به گزارش صبح توس؛ مقام معظم رهبری در چهارم آذر سال ۱۳۸۸ در دیدار بسیجیان با ایشان اظهار داشتند: «از روز عید قربان تا روز عید غدیر، درواقع یک مقطعی است متصل و مرتبط با مسئلهٔ امامت.»

 

ایشان همچنین بیان داشتند: «خدای متعال در قرآن یاد می‌فرماید:"وَإِذِ ابْتَلَیٰ إِبْرَاهِیمَ رَبُّهُ بِکَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ، قَالَ إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا"(بقره، ۱۲۴) "و چون ابراهیم را پروردگارش با کلماتی بیازمود و وی آن همه را به انجام رسانید، [خدا به او] فرمود: من تو را پیشوای مردم قرار دادم ..." ابراهیم از طرف پروردگار منصوب شد به امامت. چرا؟، چون از عهدهٔ امتحان‌های دشوار برآمد. مبدأ این را می‌شود روز عید قربان به‌حساب آورد، تا روز عید غدیر که روز امامت امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب - علیه ءالاف التّحیّة و الثّناء - است. این هم به دنبالهٔ امتحانات سخت بود.


امیرالمؤمنین طول حیات مبارکش را با امتحان - امتحانهائی که از آن سرافراز بیرون آمده است - گذرانده؛ از سیزده سالگی یا یازده سالگی و قبول نبوت تا لیلةالمبیت، یک جوان فداکار و فانی در پیغمبر که آماده است جان خود را فدای پیغمبر بکند - عملاً این را در ماجرای هجرت پیغمبر به اثبات می‌رساند - و بعد هم آن امتحانهای بزرگ در بدر و احد و حنین و خیبر و بقیهٔ جاها. 
این منصب والا، دنبالهٔ این امتحانهاست؛ لذا دلها متوجه شده است به اینکه بین عید قربان و عید غدیر یک ارتباط است.
بعضی هم این را "دههٔ امامت" نامیده‌اند و نام مناسبی است...»