به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه چناران با اشاره به عید بزرگ غدیر، عید امامت و ولایت اظهار داشت: غدیر خم به‌منزله قلب و نبض حیات بشر است که به پهنای همه تاریخ از ابتدای خلقت تاکنون و از هم‌اکنون تا آخر عمر بشر، گستردگی دارد و از طرفی خروجی و پیام آن‌که ثمره و محصول مجاهدات همه انبیاء الهی از حضرت آدم (ع) تا نبی مکرم اسلام حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) می‌باشد، تا آخرالزمان و تا پایان حیات دنیوی انسان ادامه دارد. چه آن‌که پیامبر اعظم (ص) در روز غدیر خم از جلوه انسان کاملی پرده برداشت که به‌واقع محصول رسالت و نبوت بود.

 

امام‌جمعه چناران ادامه داد: ما حق این ابر حماسه تاریخ یعنی غدیر خم را به‌خوبی ادا نکرده‌ایم و الا اگر حقیقت و جوهره غدیر در پهنای هستی و گیتی جلوه یابد، دیگر هیچ انسانی روی زمین نخواهد ماند که با یأس و ناامیدی و درنهایت خواری و ذلت و فقر و نابرابری زندگی کند، که پیام غدیر خم عدالت است و امنیت و با نقشه راهی که در مسیر امامت و ولایت برای همه آحاد بشر ترسیم نموده است.

 

جنایات بودائیان در میانمار با حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا است

 

 وی با اشاره به کشتار بی‌رحمانه مسلمانان بی‌گناه میانمار خاطرنشان کرد: رفتارهای ضد انسانی در مناطق مسلمان‌نشین و شیوه برخورد با بیش از یک‌میلیون مسلمان میانماری سبب شده است هزاران نفر از خانه و کاشانه خود در دریاها و کوهستان‌ها آواره شوند و مرگ عزیزان خود را در موج‌های متلاطم دریا و صخره‌های سخت مشاهده کنند.

 

 حجت‌الاسلام تاجی ادامه داد: مسلمانان میانماری برای نجات جان‌شان به سمت بنگلادش روانه می‌شوند که تاکنون در پنج سال گذشته حدود ۷۰ هزار نفر در اردوگاه‌ها اسکان داده‌شده‌اند که آن‌ها نیز در وضعیت نامناسبی قرار دارند؛ البته در روزهای اخیر برخی از آن‌ها در فرار به بنگلادش هم توفیقی نداشتند و پس‌ازآن که مأموران مرزی بنگلادشی آن‌ها را دستگیر کردند به میانمار بازگردانده شدند.

 

وی افزود: جنایات بودائیان علیه مسلمانان میانمار که با حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا صورت می‌پذیرد نشان می‌دهد شعار حمایت از حقوق بشر فقط یک شعار دهن پرکن و فریبنده هست که استکبار جهانی برای رسیدن به اهداف خود آن را یدک می‌کشد.

 

بزرگ‌ترین نسل‌کشی قرن ۲۱ در میانمار

 

خطیب جمعه چناران عنوان داشت: بدون تردید وقایعی که در میانمار در حال رخ دادن است بزرگ‌ترین نسل‌کشی قرن ۲۱ را رقم‌زده است که اجماع جهانی برای جلوگیری از ادامه چنین جنایاتی را می‌طلبد. از آمریکا و متحدان غربی‌اش که تمام هم‌وغمشان نقض حقوق بشر در سوریه آن‌هم توسط دولت سوریه و نه تروریست‌ها است، انتظار نمی‌رود در مقابل حمام خونی که بودائیان علیه مسلمانان میانمار به راه انداخته‌اند دل بسوزانند؛ اما جوامع اسلامی باید وضعیت بغرنج مسلمانان میانمار را درک کرده و با کنار گذاشتن اختلافات و با اتحاد اسلامی برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی در جهان اسلام تلاش کنند.

 

لزوم توجه به جوانان در حل مشکلات کشور

 

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) با ایشان گفت: در طول سالهای اخیر رهبر معظم انقلاب بارها و بارها به مسئولان کشور متذکر شده‌اند که جوانان انقلابی و استعداد و توان آن‌ها برای حل مشکلات کشور را جدی بگیرند.

