فاطمه آزاد در گفت‌وگو با صبح توس؛ از برگزاری همایش سالمندی، سرزندگی و نشاط اجتماعی به‌عنوان اولین فعالیت رسمی بنیاد فرزانگان در شهرستان چناران خبر داد.


رییس اداره بهزیستی شهرستان چناران در این خصوص اظهار داشت: این همایش به همت بنیاد فرزانگان و با همکاری کانون بازنشستگان شهرستان، شهرداری و شرکت عمران گلبهار، کمیته امداد، اداره ورزش و جوانان، شبکه بهداشت و درمان چناران چهارشنبه، ۱۵ شهریور در محل دریاچه مصنوعی گلبهار برگزار می‌شود.


وی ادامه داد: بنیاد فرزانگان به‌منظور افزایش مشارکت مدنی و اجتماعی سالمندان و استفاده از توان و ظرفیت آن‌ها در شهرستان چناران در هفته بهزیستی راه‌اندازی شده و این همایش اولین اقدام عملی این بنیاد محسوب می‌شود.


وی افزود: سالمندی فرآیند مداومی در زندگی هر انسانی است و هرم جمعیتی کشور ما نیز به سمت سالمندی پیش می‌رود، بنابراین داشتن امید به زندگی فعال و این‌که سالمند دارای توانمندی بوده و از زندگی پویای خود لذت ببرد حائز اهمیت است.


آزاد در ادامه عنوان داشت: سالمندان از زمره گروه‌های خاص جامعه هستند که نیازمند برنامه‌ریزی بوده و با توجه به رشد فزاینده جمعیت آنان، افزایش امید به زندگی، ارتقا کیفیت زندگی و مشارکت در روند توسعه جامعه از خواسته‌های به‌حق آنان است.


رییس اداره بهزیستی شهرستان چناران بابیان اینکه در مکتب اسلام توصیه‌های فراوانی در خصوص تکریم و بزرگداشت سالمندان شده است، گفت: در احادیث از وجود سالمند در خانه‌ها به‌عنوان خیروبرکت یادشده است.


وی خاطرنشان کرد: بنیاد فرزانگان به دنبال ایجاد روحیه شادابی و نشاط در سالمندان و ایجاد زمینه پر کردن اوقات فراغت و درنتیجه ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آنان است.


وی تصریح کرد: عمده وظایف این بنیاد، تکریم جایگاه سالمندان و فراهم کردن زمینه تعامل عاطفی و روانی سالمندان با خانواده و جامعه، ایجاد فضای مناسب برای حضور و مشارکت خانواده‌های سالمندان در عرصه مراقبت و توانمندسازی آنان و ترویج روحیه شادی و برنامه‌ریزی برای گذراندن اوقات فراغت در کنار آموزش‌های هنری، فرهنگی و تقویت روحیه خودباوری و خارج کردن آن‌ها از انزوای اجتماعی و تشویق به فعالیت در مشارکت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.


انتهای پیام/