به گزارش صبح توس؛ شهریورماه است اما هوا بوی پائیز می دهد و این یعنی مهرماه بی صدا نزدیک می شود؛ دانش آموزان در تکاپوی رفتن به مدرسه سر از پا نمی شناسند اما میان این همه هیاهو برخی از شهروندان افغانستانی مقیم مشهد خواب رفتن به مدارس دولتی را در ذهن خود می پرورانند.

 

شب ها با رویای تحصیل در مدارس دولتی، بدون هیچ مرزی همچون تمام همسالان به خواب رفته و صبح با نای بی نوای خورشید بر می خیزند و هر روز تکرار مکررات امید به آینده را مرور می کنند.

 

رهبر معظم انقلاب دوسال گذشته فرموده بودند:«هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.» و شهروندان افغانستانی امیدوار به نگاه پدرانه رهبری، منتظر گشودن درهای وزارت آموزش و پرورش بوده و هستند.

سال گذشته اطلاع‌رسانی به موقع برای ثبت‌نام دانش آموزان اتباع افغانستانی برای ورود به مدرسه انجام نشد و اینگونه تعدادی از دانش آموزان از مهر ماه جا ماندند اما امسال همه امید به مهر ماه مهر بسته اند.

 

مهرماه نامهربان

 

امید به مهر ماهی که عجیب برای برخی نامهربان است؛ زینب حسینی، یکی از دانش آموزان تبعه افغانستان است که سال گذشته در مدارس خودگردان ویژه مهاجرین به تحصیل پرداخته و امسال که برای ثبت نام در مدارس دولتی اقدام کرده گرد غم بر وجودش رخنه کرده است.

 

او که آرزوی تحصیل در کنار همسالان ایرانی را در دل خود پرورانده زمانی که برای ثبت نام مراجعه کرده است شرم را در نگاه خانواده اش دید و شاید کار را بر تحصیل مقدم دانست؛ زینب می گوید: برای ثبت نام در مدرسه دولتی از ما مبلغ 70 هزار تومان مطالبه کردند اما شرایط مالی ما بسیار بد است و توان پرداخت این هزینه را نداریم.

او اینها را می‌گوید و من به مدارسی فکر می کنم که شاید تنها نامی از دولتی را یدک می‌کشند چرا که دانش آموزان برای ثبت نام باید هزینه بپردازند؛ حق آموزش رایگان و همگانی از جمله حقوق شهروندان است که در زمره حقوق بنیادین بشر است و اعلامیه جهانی حقوق بشر بر این حق تاکید دارد. همچنین  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز با تکیه بر آموزه های اسلامی حق آموزش رایگان را پذیرفته است تا آنجا که اصل نوزدهم قانون اساسی ایران می گوید: « مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ و نژاد و زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.»

 

راضیه انصاری یکی دیگر از دانش آموزان افغانستانی است که 13 سال سن دارد؛ او که سال گذشته دوره اول ابتدایی را در مدارس دولتی گذرانده امسال از ثبت نام در پایه دوم ابتدایی در مدارس دولتی محروم شده است.

 

راضیه انصاری ابراز می‌کند: مدرسه می گوید سنم بیشتر از هم کلاسی هایم خواهد بود از این رو باید در پایه پنجم ابتدایی به ادامه تحصیل بپردازم؛ او که حالا بغض کرده سکوت می‌کند. شاید دارد به 6 سالی فکر می‌کند که می توانست دوشادوش بچه ها بنشیند، بخواند، بنویسد و بچگی کند اما... .

راضیه انصاری سکوتش می‌شکند و می‌گوید: امسال باید در مدارس مهاجرین افغانستانی ادامه تحصیل دهم که کیفیت پائین تر و هزینه بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

 

حسن میرزایی یکی دیگر از دانش آموزان افغانستانی است، او که مجوز اقامتش برای تربت جام صادر شده است عنوان می کند: مدارس از ثبت نام سر باز می زنند و همواره می گویند باید در مدارس تربت جام تحصیل کنم.

 

او سه سال در مدرسه غیر انتفاعی در تربت جام تحصیل کرده است اما امسال به علت تغییر شغل پدر وادار به مهاجرت به مشهد شده و ممکن است از مهر ماه که هیچ، از یک سال جاری باز بماند.

 

این در حالی است که سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ایران در پیامی توئیتری از تحصیل کودکان مهاجر در این کشور و به حق دسترسی حداکثری کودکان مهاجر به آموزش واکنش نشان داد و از آن دفاع کرد؛ او اینگونه نوشت:« تحصیل علم و دانش در هر شرایطی حق تمام افراد است، تلاش می کنم تا دانش آموزان هیچ ملیتی از مهر جا نمانند.»

میان این همه نشدن ها و نرسیدن ها، سمیه اکبری یکی از شهروندان افغانستانی که در مشهد مستقر بوده و فرزندی 8 ساله دارد ابراز می‌کند: پیش از سخنرانی رهبر معظم انقلاب، مدارس برای ثبت نام فرزندانم تعلل داشته و ثبت نام را به شهریورماه موکول می‌کردند.

 

او که از ثبت نام فرزندش رضایت دارد، عنوان می‌کند: پس از سخنرانی مقام معظم رهبری اغلب دانش آموزان با مجوز و بدون مجوز اقامت، بدون هیچ مشکلی در مدارس دولتی ثبت نام کردند.

 

برای حل مشکلات مهاجران و شهروندان افغانستانی با مسئولان و متولیان امر به گفت‌وگو نشستیم

.

