به گزارش صبح توس؛ نامگذاری طرقبه شاندیز باتوجه به تاریخ چند هزار ساله این دو شهر و براساس موقعیت جغرافیایی منطقه بوده است و برای هر مسافر و گردشگری که دوستدار طبیعت است، آشناست.


تغییرنام طرقبه شاندیز به بینالود هم برای مردم منطقه و مسافران و زائران ناآشناست و باید نام شهرستان نوعی تعیین شود تا ضمن ماندگاری در خاطره ها، رضایت ساکنان این مناطق نیز جلب شود.

 

آثار تاریخی و صنایع دستی و جاذبه های منحصر به فرد شهرهای شاندیز و طرقبه گویای قدمت و ریشه دار بودن این دو شهر ییلاقی است.

 

باتوجه به هویت تاریخی شهر شاندیز و طرقبه و اهمیت گردشگری این مناطق ییلاقی- گردشگری، اطلاق این نام علاوه بر جلوگیری از ارتقاء شهرستان، ناملموس به نظر می رسد.

 

 

شاندیز و طرقبه از جمله مناطق ییلاقی مشهد است که با موهبت های خدادادی و چشم اندازهای بی نظیر، سالانه پذیرای 45 میلیون زائر و گردشگر است به طوریکه کمتر زائری است که به مشهد عزیمت کند و به این دو شهر ییلاقی سفری نداشته باشد و نام این دو شهر گویای تمدن دیرینه و تاریخ پربار و فرهنگ غنی این منطقه است.

 

سید حسن حسین، فرماندار طرقبه شاندیز در نشست با مدیران فرهنگی شهرستان با اشاره به مکاتبات وپیگیری های مختلف برای تغییر نام شهرستان از بینالود به طرقبه شاندیز گفت: تغییر نام شهرستان از بینالود به طرقبه شاندیز یک مطالبه منطقی همگانی است.

 

وی افزود: این نام گذاری به دلیل دور از ذهن بودن وجه تسمیه در طی چند سالی که این شهرستان تاسیس شده هنوز مورد پذیرش افکار عمومی واقع نشده است.

 

فرماندار طرقبه شاندیز اظهار کرد: پیش از این نام گذاری نام مورد نظر به مکان دیگری اطلاق می شده است و موقعیت مکانی تثبیت شده ای داشته که اطلاق مجدد این اسم شهرستان را با مشکلاتی در سطوح مختلف شهرستان و استانی مواجه ساخته که این مهم به واقع تقاضای تغییر نام را مستحکم و مستدل می کند.

 

وی ضمن اشاره به مکاتبه رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شهر جدید بینالود با استاندار افزود: تصمیم غیر متعارف و تشابه اسمی دو مکان در استان قطعا در آینده موجب بروز مشکلاتی از جمله عدم هماهنگی بین سازمان ها و نهاد های دولتی(ملی و محلی) در زمینه دریافت و ارسال مکاتبات اداری، مردمی و مرسوله های پستی، سردرگمی مراجعین علی الخصوص مخاطبین و سرمایه گذاران غیر محلی و ایجاد نارضایتی های اجتماعی خواهد شد.

 

حسینی با بیان اینکه در حال حاضر نام شهرستان بینالود در میان مردم طرقبه و شاندیز و حتی سازمان های دولتی زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد، افزود: شهر جدید بینالود منطقه شهری کلان شهر مشهد با سابقه بیست ساله از تاسیس بسیار قبل تر از این شهرستان مطرح بوده است لذا ضروریست برای بازنگری نام شهرستان بینالود (طرقبه شاندیز) اقدام شایسته ای از سوی مسئولین فرادستی و در پاسخ به مطالبه عمومی و مکاتبات اداری صورت پذیرد.

 

شایان ذکر است شهرستان طرقبه شاندیز به استناد وجود در دامنه شمالی رشته کوههای بینالود به این نام نامگذاری شده و در جوار مشهدالرضا و در غرب این کلان شهر مذهبی به عنوان منطقه گردشگری و توریستی سالها مورد توجه زائران، مسافران و مجاوران بوده است.

 

همچنین شهر جدید بینالود در فاصله 55 کیلومتری جنوب غربی مشهد در حاشیه محور مواصلاتی مشهد- نیشابور و در دامنه جنوبی بینالود که به واسطه ارتفاعات رشته کوه بینالود هیچ گونه مسیر ارتباطی بین آن دو وجود ندارد دارای تشابه اسمی هستند این تشابه اسمی موجبات بروز مشکلات و اعتراضاتی شده است.

انتهای پیام/