به گزارش صبح توس؛ مجتبی همتی در گفت‌وگو با خبرنگار یار خراسانی، در خصوص اختیارات دستگاه قضایی برای پیشگیری از جرم اظهار داشت: پیشگیری انواع مختلف دارد و تقسیم‌بندی‌های گوناگونی برای پیشگیری در نظر گرفته‌شده است.

 

به‌کارگیری شیوه‌های حمایت از افراد در آستانه خطر نوعی پیشگیری است

وی بابیان اینکه یک‌زمان در مورد پیشگیری تلاش این است که افراد به‌سوی جرم گرایش نداشته باشند، خاطرنشان کرد: هدف از این کار بهبود شرایط زندگی به‌منظور مجرم نشدن افراد و همچنین تولید ارزش‌هایی است که روابط سالم را بهبود می‌بخشد.

رئیس دادگستری خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه یک‌زمان پیشگیری به‌کارگیری شیوه‌های حمایت از افراد در آستانه خطر نظیر معتادان، ولگردان، کودکان بی‌سرپرست خیابانی است، تصریح کرد: دستگاه قضا به‌طور مثال درباره معتادان در بحث پیشگیری این تلاش را دارد که اگر کسی به‌صورت تفریحی مواد مصرف می‌کند این رفتار وی منجر به یک عادتی تحت عنوان اعتیاد نشود.

 

پیشگیری باید حذف یا کاهش عامل جرم‌زا در محیط اجتماعی وزندگی باشد

وی جلوگیری از رفتار مجرمانه را نوع دیگری از پیشگیری جرم دانست و تصریح کرد: ممکن است جلوگیری از رفتار مجرمانه در حقیقت الگویی از رفتار مجرمانه و اصلاح رفتار شخصی است که زندانی‌شده باشد تا مجدداً مرتکب جرم نشود و به جامعه برگردد.

همتی بابیان اینکه با توجه به اینکه جرم از یک حالت حقوقی و قضایی خارج‌شده، علاوه بر اینکه عقیده داریم محدوده عملکرد قوه قضائیه در بحث پیشگیری از جرم می‌تواند همه ابعاد پیشگیری را در برداشته باشد، اذعان کرد: عقیده داریم در پیشگیری‌هایی که ما از آن گاهاً به‌عنوان پیشگیری‌های اجتماعی و یا پیشگیری‌های رشد مدار یا پیشگیری‌های وضعی یاد می‌کنیم، فرایند رشد و بهبود شرایط زندگی و سالم‌سازی محیط اجتماعی و محیط زندگی و درنتیجه حذف یا کاهش عامل جرم‌زا را در برداشته باشد.

 

نقش دولت در تهیه زیرساخت‌های پیشگیری از جرم، لازم و مؤثر است

وی همچنین ادامه داد: در این موارد نقش دولت می‌تواند در تهیه زیرساخت‌هایی نظیر تأسیس مکان‌های تفریحی، پارک‌ها، مراکز آموزشی، فرهنگی، ایجاد اشتغال، ایجاد زمینه‌های کسب درآمد، تقویت باورهای دینی از طریق فعال کردن مؤثر و مناسب مراکز مذهبی و در حقیقت منصرف کردن مجرمان بالفعل و بالقوه از ارتکاب جرم در آینده لازم و مؤثر است.

این مقام مسئول در ادامه عنوان کرد: این‌ها موارد از پیشگیری اجتماعی جرم است که هرچند قوه قضائیه نیز دارای تکالیفی در این خصوص هست ولی عمده محدوده و مداخله می‌بایست توسط دولت صورت گیرد و آن‌هم از طریق تهیه زیرساخت‌ها است.

 

واکنش‌های کیفری و غیر کیفری دستگاه قضا برای مناسب‌سازی اجتماع است

وی بابیان اینکه گاهی پیشگیری به نحوی است که مختص و محدود به وظایف دستگاه‌های قضایی و آن‌هم پیشگیری است که باسیاست جنایی دستگاه قضایی تعریف می‌شود، تأکید کرد: دستگاه قضایی از طریق اعمال اقدامات کیفری و غیر کیفری و توجه به عدالت، تلاش و کوشش خود را در راستای پیشگیری از وقوع جرم انجام می‌دهد.

همتی با تأکید بر اینکه این واکنش‌های کیفری ممکن است دارای خصیصه عام و خاص باشد، بیان کرد: به این معنا که واکنش‌های کیفری گاهی برای پیشگیری از وقوع جرم در یک جامعه و مناسب‌سازی اجتماع، یک حالت عبرت‌آموزی برای دیگران به کار گرفته می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شخصی که مجرم است با اعمال قانون و مجازات قانونی در مورد وی سعی می‌شود که این شخص اصلاح و درمان شود و از ارتکاب جرم مجدد توسط وی جلوگیری شود و این محدوده اختیارات قوه قضائیه در عرصه پیشگیری از جرم است.

انتهای پیام/