به گزارش صبح توس؛ تمام سایت های همسریابی غیرقانونی است، خروج آب ایران به سمت ترکمنستان در اثر بی تدبیری وزارت نیرو، ارابه های خطر همچنان در جاده مشهد - گلبهار می تازد، رهایی از باند مزاحم/ 70 درصد بارندگی کشور آب سبز است و 150 هزار هکتار کشت پائیزه گندم در خراسان رضوی، بخشی از مهم‌ترین اخبار رسانه‌های امروز است که در این بسته خبری نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

تمام سایت های همسریابی غیرقانونی است

فعالیت 120سایت غیر مجاز همسریابی ، تصویب برخورد قانونی وتعطیل کردن سایت های همسر یابی توسط نیروی انتظامی وپلیس فتا، غیر قانونی بودن تمامی سایت های همسر یابی درکشور واستان، برگزاری هفته های فرهنگی در 28شهر استان وتهیه شناسنامه فرهنگی اجتماعی برای شهرستان های استان از موضوعات مهم مطرح شده درکارگروه تخصصی امور فرهنگی واجتماعی استان بود.

به گزارش خراسان رضوی "سید جواد حسینی" معاون اجتماعی ،سیاسی ، امنیتی استاندار در این جلسه، با اشاره به فعالیت سایت های همسر یابی در فضای وب و فضاهای مجازی گفت: متاسفانه ازدواج وهمسر گزینی ورفتارهای نا متعارف مردان وزنان در این سایت ها بسیار رواج پیدا کرده است واین درحالی است که این سایت ها با نام مقدس همسر گزینی وازدواج فعالیت می کنند. وی با بیان این که تمام سایت های همسر یابی وحتی سایت تبیان غیر مجاز است اضافه کرد: هر سایتی که بخواهد در زمینه همسر یابی اقدام کند باید ازاداره کل ورزش وجوانان مجوز داشته باشد که در این زمینه در کشور تنها سایتی که برای تسهیل ازدواج آن هم از طریق خانواده ها وبه عنوان واسطه مجوز دارد سامانه ملی همسر گزینی است. معاون اجتماعی ، سیاسی، امنیتی استاندار اظهارکرد: با توجه به غیر مجاز بودن سایت های همسر یابی، از نیروی انتظامی وپلیس فتا می خواهیم که از طریق قوه قضاییه وبه صورت قانونی برای تعطیلی این سایت ها مانند زمان انتخابات که با سایت ها وکانال های غیر مجاز برخورد شد اقدام کنند. حسینی گفت: متاسفانه اکنون فعالیت سایت‌های همسر گزینی به تلگرام واینستا گرام نیز کشیده شده است که آسیب های آن به خانواده ها بیشتر می‌شود و یکی از جدی ترین این آسیب ها طلاق است. وی با اشاره به این که مردان وزنان ما تصور غلطی از زندگی ومرد مطلوب وزن مطلوب دارند، تصریح کرد: این تصوری که مردان وزنان ما دارند در ازدواج محقق نمی شود که همین امر خانواده ها را به سمت آسیب وطلاق سوق می دهد.

وی افزود: ما باید مقیاسی را برای همسر یابی ایجاد کنیم تا افراد با شناخت کافی ازدواج کنند که این کار رادولت باید با کمک سمن ها ونظارت کامل پیش ببرد.

فعالیت سایت های همسر یابی با رویکرد ارتباطات نا متعارف

حسینی با بیان این که می توان گفت سایت های همسر یابی بیشتر با رویکرد ارتباطات نا متعارف شکل می گیرند اضافه کرد: این موضوع یکی از دلایل اصلی آسیب دیدن خانواده هاست که روز به روز نیز گسترش پیدا می کند. معاون اجتماعی ،سیاسی، امنیتی استاندارخراسان رضوی گفت: کارکرد وفعالیت واقعی سایت های همسر یابی همسر گزینی موقت است وگرنه اگر فردی قصد ازدواج داشته باشد فضا آن قدر باز است که می‌تواند در محیط کار، تحصیل وزندگی همسر مناسب خود را پیدا کند بنابراین آن هایی که به سایت های همسر یابی مراجعه می کنند نگاهشان ازدواج نیست .

