به گزارش صبح توس؛ روستای زیر وقت از توابع بخش مرکزی بردسکن و از روستاهای کوهپایه و در قسمت شمالی این شهرستان واقع شده است. قنات این روستا به مدت 8 ماه بدون آب بوده است که بسیجیان پایگاه شهید کریمی روستای زیروقت در حرکتی جهادی اقدام به احیا این قنات کردند که بعد از گذشت یک هفته کار و تلاش آب در مسیر این قنات جاری و باعث خوشحالی مردم روستا شد.

 

دیباجی از ساکنان این روستا در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: مردم روستا از آب این قنات برای مصارف کشاورزی استفاده میکنند که با توجه به کاهش بارندگی ها و خشکسالی در منطقه کوهپیایه ، با قطع شدن آب قنات اهالی روستا نگران از این مسئله بودند که این قنات دیگر آبی برای استفاده نخواهد داشت که به لطف خدا و کمک بسیجیان و مردم روستا ، قنات احیا و آب در آن جریان پیدا کرد و زمانی که آب از مظهر قنات پدیدار شد اشک شوق در چهره برخی از ساکنین دیده میشد.

 

علیمحمد غلامی، مسئول پایگاه بسیج شهید کریمی روستای زیروقت نیز گفت: قنات روستای زیروقت 900 متر طول و مادرچاه آن هیجده متر عمق دارد که با برنامه ریزی و هماهنگی با ناحیه مقاومت بسیج سپاه بردسکن در قالب اردوی جهادی، 20 نفر از بسیجیان پایگاه بسیج روستا در یک اردوی هفت روزه اقدام به احیا و مرمت قنات کردند که کار و تلاش انها به ثمر نشست و آب در مسیر قنات جاری شد.

 

وی افزود هزینه اجرای احیا این قنات مبلغ 20 میلیون ریال بوده که این مبلغ از محل کمک های مردمی و کمک های سپاه ناحیه بردسکن جمع آوری شده است.

 

علی محبی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بردسکن در بازدید از این قنات اظهار داشت: یکی از برنامه های اجرایی در اردوهای جهادی مرمت، بازسازی و احیای قنوات در مناطق محروم و کم آب بردسکن است و در حال حاضر در چهار روستای دیگر نیز بسجیان جهادگر در حال فعالیت در قنوات هستند که انشاالله آب در سایر قنوات نیز همانند قنات روستای زیروقت جاری و باعث خوشحالی ساکنان مناطق خود شود.

 

انتهای پیام/