به گزارش صبح توس؛ چند سالی است که با افزایش دانشگاه ها و سیل جمعیت دارای مدرک های مختلف سردرگمی دانش آموزان و بی میلی برای ورود به عرصه تحصیل رشته های دانشگاهی نیز رشد پیدا کرده است.

 

در چنین وضعیت منحصر به فرد در تاریخ آموزشی ضرورت پرداختن به هدایت تحصیلی بیش از پیش برای دانش آموزان و خانواده ها حس می شود.

 

طرح جدید هدایت تحصیلی که از پایه نهم اجرایی می‌شود، علی‌رغم لحاظ نیازها و سیاست‌های کشور، انتقادات دانش‌آموزان و اولیاء را در بر داشته است؛ طرحی که باتوجه به چهار عامل علاقه، استعداد، نیاز کشور و امکانات آموزشی در تدوین آن خیلی ها امیدوار بودند باعث رشد و توزیع متوازن رشته‌های تحصیلی شود.

 

 

سید حسن حسینی فرماندار طرقبه شاندیز در همین راستا ضمن تاکید بر هماهنگی بیشتر حلقه های مختلف آموزش در شهرستان طرقبه شاندیز گفت: امیدواریم اتصال حلقه های مختلف آموزش و تکمیل چرخه آموزش به ارتقاء کمی و کیفی نتایج حاصله از نظام آموزشی منجر شود و شاهد کاهش تلفات نیروهای آموزش دیده در سیستم آموزشی باشیم.

 

وی افزود: در این راستا و برای تدوین اهداف می بایست همکاری و هم افزایی میان حلقه های مختلف آموزشی به منظور کسب نتایج عملیاتی صورت گیرد.

 

رئیس شورای آموزش و پرورش طرقبه شاندیز با اشاره به مسئله مهم هدایت تحصیلی گفت: وضعیت عملکرد هدایت تحصیلی در طرقبه شاندیز مطلوب ارزیابی شده و ۵۸ درصد دانش آموزان رشته فنی و کاردانش را برگزیده اند و ۴۲ درصد نیز در رشته های نظری مشغول به تحصیل هستند.

 

وی افزود: بر اساس هدف گذاری هدایت تحصیلی یعنی حرکت ۷۰ درصدی سمت رشته های فنی و کار و دانش که موجب افزایش ضریب اشتغال نیروی جوان خواهد شد فاصله داریم لذا ضرورت دارد همه اعضا شورای آموزش و پرورش و ادارات و نهاد های شهرستان در این زمینه از هرگونه اقدامی  فرو گذار نکنند.

 

احمد باقری رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان نیز در موضوع ضرورت هدایت تحصیلی تصریح کرد: در سال گذشته از مجموع ۹۵۰ هزار نفر شرکت کننده در کنکور ۵۵۰ هزار نفر دیپلم تجربی بوده اند که از این تعداد تنها ۱۵۰ هزار نفر در همه رشته های زیر مجموعه آن پذیرش خواهند شد.

 

وی افزود: از این تعداد تنها ۳ هزار نفر  رشته ها دارای مطلوبیت و مزیت برتر خواهند بود و متأسفانه تعداد زیادی  دیپلم در این رشته از ادامه تحصیل و به تبع آن اشتغال باز خواهند ماند.

 

 

رئیس اداره آموزش و پرورش طرقبه شاندیز با اشاره به اینکه همین مسئله دلیل محکمی بر ضرورت هدایت تحصیلی است گفت: از فعالان عرصه های مختلف درخواست داریم به منظور تحقق این هدف در آموزش و پرورش کمک رسانی لازم را داشته باشند.

 

وی افزود: در این راستا دانشگاه علمی کاربردی مقصود وابسته به هلدینگ چینی مقصود نیز آمادگی خود را برای همکاری با آموزش و پرورش و دیگر نهاد ها و سازمان ها جهت آموزش و تکمیل چرخه آموزش های فنی و حرفه ای اعلام کرده است.

 

باقری ضمن تأکید بر این مطلب که دانشگاه با پیوند زدن صنعت و آموزش و تعهد به بکارگیری نیروهای فارغ التحصیل این حوزه اشتغال مولد و پایدارتأثیر بسزایی دارد خاطرنشان کرد: هم اکنون در سی رشته متفاوت در سطوح کاردانی و کارشناسی این دنشگاه پذیرش دانشجو دارد.

 

وی افزود: دانشگاه برای تکمیل چرخه آموزش آمادگی لازم برای تأسیس هنرستان در جوار صنعت مقصود را هم خواهد داشت.

انتهای پیام/