همه سایت های همسریابی غیرمجازند، تعطیل شوند

 وی تصریح کرد: برداشت ما این است که اگر نیت واقعی سایت ها همسر گزینی باشد منظور همسر یابی موقت است وبرای ازدواج دایم نیست زیرا فردی که دنبال ازدواج دایم باشد با نگاه جامعه ما، به این سایت ها مراجعه نمی کند؛ بنابراین این سایت ها که همه غیر مجاز هستند باید توسط نیروی انتظامی تعطیل شوند. حسینی در ادامه به تدوین شناسنامه فرهنگی اجتماعی برای 28شهرستان خراسان رضوی اشاره واظهارکرد: در زمینه موضوعات فرهنگی واقدام مناسب وبرنامه ریزی در این مسیر به شناخت کافی از مسائل فرهنگی شهر های استان نیاز داریم، اما شناخت ما از مقوله فرهنگی شهرستان ها کامل نیست. به همین دلیل تصمیم گرفته شد شناسنامه فرهنگی اجتماعی شهرستان های استان تدوین شود.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه کشور هفت هزارو500میلیاردتومان اعتبارات تملک ودارایی پیش بینی شده است که از این مبلغ بیش از دو هزار میلیارد تومان به حوزه های فرهنگی اجتماعی اختصاص داده خواهد شد؛ بنابراین شناخت موضوعات فرهنگی اجتماعی برای استفاده از این ظرفیت از اهمیت به سزایی برخوردار است.

معاون اجتماعی ، سیاسی ، امنیتی استاندار با اشاره به برگزاری هفته های فرهنگی درشهرستان های استان اضافه کرد: در نظر داریم با هدف شناخت فرهنگ وعناصر ومدل های فرهنگی 28شهرستان استان،تقویت هویت بومی محلی هم‌راستا با هویت دینی وملی،جریان سازی فرهنگی ، غنی سازی اوقات فراغت وتقویت تعاملات فرهنگی هفته های فرهنگی را در شهرستان های استان برگزار کنیم.

وی با بیان این که در این هفته های فرهنگی موسیقی، سرودها ، صنایع دستی وسنت های شهرستان های مختلف به مردم شناسانده خواهد شد اظهارکرد: با توجه به درپیش بودن ماه های محرم وصفر این موضوع به فرمانداران ابلاغ شد تا بعد از محرم وصفراولین هفته فرهنگی دراستان برگزار شود.

فعالیت 300سایت همسر یابی

در ادامه این جلسه دکتر"محسن نوغانی" دانشیار جامعه شناسی دانشگاه فردوسی  با ارائه تحقیقی درباره عوامل فرهنگی واجتماعی موثر بر همسر یابی اینترنتی اظهارکرد:  طبق آخرین اخبار گزارش شده توسط معاون وزیر ورزش و جوانان ،هم اکنون 300سایت همسریابی شناسایی شده است که نه نیروی انتظامی آن ها را قبول دارد و نه در دولت پذیرفته شده اند. وی افزود: اولین سامانه همسریابی اینترنتی (مچ دات کام )در سال 1995به وجود آمد . در آغاز این سامانه بسیار ساده بود و افراد را براساس پروفایل های شخصیشان که در آن دوست داشتن و دوست نداشتن هایشان را بیان می کردند با هم آشنا می کرد، اما امروزه این سامانه ها توسعه زیادی یافته است و خدمات ویژه ای به اعضای خود ارائه می کند به صورتی که این سایت اکنون12میلیون عضو فعال از 240کشور در سراسر جهان دارد.

