به گزارش صبح توس؛ حسن رحیم پورازغدی امروز در مراسم اندیشه‌های آسمانی که در دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد، با اشاره به این نکته که سبک زندگی شیعه علی با غیرشیعه باید تفاوت داشته باشد، گفت: در جامعه دینی همه باید با هم خوش اخلاق باشند و نیز بین جامعه مسلمان و غیرمسلمان باید تفاوتی باشد.

 

وی افزود: پیامبر در آخرین سفر حج به سخنرانی در هوای گرم عربستان پرداختند، تا آن زمان در دنیا چنین سخنرانی وجود نداشته است، ایشان در این سخنرانی عظیم با حضرت علی (ع) بیعت کردند.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فرهنگ غدیری و اسلام ناب برای زنان، ابراز داشت: غدیر به مردان می‌گوید با همسران خود با ادب، تواضع و عشق خدمت کنید، امیرالمومنین خطاب به مردان می‌فرمایند نگاهتان به زن باید محترم باشد، مردان وظیفه دارند یک زندگی مرفه و مشروع برای زن فراهم کنند و این‌گونه خداوند از مردان راضی بوده، تلاش برای یک زندگی شرافتمندانه برای همسر و فرزندان برای مرد واجب است.

 

وی احترام به زن جهاد فی سبیل الله دانست و خطاب به مردان اضافه کرد: تا می‌توانید به زنان‌تان نیکی کنید و صحیح سخن بگویید، حتی اگر زن ظالم است، مرد باید گذشت کند، تحمل کردن همسر بداخلاق و گذشت و تحمل نسبت به همسر، یکی از وعده‌های بهشت از سوی خداوند است.

 

رحیم پورازغدی در ادامه سخنان خود با اشاره به یک اصل غدیری گفت: باید ادب و تواضع در خانواده اسلامی باشد. تنها خداوند عظمت دارد و در جامعه هیچ کسی نباید خود را برتر و دیگری را پست‌ ببیند.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مردسالاری، زن سالاری و کودک سالاری رسومی نادرست دانست و تاکید کرد: در خانواده اسلامی، باید خداسالاری باشد.

 

«مومنین‌ترین شما کسی است که با خانواده لطیف‌ترین رفتار را دارد»

 

وی یادآور شد: روایت داریم، مومنین‌ترین شما کسی است که با خانواده لطیف‌ترین رفتار را دارد، حضرت علی (ع) می‌فرماید، جامعه و خانواده اسلامی عشق محور است، هرچه که در جامعه محبت و عشق را تقویت می‌کند، آن را تقویت و هرچه که محبت خانواده را کاهش می‌دهد، را تضعیف سازید.

 

رحیم پورازغدی ضمن اشاره به این نکته که حضرت علی (ع) شاگرد اول مدرسه پیغمبر بود، ابراز کرد: هیچ ایرادی به امام (ع) وارد نبوده است، ایشان مرد عالم و عادل هستند، اما ایراداتی که از علی (ع) گرفتند این بود که خلیفه اسلام نباید جوان باشد و اینکه علی (ع) زیاد می‌خندد و سبک است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خنده‌رویی از صفات بارز حضرت علی (ع) خواند و متذکر شد: باید متواضع و مودب باشید، در حال اینکه مدیری قاطع هستید، مدیریت غیر از تکبر است و حضرت علی (ع) اهل شوخی و مزاح بودند.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تعالیم غدیری بیان کرد: حضرت فاطمه (س) می‌فرماید، نشانه جامعه مومن این است که مردم همواره با لبخند با یکدیگر رو به‌رو شوند.

 

انتهای پیام/