76 هزار دانش آموز افغانستانی در خراسان رضوی

محمد عجمی، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس با اشاره به کمپین از مهر جا نمانند، اظهار کرد: در استان 76 هزار دانش‌آموز تبعه خارجه زندگی می‌کنند که 60 هزار نفر از آنان دارای مجوز و 16 هزار نفر باقی مانده، بدون مجوز در استان اقامت دارند.

 

وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه کودکان با مجوز و بدون مجوز نباید از تحصیل باز بمانند، خاطرنشان کرد: از ابتدای تیر ماه سال جاری تاکنون دانش آموزان تبعه خارجی توانسته اند در مدارس دولتی ثبت نام کنند.

 

فعالیت غیر قانونی مدارس خودگردان

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با اشاره به فعالیت مدارس خودگردان در سال های گذشته، ابراز کرد: مدارس خودگردان فعالیت غیر قانونی داشته اند از این رو امسال فعالیت نمی کنند.

 

وی با اشاره به ثبت نام دانش آموزان بدون مجوز اقامت که فاقد مدارک شناسایی هستند، عنوان کرد: دانش آموزان بدون مجوز اقامت که مدارک لازم را ندارند باید از دفاتر کفالت، معرفی نامه برای ثبت نام دریافت کنند.

همچنین محمود فرشیدی، وزیر آموزش و پرورش دولت نهم در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس بیان کرد: ممانعت برای تحصیل فرزندان اتباع خارجی به عنوان اهرمی برای خروج اتباع استفاده شد در حالی که این اقدام خلاف نگاه بلند نظام جمهوری اسلامی ایران بود که صمیمانه اتباع افغانستانی را درون کشور جای داد.

 

وی پذیرفتن اتباع افغانستانی را جلوه ای از وحدت اسلامی دانست و اضافه کرد: آمریکا ایران را امپراطور منطقه خاورمیانه می داند، از آن جهت که ایران همواره یاور مظلومان و مسلمانان بوده است از این رو نگاه اسلامی این اجازه را نمی دهد تا حق تحصیل کودکان را به رسمیت نشناسیم.

 

وزیر آموزش و پرورش دولت نهم اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب با نگاهی پدرانه به امت اسلامی توصیه کردند که مشکلات تحصیل اتباع را به صورت قانونی حل کنند تا دانش آموزان بتوانند از ظرفیت کشور ما در حوزه آموزش و پرورش استفاده کنند.

 

آموزش اتباع خارجی از اهمیت استراتژیک برخوردار است

 

وی با تأکید بر اینکه آموزش به به اتباع خارجی از اهمیت استراتژیک برخوردار است، عنوان کرد: یکی از ابزارهای استقلال و مقابله با سلطه جهانی، رویکرد فرهنگی است؛ فراهم کردن فرصت تحصیل برای اتباع خارجی نگاهی راهبردی است که امنیت ملی را تامین می کند.

 

آموزش و پرورش مدارس خودگردان را به رسمیت شناخته و تقویت کند

 

فرشیدی با اشاره به فعالیت غیر قانونی مدارس خودگردان برای اتباع خارجی، خاطرنشان کرد: شاید آموزش و پرورش بتواند مدارس خودگردان را به رسمیت شناخته و آنها را تقویت کند، مدارس خودگردان همچون مدارس غیردولتی هستند که نیازمند حمایت از سوی دولت است.

حسین هژبری، مدیرکل اسبق آموزش و پرورش خراسان رضوی و معاون سابق فرهنگی پرورشی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس ابراز کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون همواره رفتار ایران با اتباع خارجی، برخوردی مهربانانه، با مدارا و صمیمیت بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه ایران با آغوش باز پذیرای مهاجران افغانستانی بوده، خاطرنشان کرد: این امر ریشه در نگاه فرهنگی و اسلامی دارد که همواره با همسایه‌مان رفتاری از روی خودخواهی نداشته و برخوردی از روی نوع دوستی داشته ایم.

 

معاون سابق فرهنگی پرورشی وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه زمانی که یک کشور اتباع و مهاجر می‌پذیرد در قبال تحصیل و اشتغال آنها تکلیف دارد، تصریح کرد: جمعیت زیادی از افغانستان در ایران تحصیل کرده و به مدرک تخصص رسیده اند.

 

وی با اشاره به منویات رهبری مبنی بر اینکه دانش آموزان افغانستانی نباید از تحصیل محروم شوند، ادامه داد: دستورات مقام معظم رهبری حکیمانه و همه جانبه بوده و قطعا مصالح و منافع ملت ایران مد نظر گرفته شده است.

 

اتباع بدون مجوز اقامت در چهارچوب قوانین ایران عمل کنند

 

هژبری با بیان اینکه دولت باید از دستورات و فرامین رهبر معظم انقلاب تبعیت کند، اضافه کرد: دستور رهبر برای ثبت نام دانش آموزان بدون مجوز اقامت به این معنا است که اتباع بدون مجوز باید در چهارچوب قوانین و مقررات کشور عمل کرده و به دنبال حل مشکلات قانونی اقامتشان باشند.

 

دانش آموزان افغانستانی را باید اول پائیز شمرد؛ باید دید چه تعداد هنوز شب ها با امید تحصیل بدون مرز به خواب رفته و خواب بازی در مدارس دولتی ایران را می‌بینند. شاید امسال تیتراژ پایانی مشکلات اتباع باشد.

گزارش از سعیده حیه‌در

انتهای پیام