خروج آب ایران به سمت ترکمنستان در اثر بی تدبیری وزارت نیرو

عضو مجمع نمایندگان استان با اشاره به خروج آب شیرین ایران به سمت ترکمنستان در اثر بی‌تدبیری وزارت نیرو، گفت: آب شیرین ما به سمت ترکمنستان می‌رود در حالی که امکان سدسازی و ذخیره‌سازی وجود دارد.عبدا... حاتمیان در گفت‌وگو با  تسنیم  اظهار کرد: وضعیت آب شرب در حوزه انتخابیه درگز از دیگر شهرستان‌های استان خراسان رضوی بهتر است اما در چند روستا مشکل داریم و کیفیت آب پایین است.وی با اشاره به این که کیفیت آب شرب برخی روستاهای شهرستان پایین است، بیان کرد: سال گذشته در 23 آبادی مشکل داشتیم که اعتبارات خوبی گرفتیم و مشکلات حل شد و اکنون نیز روستای سیرگان با اعتبارات زلزله زدگان در حال لوله گذاری است.حاتمیان تصریح کرد: تونل پشت سد ابیورد نیز به اتمام رسیده است و کانالی که از زیر تونل به سد ابیورد می‌رسد، 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به زودی به سد ابیورد می رسد.حاتمیان گفت: مشکل عمده درگز، هدررفت آب‌های مرزی است و در همین سیل اخیر، از مشهد و کلات و درگز آب زیادی خارج شد، درگز پنج خروجی آب به سمت ترکمنستان دارد که مطالعات فقط روی دو خروجی صورت گرفته است. ما چشمه‌هایی داریم که 30 تا 40 لیتر در ثانیه آب شیرین به سمت ترکمنستان می‌برد و از مرز خارج می‌شود.حاتمیان بیان کرد: آمارهای آب منطقه‌ای تناسبی با واقعیت ندارد، دریا دریا آب از شهرستان درگز خارج می‌شود. ترکمنستان که یک کشور کویری است، کانال قره قوم را احداث کرده است و تمام هرزآب‌های مرز ما را می‌گیرد؛ مقصر اصلی در این زمینه وزارت نیروست.

ارابه های خطر همچنان در جاده مشهد - گلبهار می تازد

موعد تعیین شده از سوی مسئولان برای افتتاح پارک سوار اتوبوس های جاده مشهد - گلبهار گذشت و این وعده محقق نشد تا وضعیت حمل و نقل مردم این منطقه همچنان مثل سابق بماند و ارابه های خطرساز در این مسیر به تردد خود ادامه دهند. «خراسان رضوی» پیرو گلایه های شهروندان درباره وضعیت نامناسب اتوبوس های مشهد - گلبهار، 25 مرداد در گزارشی این موضوع را مورد بررسی قرار داد. در این گزارش، شهردار گلبهار با تأیید مشکلات مردم در استفاده از اتوبوس های فعلی، وعده ایجاد یک پارک سوار موقت برای استقرار خودروهای شرکت های حمل و نقل برون شهری تا هفته دولت را داد و اعلام کرد که پس از استقرار شرکت های حمل و نقل در پارک سوار و آغاز خدمات رسانی آن، اتوبوس های فعلی نیز خدمات خود را ارائه می کنند و به تدریج از مسیر حذف می شوند. مدیرعامل شرکت عمران گلبهار نیز در آن گزارش با اشاره به افزایش قابل توجه جمعیت گلبهار در سال های اخیر، خدمات فعلی حمل و نقل به مردم منطقه را ناکافی دانست و از تلاش برای استقرار سازمان پایانه ها و شرکت های مسافربری در شهرستان خبر داد. هومن گریوانی اعلام کرد که «شرکت عمران گلبهار، در ابتدا زمینی به مساحت یک هکتار برای استقرار سازمان پایانه ها در شهرستان در نظر گرفت و چون سازمان پایانه ها اعلام کرد احداث پایانه در این شهرستان مشمول زمان می شود، قرار شد یک پارک سوار موقت به این منظور آماده شود و به همین دلیل یک قطعه زمین به مساحت دو هزار متر نیز برای استقرار موقت پارک سوار واگذار شد.»حال با گذشت هفته دولت، هنوز پارک سوار گلبهار افتتاح نشده و مردم چشم انتظار تحقق وعده های مسئولان هستند.

