رضا عابدی گناباد در یک گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار  صبح توس، اظهار داشت: ما با دو تا 11 سپتامبر مواجه هستیم چرا که امروز علاوه بر سالروز کودتای 11 سپتامبر آمریکا، سالگرد کودتای 11 سپتامبر شیلی هم علیه حکومت خانواده سالوادور آلنده هم است.

 

تبیین پیشینه‌ی حادثه 11 سپتامبر آمریکا

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی جهت تبیین پیشینه‌ی حادثه 11 سپتامبر آمریکا گفت: این کودتاها از لحاظ زمانی تقریبا حول و حوش کودتای 28 مرداد کشور ما هم هست و به عبارتی یک همزمانی در انجام این حوادث وجود دارد و اینکه باز هم شاهد دخالت آمریکا در براندازی رژیم مردمی شیلی هستیم که آمریکاییها هزینه کردند و توسط ژنرال آگوستو پینوشه هم انجام شد.

 

وی افزود: منطقه آمریکای لاتین به منطقه کودتاها معروف است و تا حدود 30 سال پیش، حاکمان این منطقه عمدتا نظامی بودند از جمله در کشور شیلی، آرژانتین، نیکاروگوئه، پاناما و کشورهای مختلف دیگر و این منطقه عمدتا در دست نظامی‌ها بود و عمده این حکومت‌ها هم به نوعی وابسته به ایالات متحده آمریکا بودند.

 

عابدی گناباد بیان داشت: منطقه قاره آمریکا؛ که شامل سه بخش آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی می‌شود برای ایالات متحده آمریکا یک منطقه خیلی مهم و راهبردی است و در واقع خط قرمز آمریکایی‌ها است و به همین جهت معمولا به جریان‌ها و حکومت‌هایی که مخالف آنها هستند اجازه فعالیت نمی‌دهند.

 

وی ادامه داد: به عنوان نمونه بعد از جنگ جهانی دوم و در جهان دو قطبی و آن رقابتی که بین آمریکایی‌ها و شوروی‌ها اتفاق افتاد، قرار بود شوروی در کوبا که در منطقه آمریکای لاتین قرار دارد بحث‌های موشکی خود را استقرار دهد که بخاطر همین موضوع بین این دو کشور یک جنگ هسته‌ای بود و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها سر این منطقه خیلی حساس هستند و سر حضور ایران هم در سالهای قبل هم در ونزوئلا، منطقه آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی حساسیت‌هایی را داشتند.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی ابراز داشت:  آمریکا در منطقه قاره آمریکا که ذکر شد به شدت با بحث‌های ضد آمریکایی مبارزه می‌کنند و تا سالهای قبل، تقریبا حدود 20 الی 30 سال قبل آمریکایی‌ها خیلی راحت با کودتا، حکومت‌های دست نشانده و نزدیک خودشان را در آن منطقه روی کار می‌آوردند و رژیم‌های چپ‌گرایی که مخالف سیاستهای انترناسیونالیستی آمریکا بودند را سعی می‌کردند کنار بزارند.

 

وی گفت: اما سالهای اخیر که با فضای رشد آگاهی‌های اجتماعی، محصول توسعه رسانه‌های جدید و رشد آگاهی سیاسی مردم مواجه شدند، این کمک‌ها ابعاد پنهان‌تری گرفته و بیشتر در ابعاد مالی و در پشت پرده انجام می‌شود و این کودتای شیلی هم در همین فضا بود که یک حکومت مردمی در دهه‌ی 50 میلادی در شیلی روی کار آمد که به دنبال این بود که  وابستگی به آمریکا را قطع کند و با اتفاقات کوبا و قدرت گیری فیدل کاسترو در کوبا  و چپ‌گراها در همان منطقه همزمان شده بود.

 

عابدی گناباد ادامه داد: آمریکایی‌ها که نگران بودند مبادا در بیخ گوششان، کشورها و رژیم‌هایی روی کار بیایند که منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی آمریکا را تحت شعاع قرار دهند به همین جهت دقیقا مدل همان نقشه‌ایی که علیه مرحوم مصدق در ایران انجام دادند با کمک غربگرایان و سازمان جاسوسی سیا و ارتش کشور شیلی، کودتایی به مدیریت ژنرال آگوست پینوشه انجام دادند و دولت مردمی سالوادور آلنده را سرنگون و سالها یک حکومت دیکتاتوری را بر شیلی حاکم کردند.

 

وی تصریح کرد: این حوادث از این باب به واقعه سپتامبر وصل می‌شود که در حال حاضر این بحثی که با عنوان تروریسم در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا شاهد هستیم محصول بخشی از همین فعالیتهای پشت پرده آمریکایی‌هاست؛ به عبارتی گروههای طالبان، القاعده، داعش و سایر گروهها از جمله گروه ابوسیاف در سمت شرق آسیا و یا گروههایی با عنوان الشباب در سومالی و یا گروههای مختلفی که در هند و پاکستان و در واقع در جغرافیای مختلف جهان هستند اکثریت، محصول همین سیاستهای پشت پرده‌ی آمریکایی‌ها بودند.

