دکتر سید محمد کشمیری، کارشناس مسائل شرق آسیا و روابط بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، پیرامون جنایاتی که در میانمار در حال رخ دادن است اظهار کرد: از جمعیت 52 میلیونی میانمار تنها 4 درصد آن مسلمان هستند و 88 درصد جمعیت این کشور را اکثریت بودائی تشکیل داده اند که این امر موجب آن شده تا مسلمانان این کشور در اقلیت محدودی قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه کشتار مسلمانان در میانمار اتفاق جدیدی نیست، افزود: ریشه اختلافات میان مسلمانان و حکومت میانمار به سال 2012 میلادی باز می گردد و از آن سال دولت این کشور به بهانه های مختلف اقدام به سرکوبی اقلیت مسلمان میانمار کرده است.

کشمیری تصریح کرد: متأسفانه در کشتار مسلمانان میانمار شاهد یک سانسور گسترده توسط رسانه های بزرگ جهان و سکوت قدرت های جهانی هستیم که با این اقدام به گونه ای از جنایات دولت میانمار حمایت کرده اند.

کارشناس مسائل شرق آسیا با بیان اینکه اکثر رسانه های بزرگ جهان در دست آمریکا و رژیم صهیونیستی است، گفت: میانمار یکی از هم‌پیمانان آمریکا محسوب می شود لذا رسانه های آمریکایی به دلیل آنکه این کشتار علیه مسلمانان رخ داده است بدان نپرداخته اند و امروز شاهد یک تضاد بزرگ در رسانه های جهان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی این تضاد ها را در رسانه های جهان می بینیم که واقعاً چرا جان مسلمانان برای آن ها ارزشی ندارد؛ به این نتیجه می رسیم که تعریف حقوق بشر برای رسانه های غربی یکسان نیست و آن ها تنها از کسانی حمایت می کنند که هم‌پیمانشان باشند.

کشمیری تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ابزارهای قدرتی در دست دارد که باید با استفاده از آن ها به حمایت مسلمانان میانمار بیاید که یکی از آن ها دیپلماسی رسانه ای است که می توان با استفاده ندا و فریاد مظلومان میانمار را به گوش جهانیان رساند.

کارشناس مسائل روابط بین الملل ابراز داشت: دستگاه دیپلماسی ایران باید نسبت به این موضوع کنش داشته باشد و آن را به عنوان یک نسل کشی علیه مسلمانان از طریق حقوق بین الملل پیگیری کند.

وی با تأکید بر اینکه اقدامات دولت میانمار مصداق نسل کشی در قوانین بین الملل است، افزود: بر اساس کنوانسيون منع و مجازات کشتار دسته جمعي(1948) سازمان ملل، کشتار دسته جمعي به هر يک از اعمالی که به منظور از بين بردن تمام يا بخشي از يک گروه ملي، قومي، نژادي يا مذهبي صورت گيرد، اطلاق مي شود و اتفاقات میانمار مصداق علنی نسل کشی مسلمانان است.

کشمیری گفت: در میانمار یک هولوکاست علیه مسلمانان شکل گرفته است و دولت این کشور 120 هزار مسلمان این کشور را مجبور به کوچ کرده است که این اقدام خلاف تمام قوانین حقوق بشری است و تمام کشورهای مسلمان باید علیه این جنایت موضع گیری کنند.

کارشناس مسائل روابط بین الملل با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی، جمهوری باید به ندای مظلومان جهان لبیک بگوید و از آن ها حمایت کنند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مستقل و مهم در جوامع بین المللی باید پیگیر احقاق حقوق مسلمانان میانمار باشد.

وی تأکید کرد: دستگاه دیپلماسی ایران نباید تنها با زبان بلکه به صورت عملی و ضربتی از طریق جوامع حقوق بین الملل موضوع میانمار را پیگیری کند.

انتهای پیام/