سازمان عمران به تعهدات خود عمل کرده است

برای پیگیری موضوع با مدیرعامل شرکت عمران گلبهار گفت و گو می کنیم. هومن گریوانی با اشاره به تعهدات شرکت عمران گلبهار برای ساخت پارک سوار در این شهر می گوید: زمین مورد نظر که جزو تعهدات ما بود تحویل داده شده و زیرسازی آن نیز توسط شرکت عمران انجام شده است. وی می افزاید: با مدیرکل حمل و نقل جاده ای استان نیز برای استقرار اتوبوس ها گفت و گو کرده ایم و احتمالا همین هفته پارک سوار به بهره برداری برسد.

بهره برداری از پارک سوار گلبهار تا دو هفته آینده

در ادامه با سرپرست شهرداری گلبهار گفت و گو می کنیم. سید سعید سجادی با اشاره به انجام برخی اقدامات اجرایی برای افتتاح پارک سوار گلبهار می گوید: پیرو وعده های قبلی، شرکت عمران گلبهار به تعهدات خود درباره واگذاری زمین و زیرسازی آن عمل کرده است، علاوه بر آن، شهرداری نیز دیوارهای جانبی و سکوهای مورد نیاز را آماده کرده است و قرارداد خرید کانکس های مورد نیاز برای استقرار شرکت های حمل و نقل و سرویس های بهداشتی مورد نیاز نیز منعقد شده است. وی می افزاید: هزینه های برقراری انشعابات نیز واریز شده و مکاتبات لازم با فرمانداری برای تسریع در اتصال انشعابات انجام گرفته است. سجادی درباره تأخیر به وجود آمده در زمینه افتتاح پارک سوار نیز می گوید: با توجه به تأخیر اداره کل حمل و نقل جاده ای در ارسال نقشه مورد نیاز برای پایانه ها، عملیات اجرایی پارک سوار با تأخیر مواجه شد اما پیش بینی ما این است که با توجه به روند فعلی، حداکثر تا دو هفته آینده پارک سوار به بهره برداری برسد.

پس از تحویل پارک سوار شرکت ها به ارائه خدمات می پردازند

با معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نیز گفت و گو می کنیم. جواد وحدتی فرد با اشاره به جلسات برگزار شده با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مصوبات شورای ترافیک استان برای حضور حمل و نقل بخش خصوصی در گلبهار می گوید: با رایزنی های انجام شده یک شرکت اتوبوسرانی خصوصی از این موضوع استقبال کرده و قرار شده که ناوگان اتوبوسرانی واجد شرایط برای تردد بین شهری را مستقر کند. وی می افزاید: البته برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی باید مشوق هایی وجود داشته باشد تا این سرمایه گذاری که رقم قابل توجهی هم است، توجیه اقتصادی داشته باشد. وحدتی فرد تصریح می کند: علاوه بر آن، درباره جذب مردم گلبهار برای سرمایه گذاری در ناوگان سواری بین شهری نیز فعالیت های خوبی انجام گرفت که اتفاقا با استقبال خوبی نیز مواجه شد. وی می افزاید: امیدواریم استقبال مردم از خدمات بخش خصوصی زمینه را برای استمرار و افزایش آن، در این عرصه فراهم کند. وی درباره زمان استقرار شرکت حمل و نقل در پایانه نیز می گوید: به محض تحویل پارک سوار شرکت حمل و نقل در آن مستقر می شود و به ارائه خدمات خواهد پرداخت.

 

روزنامه شهرآرا؛

رهایی از باند مزاحم

بیش از ۸ ماه از موافقت اولیۀ شرکت فرودگاه‌های کشور با آستان قدس رضوی برای تخصیص ٧٠٠ هکتار زمین برای توسعۀ فرودگاه مشهد باهدف ایجاد باندهای جدید و تغییر مسیر خطوط پروازی می‌گذرد و مدیران فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد از اقدامات جدید در این حوزه خبر می‌دهند.