 

سیاست‌های پشت پرده آمریکا

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی گفت: در واقع نطفه شکل گیری طالبان و القاعده محصول فعالیتهایی است که در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه‌ 90 توسط سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا یا سازمان جاسوسی سیا با کمک پاکستان، عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس انجام شد.

 

وی تبیین کرد: زمانی که روسها به افغانستان حمله کردند و این کشور را اشغال کردند آمریکایی‌ها پروژه جهاد یا پروژه مقابله با روسها را در افغانستان کلید زدند و آمدند بسیاری از این افراد بنیادگرا و افراد رادیکال را از کشورهای مختلف اسلامی اعم از پاکستان و کشورهای عربی از مصر و شبه قاره گرفته تا حتی کشورهای اروپایی را به افغانستان بردند و حتی به آنها سلاح دادند تا در مقابل ارتش روس و دولت دست نشانده‌ی کمونیستی در کابل بجنگند.

 

عابدی گناباد بیان داشت: بعدها همین‌ افرادی که به اسم جهاد با کفار روس به افغانستان رفتند توانستند با پشتیبانی سازمان جاسوسی آمریکایی‌ها، سعودی‌ها، «آی اس آی»  سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان و کشورهای هم پیمانشان، مجموعه‌هایی را به اسم القاعده و طالبان شکل بدهند که گروهی از همین افراد در افغانستان معروف به عرب افغانها شدند.

 

وی ابراز کرد: به عبارتی آمریکایی‌ها، افراد جهادی بنیادگرا که نگرشهای سلفی، تکفیری و وهابی داشتند را در یک فضای جنگ سرد برای مقابله با رژیم روسها در افغانستان کمک و سازماندهی کردند و همین افراد هسته‌هایی به نام القاعده و طالبان را شکل دادند.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی گفت:خیلی از همین افراد که به افغانستان برده شده بودند، قبل از این ماجرا در زندانهای کشورهای عربی بودند و کشورهای منطقه هم برای اینکه از دست این افراد که مخالفین اینها بودند راحت شوند اینها را در افغانستان به جهاد با روسها و جهاد با شوروی مشغولشان کردند.

 

وی بیان داشت: نکته قابل توجه این است بعد از اینکه جنگ در افغانستان تمام شد و روسها شکست خوردند و از آنجا خارج شدند خیلی از وهابی‌ها و سلفی‌ها که برای جهاد به این کشور برده شده بودند نه راه پس داشتند و نه راه پیش؛ نه می‌توانستند به کشورهای خودشان برگردند و نه می‌توانستند در افغانستان بمانند چرا که افغانی نبودند و عمدتا عرب و به عرب افغانها معروف بودند و به مرور همین افراد هسته‌های اولیه القاعده به رهبری اسامه بن لادن و سابر گروههای تروریستی را تشکیل دادند.

 

عابدی گناباد ابراز کرد: حتی اگر بپذیریم که حوادث 11 سپتامبر آمریکا محصول فعالیت‌های گروهای القاعده و اسامه بن لادن بوده است و به عبارتی حتی اگر تئوری آمریکایی‌ها را قبول کنیم که کار القاعده بوده که هر چند در این تئوری هم شک و تردیدهای بسیاری وجود دارد باز هم می‌بینیم ریشه‌ی شکل گیری و ریشه تشکیل این گروهها و مسائلی که پیش آمده توسط آمریکایی‌ها و سازمانهای اطلاعاتی آمریکایی صورت گرفته است که پیشینه‌‌اش را هم ذکر کردیم.

 

حادثه 11 سپتامبر توسط چه کسانی انجام شد؟

 

وی در ادامه‌ی گفت‌وگو در پاسخ به خبرنگار ما که انجام حادثه 11 سپتامبر توسط گروه القاعده چقدر می‌تواند صحت داشته باشد؟ و به عبارتی حول همین محور بیشتر توضیح دهند گفت: اینکه این اتفاق،کار چه جریان یا مجموعه‌ایی بوده متأسفانه با وجود گذشت 16 الی 17 سال از این حادثه هنوز شفاف سازی صورت نگرفته است و گزارش بی‌طرفانه‌ای از این چشم انداز تدوین و تفهیم نشده که آیا القاعده نقش داشته؟ آیا کشورهای دیگری در این حادثه نقش داشتند؟ آیا کار سرویس‌های امنیتی خود آمریکا بوده است؟ آیا قصوری صورت گرفته؟ و تئوری‌های دیگری که مطرح است.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی بیان داشت: متأسفانه سیستم آمریکا تا کنون نه افکار عمومی خود آمریکا و نه افکار دنیا و نه منطقه را قانع نکرده و سر این مسئله هنوز ابهامات، پرسش‌ها و سؤالات زیادی مطرح است.

 

وی افزود: اما نکته مهم و قابل توجه این است که از حادثه 11سپتامبر، دولت وقت آمریکا یا دولت بوش پسر که جریان  نئوکان‌ها یا محافظه‌کاران جدید و جریان صهیونیسم مسیحی‌ها در این کشور حاکم بودند و اکنون هم به ترامپ نزدیک شدند از این فضا برای لشکرکشی به کشورهای مسلمان از جمله افغانستان سوء استفاده و دو سال بعد از حادثه سپتامبر، به بهانه مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و خشونت و مسایلی از این دست به عراق لشکرکشی کردند.

