منصور برغمدی در گفت و گو با صبح توس؛ با اشاره به اینکه قنات یکی از مهم ترین منابع آبی در حوزه کشاروزی شهرستان سبزوار است اظهارداشت: از ابتدای سال جاری 10رشته قنات به طول 8کیلومتر و 500متر با استفاده از اعتبارات دولتی وخودیاری کشاورزان احیا و لایروبی شده است.

 

وی با بیان اینکه کار احیا و مرمت 5کیلومتر از این قنات ها به پایان رسیده است و در 3کیلومتر دیگر از قنات ها کار مرمت در حال انجام است ادامه داد: بیش از یک میلیارد و 275میلیون تومان هزینه کل طرح است که از این مبلغ یک میلیارد و 20میلیون ریال خودیاری کشاورزان است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در ادامه به اولویت افزایش بهره وری آب اشاره کرد و افزود: در این راستا ایجاد استخرهای پرورش ماهی برای بهره برداری بیشتر از منابع آب کشاورزی اقدامی  بوده است که با جدییت در دستور کار قرار گرفته است.

 

برغمدی ادامه داد: ساخت 18هزا متر مکعب استخر دومنظوره برای پرورش ماهی سبب شده است تا سبزوار بتواند برای چندین سال پیاپی عنوان برتر تولید ماهی استان را با تولید بیش از 3هزار تن ماهی از آن خود کند.

 

وی در ادامه به یک هزار و 600هکتار زمین زیر کشت زعفران در سبزوار اشاره کردو افزود: بیش از 5تن زعفران در سبزوار تولید می شود که رشد چشم گیر تولید این محصول صادراتی را در سبزوار شاهد هستیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزواربسته بندی این محصول را یکی از معضلات موجود درشهرستان دانست و افزود: متاسفانه کم تر از 10درصد زعفران تولیدی در سبزوار بسته بندی می شود که باعث کاهش ارزش افزوده این محصول است.

 

برغمدی همچنین از ابراز تمابیل سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ایجاد و راه اندازی کارخانه بسته بندی زعفران در سبزوار خبرداد و افزود: در صورت اجرایی شدن می توان به بازارهای جهانی صادرات زعفرات دست یافت.

 

انتهای پیام/