به گزارش صبح توس؛ محمد ابراهیم‌نیا در دومین روز از برگزاری نخستین جشنواره ملی فناوری آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد، با بیان اینکه وزارت نیرو باید در راستای اجرای سندی که به تازگی تدوین کرده است میزان مصرف آب تجدیدپذیر را در یک اُفُق معین از ۸۶ درصد کنونی به ۶۹ درصد کاهش دهد، عنوان کرد: در این سند ۱۰.۸ میلیارد مترمکعب حق‌آب تالاب‌ها و رودخانه‌ها به رسمیت شناخته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه براساس آخرین نتایج مطالعات طرح جامع آب، بیش از ۹۰ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ادامه داد: از این میزان فقط ۱۳ درصد میزان مصرفی دارای ارزش افزوده بوده است و باید در این بخش میزان مصرف آب کاهش یابد.

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو به میزان  243 میلی متر بارندگی سالانه کشور اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون کل ذخیره آبی کشور از محل بارندگی‌ها حدود ۴۰۰ میلیارد مترمکعب است و اگر میزان تبخیر آب سالانه در سطح کشور  ۲۸۵ میلیارد مترمکعب در نظرگرفته شود، به‌ازای افزایش هر دو درجه سانتی‌گراد دمای هوا، ۲۷ میلیارد مترمکعب بر میزان تبخیر آب در کشور اضافه می‌شود.

 

ابراهیم‌نیا با بیان اینکه میزان آب تجدیدپذیر در کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در دهه ۷۰ به ۱۱۶ میلیارد مترمکعب در سال 96 رسیده است، بیان کرد: در حال حاضر میزان سرانه آب تجدیدپذیر در ایران به‌ازای هر نفر هزار و 450 مترمکعب بوده است و در طرح جامع آب کشور پیش‌بینی شده  که جمعیت ایران در سال ۱۴۲۰ به ۱۰۸ میلیون نفر برسد.

 

 وی ادامه داد:  اگر میزان آب تجدیدپذیر در کشور تا سال  1420 تغییر نکند، سرانه آب تجدیدپذیر برای هر نفر در آن سال به هزار مترمکعب خواهد رسید و این در حالی است که در 24 سال آینده نیاز آب شرب کشور به میزان ۱۱.۵ میلیارد مترمکعب خواهد بود.

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو به میزان ۱.۸ میلیارد مترمکعب مصرف آب در بخش صنعتی کشور اشاره کرد و افزود: برای اینکه به قطب صنعتی تبدیل شویم نیازمند 5.6 میلیارد مترمکعب آب برای این بخش در سال ۱۴۲۰ هستیم و اعداد کنونی نشان می‌دهد که اگر به روند فعلی در مصرف آب ادامه دهیم در سال ۱۴۲۰ بیش از ۹۲ درصد از آب تجدیدپذیر کنونی را مصرف کرده‌ایم.

 

ابراهیم‌نیا با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی افق ۱۴۲۰ میزان مصرف آب در بخش صنعت را به دو برابر میزان فعلی افزایش می دهیم اظهار کرد: در یکی از اولویت‌های بسیار مهم بهره‌گیری از صنایع پرآب در سواحل جنوب کشور را مدنظرمان قرار داده‌ایم که با این اقدامات میزان مصرف آب بخش کشاورزی به کمتر از ۷۰ میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

 

وی با اشاره به اینکه تأمین ۴۰ یا ۵۰ میلیون مترمکعب آب از کوه‌های هزار مسجد به اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد بیان کرد: در زمینه تأمین آب از دریای عمان هم با احتساب قیمت تمام شده هر مترمکعب انتقال آب به میزان ۱۰ هزار تومان هم جهت انتقال ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به مشهد سالانه هزار میلیارد تومان مورد نیاز است.

 

انتهای پیام/