 

سوء استفاده آمریکایی‌ها از حادثه 11 ستامپر

 

عابدی گناباد با طرح این سؤال که جهان تا سال 2001 امن‌تر بود یا کنون که در سال 2017 هستیم؟! گفت: بدون شک آمریکایی‌ها از حادثه 11 سپتامبر جهت دخالت در منطقه سوء استفاده و فرصت طلبی کردند و ساز و کارهای دموکراسی را نه بر اساس خوانش بومی بلکه بر اساس بمب و موشک و دخالت نظامی و دموکراسی بی 52 و با تدبیر ساختارهای سیاسی، اقتصادی و حمایت از حکومت‌های وابسته سکولار و دیکتاتور از سال 2001 در منطقه شکل دادند.

 

وی بیان داشت: فضایی که بعد از 11 سپتامبر به بهانه مقابله با تروریسم و القاعده توسط آمریکایی‌ها در منطقه از سال 2001 شکل داده شد، نتیجه‌ایی جز نامنی و درگیری‌های فرقه‌ایی و چالش‌های مذهبی و بحران ناامنی جاری و گرفتاری‌های منطقه که اوج آن را در سوریه، عراق و افغانستان می‌بینیم نداشته و نخواهد داشت و همانطور که شاهد هستیم نه تنها القاعده و طالبان در افغانستان از بین نرفته بلکه مجموعه‌های دیگری از جمله داعش هم به این گروهها افزوده شده و مثل ویروس در منطقه منتشر شده است.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی گفت: هم اکنون  شاهد جریانات رادیکال و سلفی و جریان وهابی در منطقه هستیم و گفته می‌شود با کمک و فعالیت آمریکایی‌ها، نیروهای داعش از طریق هوایی به خاک افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان برده می‌شوند و قصد دارند بعد از اینکه داعش در عراق و سوریه جمع شد این ناامنی را به خاک افغانستان وخاک آسیای مرکزی منتقل کنند چرا که این مناطق هم مجاور با مرزهای ایران و هم با مرزهای چین مجاور است و به لحاظ جغرافیایی موقعیت نزدیکی به مرزهای روسیه دارد و به عبارتی می‌خواهند تروریست را به مرزهای رقبایشان در منطقه غرب آسیا بیاورند و آن کشورها را هم در بازی فعلی که درست کردند درگیر کنند.

 

 چه کشورهایی همراه با ایران علیه حرکت‌های تروریستی منطقه مبارزه می‌کنند؟

 

وی در رابطه با اینکه علاوه بر ایران چه کشورهایی در منطقه علیه حرکت‌های تروریستی مبارزه می‌کنند؟ پاسخ داد: ما در منطقه با دو محور مواجه هستیم  که اسم‌های مختلفی هم برای این محورها گفته می‌شود  یکی محور ارتجاع عرب است و به همین نام هم معروف است و محور ترکیه و محور سازش که در مجموع از این عناوین برای این  محورها استفاده می‌شود و اینها عمدتا محورها و کشورهایی هستند که متحد و هم پیمان آمریکایی‌ها هستند که می‌توان به کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، مصر، اردن و امارات متحده عربی اشاره کرد ویک بخشی از این کشورها ائتلافهای جعلی، بدلی و قلابی جهت مبارزه با تروریسم یا مقابله با گروههای داعش تشکیل می‌دهند.

 

عابدی گناباد گفت: شکل گیری حلقه‌های ابتدایی القاعده و داعش و سایر گروههای دیگر همانطور که ذکر شد توسط محافل اطلاعاتی و امنیتی این کشورها و همین محور ذکر شده صورت گرفته است و با توجه به بررسی‌های صورت گرفته بیشتر اعضای داعش اتباع همین کشورها و اتباع سعودی و یا اتباع برخی از کشورهای اروپایی هستند و این مهم می‌تواند فضا را باز کند.

 

وی بیان کرد: این محور در مبارزه با تروریسم نگاه صادقانه‌ای ندارد و از تروریسم و گروههای داعش برای منافع سیاسی‌ و برای اینکه جریان مقابل معروف به محور مقاومت را تحت فشار قرار دهند استفاده می‌کنند.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی ابراز کرد: آن جریان دیگری که در مقابل تروریسم در منطقه فعال است محور مقاومت است که کشور ایران، عراق، حزب الله لبنان و سوریه در این محور قرار دارند.

 

وی یادآور شد: هر چند که روسیه و چینی‌ها جزو محور مقاومت نیستند اما بنا به برخی منافع و مسایلی که الان دارند با این مجموعه همراه شدند و اینها هستند که در واقع در سوریه و در عراق با تروریسم دارند مقابله می‌کنند و بخاطر همین مسئله هست که تحت فشار و تبلیغات شدید رسانه‌ای محور مقابل قرار دارند.

 

انتهای پیام/