در گزارش پیشین روزنامۀ شهرآرا با عنوان «داد از دود»، معاون پایش و نظارت ادارۀ کل حفاظت محیط زیست استان خراسان‌رضوی، مدیران فرودگاه استان را در‌صورت عدم تغییر خطوط پروازی تهدید به اعمال جرائم سنگین کرده و گفته بود:‌ «برخی از کشورها میزان آلودگی صوتی خطوط پروازی را محاسبه و جریمه‌های سنگینی برای شرکت‌های فرودگاهی لحاظ می‌کنند و این استاندارد در ایران لحاظ نمی‌شود و اگر اجرایی شود، جرائم سنگینی برای ادارۀ کل فرودگاه استان محاسبه خواهد

شد.». حال بعد از گذشت سه ماه از این گزارش جنجالی، مدیرکل محیط زیست استان در گفتگو با خبرنگار شهرآرا درخصوص آخرین تصمیمات برای تغییر مسیر خطوط پروازی با بیان اینکه بسیاری از این خطوط تغییر کرده است، مدعی شد: «با برگزاری چندین کارگروه فنی و محیط زیستی با مدیران فرودگاه مشهد خطوط پروازی که از لحاظ فنی مقدور بوده است، از آسمان شهر دیگر عبور نخواهد کرد.». حمید صالحی تصریح کرد: «عبور هواپیماهای غول‌پیکر از فراز شهر مشهد با بیش از ٣میلیون نفر جمعیت و با آلودگی‌های صوتی و محیط‌زیستی علاوه‌بر ایجاد مسائل زیست‌محیطی، امنیت شهر را نیز دچار خدشه کرده است.». مدیرکل محیط زیست استان با تأکید بر اینکه محیط زیست اصرار بر جابه‌جایی فرودگاه هاشمی‌نژاد دارد، خاطرنشان کرد: «برای باند جدید مجوزی صادر نکردیم و پیشنهاد ما انجام مطالعات و برگزاری جلسات کارشناسی برای جابه‌جایی فرودگاه است، نه باندهای جدید برای فرودگاه فعلی.».

وی افزود: «برای مکان جدید هم به مسئولان مربوطه اعلام کردیم که باید ارزیابی‌های زیست‌محیطی لازم صورت بگیرد و بعد از تأیید محیط زیست اقدام به اجرا رعایت کنند.».

تمامی هواپیماها به

استانداردهای هوانوردی بین‌المللی ملزم هستند

معاون دادستان مشهد در پیگیری حقوق عامه در گفتگو با ما درخصوص نگاه قانون‌گذار نسبت به آلودگی‌های صوتی بیان کرد: «در مادۀ۶٨٨ قانون مجازات، هرگونه آلودگی را که سازمان محیط زیست به‌عنوان تهدید‌کنندۀ سلامت مردم همچون آلودگی صوتی، تشخیص دهد و اعلام کند، قانون‌گذار تا یک‌سال حبس برای متخلف در نظر گرفته است.».

محمد بخشی‌محبی تصریح کرد: «همچنین در اصل۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفۀ همگانی بیان کرده و هرگونه اقدامی مغایر با محیط زیست را ممنوع اعلام کرده است.».

معاون دادستان مشهد در پیگیری حقوق عامه با بیان اینکه درخصوص آلودگی هواپیماها استثنا وجود دارد و سازمان محیط زیست مستقیماً نمی‌تواند ورود پیدا کند، خاطرنشان کرد: «در مادۀ۹ آیین‌نامۀ قانون جلوگیری از آلودگی صوتی کلیۀ هواپیماها باید ملزم به رعایت استانداردهای هوانوردی بین‌المللی باشند و نظارت بر اجرای این آیین‌نامه با سازمان هواپیمایی کشوری است و مدیران فرودگاه استان نقش‌آفرینی در این حوزه ندارند.».

وی در ادامه افزود: «هرگونه اقدام توسعه‌ای باید در چهارچوب ضوابط زیست‌محیطی باشد و جلساتی دراین‌راستا با مدیرکل فرودگاه استان برگزار شده و تصمیمات خوبی برای ایجاد باند جدید اتخاذ شده است.».

افزایش پروازها از روی سر شهر!

برای بررسی بیشتر میزان آلودگی صوتی شهر مشهد به سراغ مدیر محیط زیست شهری شهرداری مشهد می‌رویم. محمد پذیرا با انتقاد از افزایش میزان آلودگی صوتی ازسوی پروازهای متعدد از روی سطح شهر مشهد بیان کرد: «متأسفانه طی ماه‌های گذشته حدود ٣درصد بر میزان آلودگی صوتی در کریدورهای پروازی افزایش پیدا کرده است و هیچ فعالیت ویژه‌ای ازسوی ادارۀ کل فرودگاه استان برای کاهش آلودگی هواپیماها صورت نگرفته است.».