 

وی افزود: رهبری انقلاب این قرارگاه را «خط مقدمِ دفاع از حیثیت و موجودیت کشور» خواندند و با اشاره به نقش‌بی‌بدیل نیروی انسانی در پیشرفت بخش‌های مختلف ازجمله نیروهای مسلح، تأکید کردند؛ باید باکار و تلاش‌بی‌وقفه، استعدادهای پرشمار نیروی انسانی را شکوفا کنید و آن‌را در خدمت رفع نیازها و کمبودهای کشور قرار دهید.

 

حجت‌الاسلام تاجی بیان داشت: این تذکرات مختص قرارگاه پدافند هوایی و یا حتی نیروهای مسلح کشور نیست، بلکه تذکری نسبت به همهٔ مسئولان و خدمت‌گزاران کشور است.

 

شکست طرح آمریکا با بازپس‌گیری دیرالزور

 

وی با اشاره به شکست محاصره دیرالزور در سوریه به اهمیت آزادسازی این منطقه اشاره کرد و گفت: بازپس‌گیری دیرالزور توسط ارتش سوریه، دو هدف مهم و راهبردی دولت سوریه را محقق می‌سازد. نخست، موجب شکست طرح آمریکا که هدفش دست گذاشتن بر نوار مرزی نزدیک به مرزهای سوریه و عراق باهدف جدا کردن محور شرقی از محور غربی مقاومت است، می‌شود.

 

امام‌جمعه چناران ادامه داد: همچنین بازپس‌گیری دیرالزور مناطق جدیدی را به مناطق تحت کنترل دولت سوریه که در راستای تسلط کامل بر اراضی سوریه است می‌افزاید. افزون بر این‌ها، بازپس‌گیری دیرالزور که منطقه‌ای غنی ازنظر منابع طبیعی و ثروت‌های خدادادی است، بر توان مالی دمشق می‌افزاید و ثروت طبیعی سرشاری را به دامان دولت سوریه بازمی‌گرداند زیرا زمانی که داعش بر میادین نفتی سوریه مسلط شد ازنظر انرژی، دمشق با مشکلات زیادی روبه‌رو شد و با بازپس‌گیری این مناطق توازن اقتصادی برقرار می‌شود.

 

 جاسوسی، به بهانه نظارت از مراکز نظامی

 

وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در موضوع بازدید از مراکز نظامی ایران عنوان داشت: آمریکا با طرح نظارت بر تأسیسات نظامی ایران به دنبال جاسوسی از این مراکز و تقویت اطلاعات خود علیه ایران است که جهت اجرای گزینه نظامی صورت می‌گیرد.

 

می‌خواهند ساختار نظامی کشور را عوامل تحریم‌ها معرفی کنند

 

وی افزود: تأثیر شرایط درونی ایران و متأسفانه مواضع برخی مسئولان که کلامشان نشان دادن ویرانه‌ای از ایران و نیاز به خارج می‌باشد را نباید در رفتار آمریکا بی‌تأثیر دانست. افزایش تحریم‌ها و همزمان بیان درخواست‌های زیاده‌خواهانه برگرفته از تصور آمریکا از چالش‌های اقتصادی ایران است که گمان می‌کند با این حربه می‌تواند به امتیاز گیری از ایران بپردازد که راهکار مقابله با این وضعیت تکیه‌بر داشته‌های درونی و عدم وابستگی به برجام و خارج است.

 

وی ادامه داد: همزمان آمریکا به دنبال ایجاد شکاف در میان نظامیان و حتی به‌زعم خود شکاف میان دولت و نظامیان است. آمریکا با معرفی ساختار نظامی ایران به‌عنوان عوامل تحریم‌ها سعی دارد مردم را در برابر سپاه قرار دهد.

