به گزارش صبح توس؛ شهر مقدس مشهد همچون دیگر کلان‌شهرها روز به روز به سمت مدرن شدن پیش می‌رود و به همان نسبت، از هویت تاریخی و مذهبی خود فاصله می‌گیرد.

 

دور شدن از هویت مذهبی مسئله «زیارت» را نیز کمرنگ می‌کند و به گفته برخی مسئولان  ممکن است با مرور زمان به حاشیه رود.

 

در همین راستا بهمن ماه سال گذشته شهرداری مشهد به منظور آشنایی مردم با هویت تاریخی و مذهبی این شهر اقدام به برپایی نمایشگاه «شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی» کرد.

 

این نمایشگاه به مدت 10 شب در محل بلوار کوثر پذیرای بازدیدکنندگان شد؛ استقبال بی‌نظیر مردم و همچنین حضور زائران باعث شد نمایشگاه چندین بار تمدید شود.

 

درخواست برخی مسئولان برای دائمی شدن نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی»

 

در این مدت علاوه بر عموم مردم و مسئولان کشوری نیز از این نمایشگاه بازدید و آن را اقدامی موثر و ضروری برای بازیابی هویت واقعی مشهد عنوان کردند.

 

برخی مسئولان نیز در بازدیدهای خود این اقدام جوانان مشهدی را اقدامی فوق‌العاده دانسته و از شهرداری مشهد خواستند این نمایشگاه را از حالت موقت درآورده و به صورت دائمی برگزار کنند.

 

نمایشگاه دائمی شد؛ اما چندی بعد با اتمام کار شورای چهارم شهر مشهد اتمام کار نمایشگاه «شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی» را نیز شاهد بودیم که این تعطیلی علامت سوال‌های بسیاری را در اذهان به وجود آورد.

 

تبدیل زمین کوکاکولا به بوستان و پایان کار مشهد دوست داشتنی

 

رییس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شهری شورای اسلامی شهر مشهد هفته گذشته در برنامه زنده رادیویی «گفت‌وگوی شهر بهشت» از پیگیری برای تبدیل زمین کارخانه کوکاکولا به بوستان خبر داد.

 

حاجیان با بیان اینکه نمایشگاه شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی شرایط خاصی را برای منطقه فراهم کرده است، افزود: تبدیل شدن زمین این مکان به بوستان در دستور کار قرار گرفته است.

 

پایان کار شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی واکنش‌هایی داشته و علت این تعطیلی علامت سوالیست که مخاطبان به دنبال پاسخی برای آن هستند.

 

افرادی که تا کنون موفق به بازدید از این نمایشگاه نشدند در واکنش به این اقدام مسئولان شهری، به خبرنگار ما گفتند: متاسفانه ما فرصت برای بازدید از شهرک را نداشتیم؛ شنیده بودیم این نمایشگاه دائمی شده است وگرنه خیلی زودتر به این نمایشگاه می‌رفتیم.

 

افراد بسیاری بودند که پس از حضور در شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی به ما سفارش رفتن به این شهرک را دادند؛ اما ما گمان نمی‌کردیم به این زودی تعطیل شود.

 

یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه مشهد دوست داشتنی نیز تعطیل شدن شهرک را اقدامی تعجب برانگیز عنوان کرد و افزود: حضور در این نمایشگاه به قدری جذاب بود که می‌توانستیم به راحتی خود را در مشهد در حال گذر زمان ببینیم.

 

وی ادامه داد: این نمایشگاه علاوه بر کمک به درک واقعی اتفاقات و رویدادها در شهر مقدس مشهد توانسته است اوقات فراغت افراد را به خوبی پر کند؛ در واقع برپایی این نمایشگاه علاوه بر جنبه آگاهی از جنبه تفریحی نیز برخوردار است.

 

فرد دیگری نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: ما در این نمایشگاه با وقایعی آشنا شدیم که از قبل چیزی راجع به آن نمی‌دانستیم؛ این مطالب حتما در کتاب‌های تاریخ عنوان شده؛ اما دانش‌آموزان خیلی رغبتی به خواندن تاریخ ندارند و علاوه بر آن واقعه‌ای که به تصویر کشیده شده و اینگونه به نمایش گذاشته می‌شود اثرگذاری بیشتری داشته و در اذهان می‌ماند و اینگونه است که ماندگار می‌شود.