وی به اظهارات مدیرکل محیط زیست استان مبنی‌بر کاهش پروازها از روی شهر مشهد واکنش نشان داد و گفت: «براساس سنجش‌های ایستگاه‌های مدیریت محیط زیست شهرداری مشهد این ادعایی کذب ازسوی محیط زیست است و در ایام معمول سال حدود ۱۸۰ پرواز و در ایام پیک مسافر ۲٢٠ پرواز درحال‌حاضر از فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد صورت می‌گیرد.».

قتل عجیب دختر ۵ ساله

«آن‌ها پاره‌های جگرم بودند. با زحمت زیاد و یک عمر کارگری برای مردم آن‌ها را بزرگ کردم. محمد و اسما را خدا کشته است و ما نیز هیچ نقشی در مرگ آن‌ها نداشتیم.». این‌ها گوشه‌ای از اعترافات مردی ۶٠ ساله است که به اتهام قتل یکی از نوه‌های خردسالش و مسموم کردن دیگر نوه‌اش دستگیر و به دادسرا انتقال داده شده بود.

به گزارش شهرآرا، در حالی پیگیری ماجرای این پرونده در دستور کار شعبۀ ویژه قتل دادسرای مشهد قرار گرفت که ظهر جمعه، هجدهم شهریور، خبری مبنی‌بر مسمومیت شدید دو کودک خردسال و مرگ یکی از آنان به بازپرس میرزایی اعلام شد و تیم جنایی دادسرا راهی محل حادثه گردید.

با حضور قاضی میرزایی در محل، که یک درمانگاه بود، مشاهده شد یک دختربچۀ پنج‌ساله، به همراه برادر چهارساله‌اش، به دلیل مسمومیت شدید، به این مجموعۀ درمانی آورده شده‌اند که دختر خردسال، به دلیل وخامت حالش، قبل از انتقال به درمانگاه، جانش را از دست داده است. با توجه به اینکه شرایط احیای پسربچۀ چهارساله در این مجموعۀ درمانی امکان‌پذیر نبود، با دستور مقام قضایی، این طفل معصوم به یکی از بیمارستان‌های مشهد منتقل شد و بدن بی‌جان خواهرش نیز، برای تعیین علت مرگ، به پزشکی قانونی منتقل گردید.

پدربزرگ این دو کودک خردسال، که در محل درمانگاه حضور داشت، در پاسخ به سؤال مقام قضایی مبنی‌بر چگونگی مسمومیت نوه‌هایش عنوان کرد: «نمی‌دانم چه شده است. آن‌ها برای مدت کوتاهی از خانه خارج شدند و وقتی برگشتند حالشان خوب نبود. مثل همیشه محمد داخل خانه در کنارم خوابید و اسما هم در کنار مادرش داخل حیاط خوابید که صبح، با سر و صدای مادرشان، بیدار شدم. اسما نفس نمی‌کشید. محمد نیز حالش مساعد نبود. برای همین، با پدرشان آن‌ها را به درمانگاه

منتقل کردیم.».

در این میان، پدر دو کودک مسموم شده اظهارات دیگری به تیم جنایی پرونده ارائه داد که حاکی از آن بود که فرزندانش بعد از خوردن شام دچار مشکل شده‌اند. لذا، با توجه به این اظهارات ضد و نقیض، پدربزرگ دو کودک مسموم‌شده به همراه پدرشان به صورت موقت بازداشت و، برای ادامۀ تحقیقات، به ادارۀ جنایی پلیس آگاهی منتقل شدند.

مسمومیت با مواد‌ مخدر

با دستگیری دو مظنون این حادثه، تحقیقات قضایی آغاز شد و قاضی میرزایی برای بررسی بیشتر در محل سکونت این دو کودک خردسال واقع در منطقۀ شهید رجایی مشهد حضور یافت. مادر این دو کودک، که از این حادثه در شوک بود، به‌درستی پاسخ مقام قضایی را نداد. لذا بازپرس پرونده منتظر نظر پزشکی قانونی شد.

