مهدی جمعه‌پور در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: فیلم‌های ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز کشور همزمان با تهران و مراکز استان‌ها در کاشمر نیز اکران می‌شود.

 

وی با بیان اینکه این جشنواره بزرگترین رویداد فرهنگی در حوزه محیط زیست در سطح کشور و حتی خاورمیانه به حساب می‌آید گفت: این جشنواره فقط مخصوص آثار ایرانی نیست، بلکه از سراسر جهان برای برگزاری این جشنواره فراخوان به عمل می‌آید و آثار هنرمندان شامل عکس، کاریکاتور، انیمیشن، فیلم داستانی کوتاه، فیلم تجربی، فیلم مستند کوتاه و بلند در این جشنواره اکران می‌شود.

 

رییس اداره محیط زیست کاشمر ادامه داد: جشنواره فیلم سبز ایران که امسال ششمین دوره آن در حال برگزاری است از سال 1377 با شعار «تنها یک زمین داریم» کار خود را آغاز کرده است و دوره‌های بعدی آن در سال‌های 79، 81، 84 و 95 برگزار شده است.

 

وی افزود: سال گذشته نیز با پیگیری‌هایی که انجام شد فیلم‌های برگزیده این جشنواره در کاشمر اکران شد؛ اما در سال جاری موفق شدیم تمامی این فیلم‌ها را به طور همزمان با تهران در کاشمر اکران کنیم.

 

جمعه‌پور با بیان اینکه اکران این فیلم‌ها به مدت یک هفته در کاشمر انجام می‌شود از برگزاری افتتاحیه این جشنواره در بعد از ظهر امروز در سالن شهید شهابیان کاشمر خبر داد و گفت: 900 اثر از سراسر دنیا به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که 600 اثر آن ایرانی و مابقی از سایر کشورهای دنیا بوده است که در نهایت 114 اثر شامل 60 اثر ایرانی و 54 اثر خارجی برای اکران انتخاب شده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: آثار اکران شده در جشنواره شامل انیمیشن، فیلم داستانی کوتاه، فیلم داستانی بلند، فیلم تجربی، فیلم مستند بلند و فیلم مستند کوتاه با موضوع‌ها و مباحث محیط زیستی کشور و دنیا از جمله گازهای گلخانه‌ای، گرد و غبار، افت آب‌های زیرزمینی و نشست زمین، تنوع زیستی و از بین رفتن گونه‌های زیستی و سایر مباحث روز محیط زیستی کشور و دنیا است.

 

رییس اداره محیط زیست کاشمر در ارتباط با هدف برگزاری این جشنواره در کاشمر اظهار داشت: از آنجا که محیط زیست یک موضوع بسیار گسترده است و در اصل پنجاهم قانون اساسی نیز حفظ آن را یک وظیفه عمومی اعلام کرده است لذا ارتقاء فرهنگ زیست محیطی به منظور جلب مشارکت مردمی یک ضرورت است؛ چراکه تا مردم به کمک نیایند امکان حفاظت از محیط زیست وجود نخواهد داشت.

 

جمعه‌پور تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز در ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست کشور بر مشارکت ملی و عمومی برای حفظ منابع زیست محیطی تأکید کرده‌اند و لذا برگزاری جشنواره فیلم سبز گامی در راستای فرهنگسازی برای ارتقاء فرهنگ زیست محیطی است.

 

وی ادامه داد: جشنواره فیلم یک کارگاه آموزشی نیست بلکه مخاطب در یک فضای سرگرم کننده ضمن تماشای فیلم و استفاده از هنر فیلمسازی، در معرض انتقال پیام‌ها و آموزش‌های زیست‌محیطی قرار می‌گیرد.

 

جمعه‌پور با بیان اینکه باید مردم کاشمر و ادارات مرتبط با حوزه فرهنگ این فرصت را قدر بدانند گفت: اکران فیلم‌های جشنواره فیلم سبز به جز تهران و مراکز استان‌ها در تعداد محدودی از شهرستان‌های کشور انجام می‌شود و لذا شایسته است مردم کاشمر و به خصوص ادارات مرتبط با حوزه فرهنگسازی مانند آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و... این فرصت را قدر بدانند و از نمایش رایگان فیلم‌ها استفاده کنند.

 

رییس اداره محیط زیست کاشمر افزود: امکان اکران فیلم‌ها به صورت انتخابی برای اقشار مختلف وجود دارد به عنوان مثال فیلم «زلزله خاموش» که به موضوع افت آب‌های زیرزمینی و نشست زمین که معضل منطقه ما هم هست می‌پردازد فیلم مناسبی جهت اکران برای دهیاران، شوراهای روستاها و کشاورزان است و یا فیلم‌های مرتبط با پسماند و تفکیک زباله برای کارکنان شهرداری‌ها مناسب خواهد بود.

 

جمعه‌پور با تشکر از همکاری خیرین محیط زیست کاشمر تصریح کرد: هزینه‌ها و بسیاری از خدمات جهت برگزاری این جشنواره توسط مؤسسه مردم نهاد «زادسرو ترشیز» و انجمن «خیرین محیط زیست کاشمر» تقبل شده است و لذا علاوه بر ساعت‌های اکران فیلم‌ها ما این آمادگی را داریم که هر کدام از گروه‌ها و اقشار مردمی که جمعیتی بالای صد نفر را تدارک ببینند، این فیلم‌ها را به انتخاب خودشان در هر ساعت از روز به طور رایگان اکران کنیم.

انتهای پیام/