 

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چندی پیش در حاشیه بازدید از نمایشگاه شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی در گفت‌وگو با رسانه‌ها عنوان کرده بود: معرفی سبک زندگی مردم، مشاهیر و علمایی که در این جغرافیا داشتیم و همچنین تاریخ گذشته‌ مشهد اثرات خوبی برای بهره‌برداری در شیوه‌ی زندگی مردم دارد.

 

علی‌اصغر کاراندیش با تاکید بر اینکه اتفاقات این چنینی در شناساندن فرهنگ غنی مردم مشهد برای نسل آینده بسیار موثر است، تصریح کرد: معرفی تاریخ و سبک زندگی مردم مشهد به دلیل موقعیت ویژه ای که این کلانشهر دارد به خصوص در زمان حضور زائران نظیر ایام تعطیلات نوروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

حسن رحیم پور ازغدی نیز در بازدید از این نمایشگاه با بیان اینکه برخی نمایشگاه‌های خارج از کشور را دیده‌ام، عنوان کرد: بخش‌هایی از این نمایشگاه در سطح استانداردهای جهانی است. حتی بعضی از چیزهایی که اینجا دیدیم، فراتر از آن ها بود.

 

وی بر دائمی بودن این نمایشگاه تاکید کرد و گفت: ادامه روند این نمایشگاه اگرچه هزینه دارد، اما پیشنهاد می‌کنم که دائمی شده و مشهد الگویی برای تمام کشور شود.

 

حال با وجود تعطیلی این مکان فرهنگی و در شرایطی که مشهد دستخوش تصمیمات روز به روز مدیران می‌شود، وزیر راه و شهرسازی به عملکرد فرهنگی شهر مشهد انتقاد کرده و گفته است: برخی به بهانه مسائل اسلامی برنامه‌های فرهنگی در مشهد را تعطیل کرده‌اند و شهر مشهد، از گذشته تا به امروز به صورت بادکنکی رشد کرده است.

 

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس در رابطه با اظهارات انتقادی عباس آخوندی و اظهار نظر وی در حوزه فرهنگ، عنوان کرد: وزیر راه که با صراحت از لیبرالیسم دم می‌زند و دفاع می‌کند بدون تردید در مسائل فرهنگی نیز با چنین نگرشی می‌خواهد به تحلیل مسائل بپردازد که این نوع نگاه با تفکر اصیل و ناب اسلامی سازگاری ندارد.

 

وزیر راه به جای دخالت در مسائل فرهنگی مشکلات جاده‌ای را برطرف کند

 

سیدمحمد حسینی با بیان اینکه بهتر است وزیر راه به این مسائل ورود پیدا نکند، افزود: ایشان باید پاسخگوی عملکرد ضعیف خود در حوزه راه و مسکن باشد که رکود بی‌سابقه و طولانی مدت مسکن در دوره مدیریت ایشان به گونه‌ای است که حتی رییس جمهور هم در مناظره‌ها و تبلیغات انتخاباتی نتوانست این وضعیت را که به کل اقتصاد کشور لطمه می‌زند کتمان کند.

 

وی خاطرنشان کرد: مشهد به تعبیر امام عظیم‌الشان راحل مرکز معنوی ایران است و اندیشمندان، صاحب نظران و هنرمندان فراوانی دارد که نه تنها در خصوص مشهد بلکه در مسائل فرهنگی و هنری کل کشور می‌توان از نقطه نظرات و دیدگاه صائب آن‌ها برخوردار شد.

 

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با تاکید بر اینکه حرم مطهر اهل بیت (ع) از اظهار نظرهای امثال آقای آخوندی که تحصیل در انگلیس او را متاثر ساخته، مستغنی است، تصریح کرد: اهمیت شهر مقدس مشهد به وجود بارگاه ملکوتی ثامن الحجج امام رضا (ع) است و نه تنها امروز بلکه از دیرباز نام مشهد با زیارت و پیوند با ائمه اطهار و بندگی خداوند گره خورده است.

