مهدی عوض‌زاده مستندساز و کارگردان مستندساز حاضر در منطقه میانمار در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به گریختن اکثر آوارگان میانمار به بنگلادش، هند و تایلند اظهار کرد: البته در سال های اخیر هم این جنایات علیه مردم میانمار رخ داده و مقاطعی مانند سال 2012 موج کشتار شدت گرفته بود.

 

وی افزود: در هفته های اخیر بیش از 20 هزار نفر به بنگلادش فرار کرده اند و عده ای هم کشته شده اند و ضمنا وضعیت این افراد در اردوگاه های مرزی نیز بسیار نامناسب است.

 

این مستندساز با اشاره به این نکته که دولت بنگلادش ورود این افراد را غیرقانونی اعلام کرده است، ادامه داد: این افراد در واقع پس از طی مسیر از مرز آبی میانمار به صورت غیرقانونی بایستی وارد بنگلادش شوند لذا بسیاری در وسط رودخانه به دلایل مختلف اعم از گرسنگی و تشنگی تلف می شوند.

 

عوض‌زاده با اشاره به شرایط نامناسب بهداشت، مواد غذایی و پوشاک کسانی که به صورت غیرقانونی وارد بنگلادش می شوند، تصریح کرد: سازمان های بین المللی کار عملیاتی خاصی در قبال این کشتار مسلمانان انجام نمی‌دهند.

 

وی در ادامه به برخی فعالیت های گروه های مردم نهاد خارجی برای کمک رسانی به مسلمانان میانمار اشاره و خاطرنشان کرد: مثلا همین دولت ترکیه همراه اردوغان و مقامات این کشور هم سال 2012 و هم در این دوره در اردوگاه های آوارگان حضور پیدا کردند و در واقع کمک رسمی و دولتی برای این کشور انجام دادند تا از این فرصت استفاده رسانه ای و اهداف خاص خو را دنبال کنند.

 

 

این مستندساز حاضر در منطقه میانمار با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی ایران منفعلانه برخورد کرده و تنها به تهیه بیانیه و نامه نگاری اکتفا کرده است، تصریح کرد: مشکلات مسلمانان میانمار سبقه تاریخی چند صدساله دارد که ابتدا مشکل قومیتی بوده و پس از آن صورت مذهبی پیدا کرده است.

 

 

 

وی افزود: میانمار دارای اقوام زیادی است که یکی از این اقوام قوم مسلمان روهینگیا است؛ در سال های گذشته دولت میانمار به دلایلی مسلمانان را از حقوق شهروندی محروم کردند و پس از آن اجازه تحصیل به این افراد نداند، همچنین این مسلمانان بیش از دو فرزند نباید داشته باشند و نباید مساجد و مدارس را بازسازی کنند.

 

عوض‌زاده با اشاره به ادامه زندگی مردم میانمار با حداقل حقوق خاطرنشان کرد: دولت میانمار به صورت نظامی اداره می شود و از درگیری قومی و مذهبی علیه این قوم مسلمان استقبال کرده است و خشونت هایی اعم از کشتار و به آتش کشیدن منازل و مساجد که مستند هم شده، اعمال می شود.

 

وی ضمن تأکید بر این مطلب که مسلمانان دنیا نسبت به این قوم ستم دیده و مظلوم مسئولیت دارند و حتی اگر مسلمانان هم نمی بودند نسبت به آنان وظیفه داشتند، گفت: کشورهای اسلامی می توانند در قالب سران اسلامی و کنفرانس های اسلامی با همصدا شدن ملل اسلامی به نوعی ابعاد حقوقی و بین المللی این جنایات را در سازمان های بین المللی پیگیری کنند.

 

انتهای پیام/