به گزارش صبح توس؛محمدرضا اورانی ظهر امروز در جمع برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان، گفت: کشاورزان قوچان با تولید 284 هزار تن انواع محصولات کشاورزی معادل چهار درصد از تولیدات کشاورزی خراسان رضوی، با ایجاد درآمد به ارزش 460 میلیارد تومان معادل 3.8 درصد از کل ارزش ناخالصی کشاورزی این استان را دارد.

 

وی با بیان این نکته که 38.4 درصد درآمد کشاورزی قوچان در بخش دام، طیور و آبزیان، 4.7 درصد در بخش باغات و 26.9 درصد در زراعت بوده، بیان داشت: و این آمار یعنی الگوی تولید کشاورزی قوچان دامی، باغی و زراعی است.

 

معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ضمن اشاره به این موضوع که مجموع آب مصرفی در بخش کشاورزی قوچان 224 میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: 150 میلیون مترمکعب آن از منابع زیرزمینی و 74 میلیون مترمکعب از منابع سطحی است و به ازای هر مترمکعب آب مصرفی یک هزار و 300 گرم محصول تولید می‌شود.

 

اورانی با اشاره به این موضوع که قوچان با وجود بالا بودن میانگین تولید به ازای آب مصرفی و هم میزان درآمد به ازای آب مصرفی از میانگین خراسان رضوی؛ اما نسبت به شهرستان‌های اول این استان دارای فاصله زیادی است، بیان کرد: کار برای انجام و رسیدن به حد مطلوب وجود دارد و اگر مدیران به همراه کشاورزان شب و روز هم تلاش کنند یک برنامه 10 ساله برای جبران این فاصله نیاز است.

 

 قوچان قطب تولید بذر گندم خراسان رضوی است

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با یادآوری اینکه سال گذشته میزان خرید تضمینی گندم در قوچان، 42 هزار و 100 تن و میزان تأمین بذر گندم دو هزار و 133 تن بوده است، گفت: این شهرستان قطب تولید بذر گندم خراسان رضوی به شمار می‌آید و در سال 96 میزان خرید تضمینی گندم هشت هزار و 300 تن و میزان بذر خریداری‌شده 632 تن بوده است.

 

اورانی یکی از علت‌های کاهش گندم خریداری‌شده را کاهش 43 درصدی میزان بارش‌ها دانست و اضافه کرد: 31 هزار و 350 هکتار سطح زیر کشت گندم در قوچان است که از این میزان 24 هزار و 900 هکتار زیر سطح کشت دیم قرار دارد و عملاً تولیدی نداشته است.

 

وی میزان تسهیلات پرداخت‌شده در حوزه تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در سال گذشته این شهرستان را سه میلیارد و 200 میلیون تومان دانست و ادامه داد: حاصل این میزان اعتبار، 134 دستگاه در زیر بخش زراعت، 36 دستگاه در زیر بخش دام، طیور و آبزیان و 74 دستگاه در زیر بخش باغبانی بوده است.

 

معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه قوچان با مشکلات انباشته‌شده روبه‌رو بوده، تا نرمال شدن راه درازی دارد، یادآور شد: در سال جاری نیز 3 میلیارد و 400 میلیون تومان به قوچان ابلاغ اعتبار شده که تاکنون 23 نفر به مبلغ 449 میلیون تومان به بانک عامل معرفی و 374 میلیون تومان پرداخت‌شده است.

 

اورانی عملکرد قوچان را 11 درصد و متوسط خراسان رضوی را 15 درصد اعلام کرد و از مدیران شهرستانی خواست تا از فرصت‌های موجود برای توسعه مکانیزاسیون استفاده کنند، چراکه بخش از اعتبارات این حوزه شناور است و هر شهرستانی که جذب مناسبی داشته باشد، این استان اعتبار بیشتری در اختیار می‌گذارد.

 

وی با یادآوری این موضوع که سال گذشته یک هزار و 500 هکتار به قوچان برای نوسازی اراضی و سامانه‌های آبیاری نوین بااعتبار هفت میلیارد و 357 میلیون تومان ابلاغ صورت گرفته است، ابراز داشت: 110 هکتار اجرای آبیاری به بهره‌برداری رسیده و 390 هکتار نیز در دست اجرا و مابقی پرونده‌ها هم در بانک عامل است.

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی میزان اعتبار سال 96 برای این استان را 272 میلیارد و 250 میلیون تومان دانست و اظهار داشت: سهمیه این شهرستان نیز هزار هکتار بوده که بازهم مبلغی از این اعتبار شناور است تا به شهرستانی که بیشتر در این حوزه فعالیت دارد سوق پیدا کند.

 

ابلاغ بیش از 13 میلیارد ریال اعتبار در حوزه انتقال آب با لوله به قوچان

 

اورانی ادامه داد: در بحث پروژه انتقال آب با لوله نیز یک میلیارد و 352 میلیون تومان به قوچان ابلاغ‌شده که 38 پروژه معرفی و 17 مورد هم به مبلغ 419 میلیون تومان منجر به تصویب و انعقاد قرارداد شده است.

 

وی بابیان اینکه در طرح رونق تولید سال گذشته 29 مورد با مبلغ 11 میلیارد و 102 میلیون تومان پرداخت‌شده است، بیان کرد: امسال هم 38 مورد با مبلغ 2.5 میلیارد تومان در کمیته بررسی تأییدشده و به بانک برای پرداخت رفته است.

 

انتهای پیام/