار حمایت از هنر و صنایع دستی را می‌دهیم باید مکانی هم برای عرضه محصولات آن در نظر بگیریم.

 

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر افزود: این بازارچه در یک مکان تجاری و با همکاری شورای شهر و شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ناحیه مقاومت بسیج، مرکز نوآوری، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، سازمان فنی حرفه‌ای، سازمان زندان‌ها، منابع طبیعی و هر نهاد دیگری که به نوعی با صنایع دستی و هنرهای تجسمی در ارتباط هستند برپا شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با برپایی چنین بازارچه‌هایی باید تلاش کنیم کالاهای هنری و صنایع دستی را در سبد خرید مردم بگنجانیم و به ویژه با توجه به اینکه میزان نقدینگی مردم پایین است باید تلاش مضاعفی برای این کار انجام دهیم چرا که با توجه به کمبود نقدینگی وضعیت خرید آثار هنری افول کرده است.

 

یوسفی اظهار داشت: خوشبختانه در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نامگذاری شده است فعالیت‌های خوبی برای معرفی آثار هنرمندان صنایع دستی کاشمر انجام شده و به ویژه با برپایی این بازارچه به دنبال بازارسنجی، مخاطب‌شناسی و سلیقه‌شناسی هستیم تا به تبع آن هنرمندان ما بتوانند عرضه را بر مبنای تقاضا انجام دهند.

 

وی ادامه داد: هم اکنون مشکل اصلی صنایع دستی ما بازار فروش است که در این مسأله هم خود هنرمندان نقش دارند و هم سیاست‌گزاری‌ها باید درست انجام شود؛ چراکه هنرمند ما باید نگاه کارآفرینی و مخاطب‌شناسی داشته باشد تا بتواند بازار را قبضه کند و از طرف دیگر مسئولان هم باید با اقداماتی به حمایت از صنایع دستی بپردازند به عنوان مثال می‌توان در مراسم‌ها و تودیع و معارفه‌های مختلف برای هدیه از صنایع دستی استفاده کرد که هم تولید ایرانی حمایت می‌شود و هم آن هنرمندی که در شهر و دیار ما در حال فعالیت‌ است مورد حمایت قرار ‌گیرد.

 

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر با اشاره به ظرفیت اشتغالزایی صنایع دستی خاطرنشان کرد: شهرستان کاشمر ظرفیت بسیار بالایی در بحث گردشگری زیارت دارد؛ اما باید تأسف خورد که از این ظرفیت به نفع هنر منطقه استفاده نشده است به گونه‌ای که هم اکنون در مجموعه‌های زیارتی این شهرستان شاهد عرضه کالاهای چینی هستیم.

 

وی افزود: زائری که برای زیارت به کاشمر می‌آید علاقمند به تهیه سوغات زیارت است و هنرمندان کاشمری این ظرفیت و توانایی را دارند که نسبت به تولید سوغات مورد علاقه زائران اقدام کنند ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم به این همگرایی برسیم که در مجموعه‌ای مانند زیارتگاه امامزاده سیدمرتضی(ع) یک بازارچه دائمی برای ارائه هنردستی و سوغات زیارت به زائران ایجاد کنیم.

 

یوسفی با بیان اینکه بازارچه صنایع دستی و هنرهای تجسمی کاشمر در 24 غرفه و به مدت 10 روز برپا شده است گفت: در این بازارچه هنرهایی همچون رودوزی‌های سنتی، پارچه‌های سنتی، صنایع چرم، صنایع چوب، خراطی و تزیینات چوبی، نقاشی روی شیشه و انواع نقاشی، عکاسی و سایر هنرهای تجسمی به علاقمندان عرضه شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین در مدت برگزاری این بازارچه کلاس آموزش صنایع رودوزی‌های سنتی میراث فرهنگی شامل سرمه‌دوزی و درویش‌دوزی به صورت زنده در محل بازارچه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/