محمد عارفی در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: دامپزشکی دو وظیفه کلی دارد که عبارت است از حفظ بهداشت و سلامت دام و نیز بازرسی و نظارت بهداشتی بر فرآورده‌های خام دامی از مزرعه تا سفره و لذا گستردگی مسئولیت و وظایف دامپزشکی بسیار زیاد است و در راستای انجام این وظایف نیاز به همکاری تولیدکننده‌ها دارد.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان باید در بحث به کارگیری توصیه‌ها و اقدامات دامپزشکی با این شبکه همکاری داشته باشند و به ویژه در موضوع واکسیناسیون برای پیشگیری از بیماری‌های دامی در روستاها و مناطق تجمع دام نیاز به همکاری تولیدکنندگان فرآورده‌های دامی داریم تا به این ترتیب بتوانیم از زمان استفاده بهتری انجام داده و نیز از امکاناتی که دولت در اختیار دامداران قرار می‌دهد نیز استفاده مناسب و بهینه را انجام دهیم که در این صورت خواهیم توانست نتایج بهتری را به دست بیاوریم.

رییس شبکه دامپزشکی کاشمر گفت: یکی از فعالیت‌های مهم دامپزشکی که نقش به سزایی در تولید پایدار و باکیفیت دارد واکسیناسیون بر علیه بیماری‌ها مانند شاربن، آبله، بروسلز، بیماری زردی و... است که در همین راستا طی یک سال گذشته فعالیت‌های خوبی در کاشمر انجام شده است.

عارفی خاطرنشان کرد: طی چهارماهه نخست سال جاری در شهرستان کاشمر واکسیناسیون دامی به تعداد 268 هزار و 760 رأس دام برای مقابله و پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان صورت گرفته است که مهمترین این بیماری‌های مشترک عبارت است از سل، بروسلز یا تب مالت و هاری.

وی افزود: همچنین در این مدت 296 رأس گاو برای کنترل بیماری‌ها بازرسی و معاینه شده‌اند و حدود 30 قلاده سگ صاحب‌دار هم بر علیه بیماری هاری واکسینه شده است.

رییس شیکه دامپزشکی کاشمر درمان دام‌های بیمار را یکی دیگر از وظایف دامپزشکی عنوان کرد و گفت: درمان دام‌های بیمار به ویژه در مناطق محروم مانند بخش کوهسرخ کاشمر همواره در دستور کار همکاران ما قرار داشته و دارد به گونه‌ای که طی چهار ماهه گذشته 381 رأس دام سبک و 33 رأس دام سنگین به صورت رایگان درمان شدند و همزمان در بخش خصوصی نیز 5 هزار و 350 رأس دام سبک، 370 رأس دام سنگین و 921 قطعه طیور سنتی درمان شده‌اند.

وی با بیان اینکه مأموران و کارشناسان دامپزشکی با خطرات مختلفی مواجه هستند اظهار داشت: همکاران ما علی‌رغم آنکه در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها قرار می‌گیرند اقدام به انجام مأموریت‌های خود از جمله درمان دام‌ها می‌کنند به عنوان مثال طی چند سال گذشته 60 درصد نیروهای ما به بیماری تب مالت گرفتار شده‌اند!

انتهای پیام/