هاشم مهدی زاده، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، به مناسبت روز جهانی مبارزه با خودکشی اظهار کرد: خودکشی دلایل و علل فراوانی دارد و تنها نمی توان یک عامل یا فرد را مقصر دانست زیرا بسیاری از عوامل دست به دست هم می دهند تا فرد اقدام به خودکشی کند.

وی با اشاره به اینکه تعداد خودکشی در ایران نسبت به میانگین جهانی پایین تر است، افزود: عوامل روانی، عاطفی، اقتصادی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، شغلی و تحصیلی از مهم‌ترین عواملی هستند که فرد را به سوی خودکشی می کشاند.

مهدی زاده تصریح کرد: میزان اقدام به خودکشی در بانوان بیشتر از آقایان است لذا با توجه به اینکه خانواده تأثیر بسزایی بر روحیات و زندگی افراد دارد، باید علاوه بر بررسی ابعاد شخصیتی فرد، بر روی خانواده آن نیز بررسی هایی انجام شود تا دلیل دقیق خودکشی فرد کشف و راه حل آن کشف شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی خراسان رضوی باورهای دینی را یکی از مؤثرترین روش های جلوگیری از خودکشی دانست و یادآور شد: متأسفانه با بالا رفتن دغدغه های اقتصادی و کمرنگ شدن باورهای دینی در جوامع بشری شاهد بالا رفتن سطح افسردگی و به دنبال آن خودکشی هستیم.

وی ادامه داد: در ایران افراد کمتر به بیماری های روحی و روانی خود توجه می کنند این در حالی است که بسیاری از بیماری های روحی و روانی چنانچه درمان نشوند می توانند وارد فازهای خطرناکی شوند و حتی یک افسردگی ساده اگر درمان نشود می تواند باعث خودکشی فرد شود.

مهدی زاده با اشاره به تأثیر فراوان بازی های رایانه ای و موبایلی بر روی روحیات کودکان و نوجوانان، گفت: بازی «نهنگ آبی» فرد را در شرایط و موقعیت هایی قرار می دهد که در انتها نوجوان، خودکشی را بهترین انتخاب می داند.

 

مراقب نهنگ های آبی زندگی خود باشید

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه مراقب نهنگ های آبی زندگی خود باشید تأکید کرد: خانواده نقش پررنگی در زندگی نوجوانان ایفا می کنند و چنانچه نوجوان از طرف خانواده خود ترد شود و خانواده به نوعی او را تحقیر و مورد فشارهای روانی قرار دهند؛ نوجوان منزوی، افسرده، سرخورده و حتی می تواند اقدام به خودکشی کند؛ درواقع بازی مانند «نهنگ آبی» از خلاءهای عاطفی خانواده استفاده و رشد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: والدین باید نظارت بیشتری بر بازی هایی که کودکاش انجام می دهند داشته باشند و درواقع نباید فکر کنند که اگر کودکشان در خانه مانده و با یارانه و موبایل شخصی‌اش مشغول بازی است از تمام آسیب های اجتماعی دور مانده است.

مهدی زاده ادامه داد: کودک‌آزاری تنها به زدن کودک محدود نمی شود بلکه غفلت های عاطفی، بی توجهی ها و حتی تحقیر ها را نیز در بر می گیرد که دومین نوع کودک آزاری یعنی کودک آزاری از نوع عاطفی شایع ترین نوع آن است که متأسفانه به آن توجه نمی شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی خراسان رضوی درمان به موقع افسردگی و گرمای روابط خانوادگی را مهم‌ترین عوامل بازدارنده از خودکشی دانست و اظهار کرد: چنانچه فردی این احساس را داشت که به انتهای زندگی خود رسیده و حتی از افسردگی رنج می برد می تواند با تماس با اورژانس اجتماعی 123 از مشاوره های مددکاران باتجربه بهره ببرد و خانواده ها چنانچه در یکی از اعضای خانواده خود نشانه های افسردگی را مشاهده کردند او را رها نکرده و حتما او را نزد یک روان‌پزشک و یا مشاور ببرند.

انتهای پیام/