به گزارش صبح توس؛ حسین مقصودی شب گذشته در مراسم تجلیل از تعاونگران برتر شهرستان سبزوار از کاهش تعداد شرکت‌های تعاونی این شهرستان طی سال جاری نسبت به سال‌های گذشته خبر داد و گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی راهبردی تعداد این شرکت‌ها افزایش یابد.

 

وی ابراز کرد: در برنامه پنجم توسعه تأثیرگذاری تعاون در بخش اقتصادی کشور 25 درصد تعیین‌شده بود، ولی در پایان این برنامه به شش رسید که این نشان‌دهنده عملکرد ضعیف مدیران در بخش تعاون است.

 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه نیز تأثیرگذاری تعاون در اقتصاد کشور همانند برنامه پنجم توسعه 25 درصد تعیین‌شده است و در حال حاضر پنج سال در بخش تعاون کشور دچار عقب‌ماندگی هستیم.

 

مقصودی مهم‌ترین عامل عقب‌ماندگی تعاون کشور را عدم تخصص محوری در شرکت‌های تعاونی دانست و گفت: با تلاش مدیران باید شرکت‌های تعاونی در مناطق روستایی تقویت شوند.

 

وی بابیان اینکه یک هزار و 500 میلیارد تومان در سال جاری برای توسعه مناطق روستایی اختصاص‌یافته است، تصریح کرد: در مناطق توسعه پتانسیل‌های مؤثری برای رونق اشتغال‌زایی وجود دارد بنابراین دولت و مجلس شورای اسلامی از اشتغال‌زایی در روستاها حمایت می‌کند.

 

در ادامه این مراسم عقیل مختاری، رئیس اداره تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی سبزوار با اشاره به این نکته که تا پایان سال 95 حدود 945 شرکت تعاونی در این شهرستان مشغول به فعالیت بودند، یادآور شد: از این تعداد شرکت تعاونی، 731 شرکت به‌صورت فعال و 200 شرکت نیز غیرفعال بودند.

 

وی با بیان این موضوع که شرکت‌های تعاونی دارای حدود 40 هزار عضو هستند که برای 11 هزار و 930 نفر در این شهرستان اشتغال‌زایی ایجاد کرده‌اند، ادامه داد: طی پنج ماه نخست سال جاری شش شرکت تعاونی با 68 عضو در این شهرستان ثبت‌نام کرده‌اند که با 58 میلیون و 600 هزار تومان سرمایه اولیه برای 85 نفر اشتغال‌زایی شده است.

 

مختاری بابیان اینکه فعالیت شرکت‌های تعاونی بهترین روش برای اشتغال‌زایی است، خاطرنشان کرد: برخی از این شرکت‌ها با مشکلات مالی مواجه هستند و تسهیلات با سود 18 درصد مشکلات آن‌ها را رفع نمی‌کند.

انتهای پیام/