معمای مسمومیت این دو طفل خردسال با ابهامات زیادی مواجه بود و، تا قطعی شدن نظر پزشکی قانونی و بیمارستان، نمی‌شد نظری صادر کرد. تحقیقات ادامه داشت تا اینکه ظهر یکشنبه، ٢٠شهریور، نظر معاینۀ جسد دختربچۀ پنج‌ساله از سوی پزشکی قانونی اعلام و مشخص شد که این کودک معصوم، به دلیل خوردن مواد مخدر، دچار مسمومیت شدید شده و به همین دلیل، جانش را از دست داده است.

 

فارس خراسان رضوی؛

70 درصد بارندگی کشور آب سبز است / بحران شدید آب درکشور نیازمند توجه ویژه است

باس زارع در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد در خصوص مسئله بحران آب اظهار داشت: در بحث آب هر جشنواره، نشست و گردهمایی که شکل می‌گیرد به دلیل بحران آب بوده، در واقع کشوربحران شدید آب دارد که این مسئله نیازمند توجه ویژه است.

وی بیان کرد: در جشنواره بهره‌وری و بازچرخانی آب با بحث نوآوری و خلاقیت روبه‌رو هستیم که می‌توان از فرصت‌های به وجود آمده در این جشنواره راهکارهایی برای بازچرخانی آب و  صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشیم.

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی افزود: باید از منابع آب محدودی که در دست داریم استفاده بهینه و درستی بکنیم.

زارع با تاکید بر اینکه کمتر به آب سبز توجه شده است، متذکر شد: آب قالب در کشور آب سبز است  و حدود 70 درصد بارندگی کشور آب سبز بوده که ما کمتر به این مسئله توجه کرده‌ایم.

وی اشاره داشت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی سبب می‌شود کسانی که در این راستا فکر کرده‌اند، شناسایی شوند چرا که بااین افکار خلاقیت و ایده‌هایی کارساز برای مسئله آب به وجود می‌آید.

روزانه 10 هزار نفر از نمایشگاه "معرفت و دانایی" بازدید می‌کنند

حجت‌الاسلام امید حسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: "موسسه فرهنگی قرآن و عترت طبیان"  یک موسسه مسجد محور بوده و سالیان سال فعالیت‌هایی در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های نوروزی و اوقات فراغت اجرا می‌کند، هدف موسسه جذب نوجوانان به مسجد و ارتباط‌گیری با کارشناسان روحانی است.

وی ادامه داد: شهربازی معرفتی برای اولین‌بار در حرم مطهر حضرت معصومه انجام شد و در محوطه شارستان تعداد بسیاری غرفه راه‌اندازی شد که بازی‌های معرفتی را ارائه می‌کردند، با توجه به اسقبال بی‌نظیر مخاطبان از این شهربازی که در 15 روز اجرا حدود 160 هزار نفر بازدید انجام دادند، مسئولین وجود چنین شهربازی‌هایی را در کنار حرم امام‌زادگان ضروری دانستند.

مسئول کمیته پژوهش  شهربازی معرفت و دانایی بیان کرد: این شهربازی در ساحل خلیج فارس هم اجرا شد که با استقبال 110 هزار نفری در مدت 10 روز روبه‌رو شد.

حسینی تاکید کرد: در دو سال گذشته تلاش ما درراستای برگزار ی این نمایشگاه در مشهد بوده که با بررسی‌ها، تحقیقات و مصاحبه با روانشناسان این حوزه، 14 نوع بازی برای اجرا در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: جوانان این موسسه در 12 نوع تکنولوژی که در ساخت این شهربازی دخیل است، کاملا مهارت پیدا کردند، و این نمایشگاه در مشهد درواقع رونمایی از 2 سال تلاش سازندگان این شهربازی است.

مسئول کمیته پژوهش شهربازی معرفت و دانایی متذکر شد: این نمایشگاه از 3 شهریور آغاز شده و تا 30 شهریور نیز ادامه دارد.

