به گزارش صبح توس؛ اوضاع محله های محروم شهر نیشابور به شدت نیازمند نگاه ویژه مسئولین است، مسئولینی که کمتر به این محله های محروم سرکشی می کنند تا از مشکلات آنها مطلع شوند.

 

یکی از مناطق محروم شهر منطقه قلعه نو باغات(شهرآرا)است که با وجود جمعیت زیاد، حال و روز خوبی ندارد و مردم با کمترین امکانات رفاهی و بهداشتی زندگی می کنند.

 

حجت الاسلام محمدرضا هروی ضمن معرفی این محله با نام قلعه نو باغات(شهرآرا) گفت: این محله از ابتدای مرقد بی بی شطیطه شروع و تا ابتدای شهرک اندیشه ادامه دارد، در قدیم به قلعه نو باغات معروف بود و با گذشت زمان به محله شهرآرا تغییر نام پیدا کرده است.

 

وی در خصوص برنامه های فرهنگی و هنری مسجد گفت: در طول ایام ولادت و شهادت، برنامه های مناسبتی را اجرا می کنیم و در ایام شهادت پذیرای مهمانان زیادی برای صرف نهار هستیم.

 

به دلیل عرض کم کوچه ها بچه ها امنیت ندارند

 

هروی در خصوص مشکلات محله گفت: این محله جزء مناطق محروم محسوب می شود، عرض کوچه و خیابان ها بسیار کم است و بچه ها که در کوچه ها بازی می کنند به دلیل ترافیک زیاد و عرض کم کوچه ها به هیچ وجه امنیت ندارند.

 

وی افزود: خیابان های این منطقه را باید یک طرفه کنند تا دچار معظلات ترافیک نباشیم وعبور و مرور به راحتی انجام شود.

 

حجت الاسلام هروی گفت: در مسجد محله متأسفانه پایگاه بسیج نداریم تا برنامه هایی که از طریق بسیج برای جوانان اجرا می شود را بتوانیم اجرا کنیم و جوانان را بیشتر به سمت مسجد سوق دهیم.

 

هروی ادامه داد: این محله نیازمند توجه ویژه مسئولین فرهنگی شهرستان است و یکی از راه های نجات این محله برگزاری مسابقات فرهنگی قوی و پر محتوا است.

 

علی اصغر خاکزادی یکی از اعضاء هیئت امناء مسجد فاطمه الزهرا(ع) این شهرستان گفت: مشکلات این منطقه بسیار زیاد است ولی مسئولین هیچ توجهی به این محرومیت ها نمی کنند. این مسجد دارای بافت قدیمی بود و به همین دلیل مجبور شدیم آن را به صورت کامل تخریب و مجدد بسازیم که هزینه های زیادی را در پی داشت، از اداره اوقاف کمک خواستیم ولی متأسفانه هیچ کمکی نکردند.

 

علی‌رغم دریافت پول آسفالت، از آسفالت نامناسب استفاده می‌کنند

 

وی افزود: با وجود اینکه برای آسفالت کردن کوچه و خیابان ها حداقل50 درصد پول آسفالت را از ما می گیرند، متأسفانه از آسفالت نامناسب استفاده می کنند که بعد از گذشت چند ماه تخریب می شود.

 

خاکزادی گفت: عبور و مرور وسایل سنگین ضمن اینکه آسایش و امنیت را از مردم گرفته است باعث تخریب بیشتر آسفالت می شود.

 

وی افزود: حتی یک متر فضای سبز نداریم و کودکان ما برای استفاده از فضای سبز باید مسافت زیادی را طی کنند تا به پارک های دیگر سطح شهر بروند، یک سالن ورزشی با هزینه اهالی مردم در این منطقه ساختند ولی برای استفاده از آن در حالی که مردم این منطقه از اقشار ضعیف جامعه هستند، باید هزینه بپردازند.

 

خاکزادی اظهار کرد: متأسفانه عده ای در این محله اقدام به نگهداری گوسفند و احشام کرده اند که برای مردم محله مزاحمت هایی دارد، واقعا وضعیت این محله با توجه به اینکه در داخل شهر قرار دارد ولی یکی از مناطق محروم است.

 

برای آسفالت کردن کوچه و خیابان ها حداقل50 درصد پول آسفالت را از ما می گیرند، متأسفانه از آسفالت نامناسب استفاده می کنند که بعد از گذشت چند ماه تخریب می شود.

 

رجبعلی آتشگاهی یکی دیگر از اعضای هیئت امناء مسجد فاطمه الزهرا(ع) گفت: عرض خیابان های این محله بسیار کم است و برای عبور و مرور مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

 

کال قلعه نو باعث انتشار پشه است

 

وی ادامه داد: بنده خودم چندین بار برای آبریز و کف سازی کال قلعه نو به شهرداری نامه نوشتم، ولی متأسفانه هیچ توجهی نکردند و فقط سمت جنوب کال را درست کردند و سمت شمال کال وضع بسیار کثیفی دارد که باعث انتشار پشه و بیماری می شود.

 

آتشگاهی گفت: باغ ترقی از اول کال تا چهارراه عنایت وضع بسیار بدی را ایجاد کرده است و دیوارهای قدیمی آن هر لحظه امکان دارد تخریب شود و بر روی عابرین پیاده بریزد.

 

محمد حسین رستم آبادی یکی از اهالی محل که بازنشسته نیروی انتظامی است در خصوص مشکلات این محله گفت: متأسفانه خیابان ها تابلوی راهنمایی و رانندگی ندارند و کسی که می خواهد وارد خیابان های این منطقه شود نمی داند که کدام خیابان یک طرفه است.

 

هفته‌ای یک بار زباله ها را جمع آوری می‌کنند

 

وی یکی دیگر از مشکلات این منطقه را عدم جمع آوری زباله ها دانست و گفت: مأمورین شهرداری فقط هفته ای یک بار زباله های داخل کوچه ها را جمع آوری می کنند و در روزهای دیگر هفته فقط خیابان های اصلی را تحت پوشش قرار می دهند.

 

رستم آبادی افزود: دیوارهای باغ ترقی در حال خراب شدن است و فقط یک خاک سست از آن باقی مانده است که با وجود رفت و آمد زیاد هر لحظه ممکن است بر روی مردم فرو بریزد و جان مردم را به خطر بیندازد.

 

وی با اشاره به وضع نامناسب بهداشتی کال قلعه نوگفت: آب فاضلاب مناطق بالاتر به اینجا سرازیر می شود که باعث رشد علف های هرز و انتشار حشرات زیادی شده است.

 

بخاطر وجود پشه، شب خواب نداریم

 

رستم آبادی افزود: به خاطر وجود پشه شب ها خواب نداریم و قرص استفاده می کنیم تا از آسیب پشه ها در امان باشیم، همچنین بخاطر عدم کف سازی، آب در یک جا جمع می شود و بوی بسیار بدی را ایجاد کرده است.

 

مأمورین شهرداری فقط هفته ای یک بار زباله های داخل کوچه ها را جمع آوری می کنند و در روزهای دیگر هفته فقط خیابان های اصلی را تحت پوشش قرار می دهند.

 

وی یکی دیگر از مشکلات محله را عدم روشنایی مناسب دانست و گفت: در کوچه های پشت مسجد تیر چراغ برق وجود ندارد و همین تاریکی باعث ناامنی شده است و فکر نمی کنم خانه ای در این محل باشد که مورد سرقت قرار نگرفته باشد.

 

انتهای پیام/