 

حسینی دلیل اصلی مسافرت زائران از سراسر کشور و حتی خارج از کشور به مشهد را زیارت امام رضا (ع) عنوان کرد و افزود: مردم برای اظهار محبت به خاندان عصمت و طهارت و معرفت‌افزایی نسبت به معارف حکیمانه و آموزه‌های عالمانه رضوی راهی مشهد می‌شوند.

 

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب تاکید کرد: تمامی مدیران و مسئولان شهر مشهد در فراهم کردن زمینه‌های شناخت و مودت بیشتر مردم به عترت گرامی پیامبراکرم (ص) باید تلاش کنند و با بهره‌گیری از ابزار پر جاذبه هنر رسالت خود را به انجام رسانند.

 

نمایشگاه «مشهد دوست داشتنی» ارتباطی با گرایش‌‌های سیاسی ندارد/ شورای شهر با تصمیمات خلق‌الساعه کارهای ارزنده را تعطیل نکند

 

وی خاطرنشان کرد: قطعا کارهای ارزنده گذشته همچون نمایشگاه مشهد دوست داشتنی که تجلی هویت تاریخی و مذهبی مشهد است باید مورد عنایت شورای جدید شهر قرار گیرد.

 

استاد دانشگاه تهران اظهار کرد: اینگونه برنامه‌ها ارتباطی به گرایش سیاسی افراد ندارد که با تصمیمات خلق الساعه بخواهند حکم به تعطیلی آن کنند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم با اشاره به اینکه در دوران دوم خرداد هم بعضا با اقدامات اینچنینی از سوی روشنفکر نمایان مواجه بودیم، یادآور شد: این اقدامات پس از مدتی با واکنش جدی مردم متدین مواجه شد و مسئولان متوجه شدند به کج راهه رفته‌اند و نمی‌توانند با ارزش‌های اصیل مقابله کنند.

 

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که مدیران در اتخاذ تصمیمات همواره باورها و اعتقادات مردم را مدنظر داشته باشند و دچار توهم قدرت نشوند.

 

هیچ توجیه منطقی برای تعطیلی نمایشگاه وجود ندارد

 

عضو سابق شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، این اقدام شورای جدید شهر را سیاسی خواند و افزود: این اقدام همچون اقدامات دیگری که این چند روز از سمت شورای پنجم شاهد آن بودیم از قبیل مخالفت با اعزام کاروان اربعین حسینی به کربلا، جنبه‌ای سیاسی دارد وگرنه هیچ توجیه منطقی برای تعطیلی مشهد دوست داشتنی وجود ندارد.

 

علی‌اصغر نخعی راد ادامه داد: اقداماتی که شورای پنجم در بدو ورود انجام داده است نشان می‌دهد اعضای شورا دغدغه‌شان چیز دیگری است و جز کنسرت، به فرهنگ اصیل شهر امام رضا (ع) توجهی ندارند.

 

تعطیلی مشهد دوست داشتنی همچون لغو اعزام کاروان اربعین جنبه سیاسی دارد

 

وی با بیان اینکه تمامی اقدامات خوب شورای گذشته به دلیل موضع‌گیری‌های سیاسی شورای جدید کنار گذاشته شده است، تصریح کرد: نمایشگاهی که بعد از 9 ماه با حجم عظیم بازدیدکننده همراه بود و روز به روز شاهد کیفیت بهتر آن بودیم چرا باید امروز آن را تعطیل کنند؟

 

رئیس سابق کمیسیون اقتصادی شهر مشهد این اقدام را غیر منطقی دانست و افزود: نمایشگاه مشهد دوست داشتنی نه هزینه‌بر بود نه مکان نامناسبی داشت و اگر ایرادی داشت قبلا شورای چهارم ایرادات آن را رفع کرده بود.

 

خاطرنشان می‌شود احسان اصولی رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه با تعطیلی نمایشگاه به خبرنگار صبح توس گفت: این نمایشگاه پیش از آغاز به کار شورای پنجم تعطیل شده است!!.

 

انتهای پیام/