حسینی یادآور شد: 14 نوع بازی در این شهربازی وجود دارد که بازی آتش نشان، زنبور عسل، دشمن شناسی، کشتی نوح و شهر ترافیکی از آن میان هستند و در ضمن هر بازی بچه‌ها با معارف دینی و مسائل معرفتی مربوط به هر بازی آشنا می‌شوند.

وی اضافه کرد: روزهای اول نمایشگاه، با 100 درصد تخفیف برگزار می‌شد و با استقبال 22 هزار نفری روبه‌رو بود، در روزهای بعد برای جلوگیری از ازدحام با هزینه خدمات ارائه می‌شد که با این وجود روزانه حداقل 10 هزار نفر از نمایشگاه بازدید می‌کنند.

مسئول کمیته پژوهش شهربازی معرفت و دانایی هدف این نمایشگاه را معرفی این رویداد فرهنگی به مخاطبان و دلسوزان فرهنگی جامعه عنوان کرد و ادامه داد: اگر به این بازی‌ها بها داده شود، دیگر نیازی به وارد کردن بازی از چین نیست.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

تخت‌های بیمارستانی مراکز درمانی ‌خراسان رضوی افزایش می‌یابد‌

علی رضا رشیدیان روز گذشته در مراسم جشن دانش آموختگی دانشجویان علوم پزشکی گناباد اظهار داشت: حدود یک هزار و 700 تخت بیمارستانی در این استان در حال راه اندازی است که در آینده نزدیک به مجموع تخت‌های مراکز درمانی شهرستان‌های استان افزوده می‌شود.

وی افزود: در راستای رویکردهای دولت یازدهم مبنی بر توسعه کمی و کیفی خدمات در حوزه بهداشت، درمان و سلامت، یک هزار و 670 تخت بیمارستانی و فوریت‌های پزشکی و یک هزار و 800 طرح عمرانی در چهار سال گذشته توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی استان خراسان رضوی اجرا شد.

وی گسترش مراکز جامع بهداشت در این استان را از دیگر خدمات دولت تدبیر و امید در راستای توجه به مقوله سلامت دانست.

رشیدیان اظهار داشت: مسئولان و دست‌اندرکاران ذی‌ربط و پزشکان باید در کنار مسائل درمانی به حوزه بهداشت، پیشگیری از بیماری‌ها و تامین سلامت و هوا و غذای سالم مردم نیز توجه داشته و نسبت به آنها احساس مسئولیت کنند.

استاندار خراسان رضوی گفت: رشته پزشکی به دلیل آنکه با سلامت انسان ها مرتباط است، رشته‌ای بسیار حساس و پرمسئولیت است و خستگی و بی حوصلگی با آن ساز گار نیست.افرادی در این حرفه موفق خواهند بود که عاشق خدمت به مردم باشند و با درایت، آگاهی و احساس مسئولیت برای درمان بیماران تلاش کنند.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

150 هزار هکتار کشت پائیزه گندم در خراسان رضوی

نجفقلی صالحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای کشت پائیزه محصولاتی مانند کلزا، گندم و جو در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی و تولید مازاد بر نیاز این محصولات انجام می شود.

وی ادامه داد: برنامه ریزی لازم، تامین نهاده ها و امکانات مورد نیاز در این زمینه صورت گرفته است. به این ترتیب تلاش می شود ضمن حفظ تولید، شاهد افزایش بهره وری در کاشت و برداشت محصولات کشاورزی نیز باشیم.

معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: برداشت 3800 کیلوگرم محصول از هر هکتار در کشت پائیزه گندم پیش بینی می شود. این پیش بینی در صورت فراهم بودن شرایط جوی مناسب و مورد نیاز محقق خواهد شد.

پیش از این نیز طی سال زراعی جاری 165 هزار هکتار مزرعه در خراسان رضوی زیر کشت گندم قرار داشت. بخاطر اجرای 'کشت جایگزین' این عرصه در مقایسه با پارسال 10 هزار هکتار کمتر است اما حجم تولید کاهش نداشته است. در قالب اجرای طرح کشت محصول جایگزین، کلزا به جای گندم کاشته شد.

انتهای پیام/