محمد علی قربان‌پور اول، در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس، از حضور 500 گروه جهادی در خراسان رضوی خبر داد و اظهار داشت: هر گروه جهادی 20 نفر عضو دارد و در مجموع 10 هزار نفر نیروی جهادی در استان مشغول کار جهادی هستند.

 

مسئول اردوهای جهادی سپاه امام رضا (ع) گفت: نیروهای جهادگر ما در شش عرصه اقتصاد مقاومتی، عمرانی، علمی و آموزشی، فرهنگی و تبلیغی و عرصه تربیت بدنی فعالیت می‌کنند که تا کنون کارهای بسیار شاخصی در عرصه‌های نوسازی مدارس، ساخت سوله ورزشی برای روستائیان و سایر موارد حول محور محرومیت‌زدایی انجام شده است.

 

وی افزود: خوشبختانه استان خراسان رضوی با توجه به گستردگی فعالیتهای انجام شده در عرصه‌های مختلف به کسب جایگاه اول در سطح کشور نزدیک شده است و امیدواریم که این حرکت‌ها ادامه داشته باشد و شاهد رشد بیشتر حرکت‌های جهادی در همه عرصه‌ها باشیم.

 

قربان‌پور اول در رابطه با جایگاه استان در سطح کل کشور افزود: در حال حاضر نمی‌شود گفت که استان در جایگاه اول، دوم یا سوم قرار گرفته چون استانهای خوزستان و مازندارن هم در کنار استان ما دارند در یک سطح جلو می‌روند و تا کنون هر سه در بحث اردوهای جهادی کارهای قوی ارائه دادند اما با توجه به نظرات تهران، گستردگی فعالیت‌های اردوهای جهادی در خراسان رضوی بسیار بیشتر از سایر استانها است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری جایگاه اول را از آن خود کند.

 

وی با بیان این مهم که خوشبختانه بر اساس امتیاز بندی‌ها، مدیریت اردوهای جهادی استان هم در سطح کشور مقام بالاتری از همه استانها دارد در پاسخ به خبرنگار ما که از ابتدای سال جاری تا کنون چند تا اردوهای جهادی در سطح خراسان رضوی برگزار شده گفت: ما سه هزار نفر جهادگر از استانهای مختلف کشور مانند قم، فارس، تهران، البرز، اصفهان، گلستان، قرارگاه جهادی امام رضا (ع) و دانشگاه امام حسین (ع) در سطح استان پذیرش کردیم و تا کنون حدود هفت هزار نفر روز در قالب اردوهای جهادی به مناطق محروم اعزام شدند و به محرومیت‌زدایی مشغولند.

 

 قربان‌پور اول تصریح کرد: خراسان رضوی در بحث پذیرش جهادگر از سایر استانها مقام اول را دارد و ما تقریبا هیچ استانی را در این جایگاه نداریم و  به برکت امام هشتم، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است که از سایر استانها به اینجا تشریف می‌آورند و ما افتخار میزبانی این عزیزان را داریم و مردم محروم هم از خدماتشان استفاده می‌کنند.

 

مسئول اردوهای جهادی سپاه امام رضا (ع) در بحث خودسازی اردوهای جهادی که چقدر می‌تواند در اخلاق و رفتار جوانان ما تأثیرگزار باشد؟ بیان داشت: بحث خودسازی پایه اصلی اردوهای جهادی است؛ به عبارتی اردوهای جهادی برای خودسازی تشکیل شده و در اولویت اول قرار دارد و انجام امور عمرانی و سایر موضوعات در مرحله بعدی است.

 

وی ادامه داد: سخن یکی از جهادگران دانشگاه امام حسین (ع) است که در حال حفر کانال گفته بود هر بیلی که به این زمین سخت می‌زنم دارم یک بیل هم به قلب خودم می‌زنم که مثل این زمین سخت شده و این یک نمونه از نتیجه خودسازی‌ها است و مصداق بارز دیگر شهید حججی، شهید شفیعی، شهید زهرایی و همه شهدای جهادگر ما هستند که طبیعتا چه در رفع محرومیت زدایی و چه در بحث ایثار و شهادت همیشه شاخص بودند.

 

قربان‌پور اول با اشاره به گستردگی انتشار عکس و تصاویر حضور شهید حججی در اردوهای جهادی ابراز کرد: خوشبختانه جهادگران ما چه از اول انقلاب که جهاد سازندگی بود و چه اکنون که بسیج سازندگی است در همه عرصه‌های علمی، اقتصادی، بهداشت و درمان و سایر موارد که نیاز به حضور فعال بوده شاخص بودند.

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه جهت شناخت بیشتر نوجوانان و جوانان با شهید حججی‌ها چه برنامه‌هایی در اردوهای جهادی گنجانده شده است؟ گفت: رده عرصه فرهنگی تبلیغی ما یک رده تخصصی با عنوان بسیج طلاب و بسیج  اساتید دارد که آیتم‌هایی را حول همین محور برای اردوهای جهادی طراحی کردند.

 

مسئول اردوهای جهادی سپاه امام رضا (ع) بیان داشت: مبحث ایثار و شهادت و آشنایی با سرداران جنگ از گذشته تا کنون مثل سردار سلیمانی، معرفی شهدای شاخص، تصحیح قرائت‌های نماز، مبحث احکام، آشنایی با مسائل اعتقادی، خداشناسی، امام شناسی، دین شناسی، بصیرت‌افزایی سیاسی و اجتماعی و مشاوره از جمله فعالیت‌های ما در اردوهای جهادی است که با همکاری طلاب و فعالان حوزه فرهنگی انجام می‌شود.

 

وی در پایان یادآور شد: روحیه جهادی را مختص اردوهای جهادی ندانیم بلکه امروز ضرورت دارد این روحیه را در همه عرصه‌ها بویژه عرصه اقتصادی و فرهنگی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است جهت پیشرفت و توسعه کشورمان گسترش دهیم.

 

انتهای پیام/