فاطمه آزاد در گفت‌وگو با صبح توس بابیان اینکه بهزیستی با ارائه خدمات دانش‌محور و تخصصی در راستای حفظ و ارتقای شاخص‌های سلامت و رفاه اجتماعی تلاش می‌کند، اظهار داشت: بهزیستی در سال‌های اخیر، توسعه پررنگ، اثربخش و مطالبه گر در مسائل پیشگیری از شیوع و بروز آسیب‌های اجتماعی داشته است.

 

رییس اداره بهزیستی شهرستان چناران ادامه داد: در سال جاری بیش از ۱۰۰ طرح در راستانی کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح شهرستان چناران در سه حوزه مهارت‌های زندگی، مهارت‌های پیش از ازدواج و آموزش خانواده اجرا شده است و بیش از ۷ هزار و ۲۰۰ نفر آموزش دیده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: پیشگیری از معلولیت‌ها در قالب مشاوره ژنتیک، افزایش ۵/ ۳ برابری مستمری مددجویان تا سقف ۲۰ درصد حداقل قانون کار، توسعه و گسترش برنامه رشد و تکامل یکپارچه کودکان در حوزه مهدهای کودک حاشیه شهر و روستا، راه‌اندازی مراکز اورژانس خدمات اجتماعی نمونه‌ای از فعالیت‌های بهزیستی است.

 

آزاد افزود: در راستای پیشگیری از بروز معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی در حوزه امور پیشگیری بهزیستی طرح‌ها و برنامه‌های متنوعی از طریق سازمان ارائه شده است که ازجمله این طرح‌ها می‌توان به طرح غربالگری شنوایی و غربالگری بینایی اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: در طرح غربالگری شنوایی نوزادان از بدو تولد تا ۵ سالگی ازنظر شنوایی ارزیابی می‌شوند. در طرح بینایی‌سنجی نیز کودکان زیر ۶ سال مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

 

رییس اداره بهزیستی شهرستان چناران همچنین خاطرنشان کرد: به‌منظور بهبود وضع تغذیه کودکان ۶- ۳ ساله درمهدهای روستایی، مبالغی بابت یک وعده‌غذای گرم تخصیص داده می‌شود.

 

وی با اشاره به طرح‌های آموزشی بهزیستی در حوزه پیشگیری از اعتیاد، عنوان داشت: کلاس‌های آموزشی در کمپ‌های میان‌مدت درمان اعتیاد و کلینیک‌های سرپایی درمان اعتیاد که مخصوص افراد خود معرف و خانواده‌های معتادین است برگزار می‌شود.

 

آزاد گفت: در سال جاری توسط دو پایگاه سلامت اجتماعی شهرستان در قالب طرح تقسیم کار ملی به بیش از هزار نفر خدمات مشاوره پیش از ازدواج به صورت رایگان ارائه شده است.

انتهای پیام/