 

حجت‌الاسلام تاجی عنوان داشت: مشغول‌سازی سپاه به حفظ خود و مقابله با تهدیدات علیه سپاه به‌جای نقش‌آفرینی در امنیت منطقه از اهداف آمریکاست. زنجیره تحریم‌ها و تهدیدات علیه سپاه و نیز فضای روانی و رسانه‌ای علیه آن در راستای سناریوی گرفتار شدن در درون برای نپرداختن به بیرون است تا ماهیت انقلابی آن گرفته شود.

 

شکل‌گیری سناریوی حفظ وضع موجود به‌جای انقلابی گری علیه سپاه و نظام

 

امام‌جمعه چناران خاطرنشان کرد: عین این رفتار در قبال دولت و نظام ایران نیز در حال اجراست به‌گونه‌ای که زنجیره‌ای از چالش‌های اجتماعی، اقتصادی، حقوق بشری و جهانی پیش روی ایران قرارداده می‌شود تا با مشغول شدن به آن‌هم توانش کاسته شود هم فرصت پیشرفت و هم‌چنین حضور در معادلات منطقه را نداشته باشد. سناریوی حفظ وضع موجود به‌جای انقلابی گری هدف این سیاست است که علیه سپاه و نظام اسلامی در حال شکل‌گیری است.

 

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها، تنها راه بازگشت سلطه خود به ایران و منطقه را، در ایجاد همین تغییر رفتار و تغییر هویت ملت ایران می‌بینند. بر مبنای همین شناخت صحیح از آمریکا بود که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، طی سال‌های اخیر بارها و بارها بر غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکا تصریح و تأکید داشتند.

 

برجام سند زنده غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکا است

 

 وی ادامه داد: رهبری بارها تصریح فرمودند که آمریکایی‌ها از طریق مذاکره به دنبال تحمیل خود به ملت ایران و بازگرداندن سلطه خود به منطقه هستند. بنابراین باید در قبال حیله و مکر آمریکایی‌ها هوشیار بود و برجام را به‌عنوان یک تجربه پرهزینه برای ایران، به‌عنوان یکی از منابع آمریکا شناسی موردتوجه قرار داد؛ منبعی که یک سند زنده برای نشان دادن غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکایی‌ها در هر زمینه‌ای می‌باشد. برجام نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها چگونه از عمل به تعهداتشان فرار کرده و حقوق یک ملت پایبند به تعهداتش را زیر پا می‌گذارند.

 

استفاده امام موسی ابن جعفر(ع) از تقیه و زندان برای دفاع از دین

 

وی ضمن تبریک ولادت امام موسی ابن جعفر(ع) با اشاره به سیره امام موسی بن جعفر(ع) گفت: امام کاظم(ع) هرگز در برابر طاغوت‌ها سر خم نکرد و تسلیم آن‌ها نشد، بلکه درست در مقابل آن‌ها گام برمی‌داشت و به دلیل تحمل و مقاومت و ترش‌رویی و گرفته خاطر بودن از کارهای ناشایست آن‌ها به او کاظم می‌گفتند؛ چنان‌که امیر مؤمنان علی(ع) فرمود: پایین‌ترین درجه نهی از منکر آن است که انسان با چهره خشم‌آلود با گنهکاران برخورد کند.

 

وی ادامه داد: امام، از دو سلاح تقیه و زندان برای دفاع از دین استفاده می‌کند و درجاهایی که دستش باز بود به ترویج و اقامه احکام دین می‌پرداخت.

 

قیام ۱۷ شهریور نقطه عطف مبارزه با رژیم پهلوی بود

 

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به سالروز کشتار مردم بی‌گناه در 17 شهریور (جمعه سیاه) اظهار داشت: بی‌تردید، قیام ۱۷ شهریور را می‌توان به‌عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی دانست.

 

وی گفت: حمایت‌های سران به‌اصطلاح دموکرات آمریکا از رژیم پهلوی در سرکوب مبارزین نیز باعث شد تا ادعاهای به‌اصطلاح حقوق بشری و دموکراتیک آن‌ها در بین مردم رنگ ببازد و ماهیت اصلی آنان برای مردم ایران هرچه بیشتر نمایان گردد. درمجموع باید گفت قیام خونین ۱۷ شهریور عاملی مؤثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به‌شمار می‌رود.

 

انتهای پیام/