به گزارش صبح توس؛ انجمن شعر معاصر با حضور شاعران مطرح استانی و کشوری در دفتر اداره فرهنگ و ارشاد مشهد درحالی بازگشایی شد که شاعران انتقاد زیادی به تعطیلی انجمن شعر در مشهد داشتند.

 حدود 20 الی 30 سال پیش انجمنهای شعر که توسط بزرگان شاعر این شهر برپا می شد که بعد ها هسته بسیاری جریان های ادبی خراسان و ایران و بسیاری و سردمداران  شعر امروز شد  هر چند این جلسات مدتی به خاطر تغییرات مدیریتی تعطیل شد. تعطیل شدن این محافل رسمی شعر  باعث شکل  گیری جلسات خانگی شد که این جلساتی به تناسب حال و هوای میزبان اداره می شد و شرکت کنندگان مجبور بودن با حال این جلسات خود را تطبیق بدهند  جلساتی که از آن خبر خوبی به گوش نمی رسید و این موضوع اصلا برای ادبیات ما خوب نبود.

 هادی منوری درگفت وگو با صبح توس در این ارتباط عنوان کرد: هدف شعر است ما به هیچ گروهی وابسته نیستیم و زدبندی نداریم هدف ما این است که ادبیات خراسان را در حد شان خودش به جریان بی اندازیم و نقد کنیم

وی به برپایی جلسات شعر معاصر اشاره کرد و ادامه داد: در این انجمن قرار است از شاعران خارج استان دعوت می کنیم  جلسات شعری با حضورشاعران  شهرستانهای استان برگزار خواهد شد و کتاب شاعران را خریداری و یا اگر چاپ نشده باشد اشعار شاعر مورد نظر چاپ ودر اختیار سایر می گذاریم تا در جلسه بعد بتوانیم  این اشعار  را نقد کنیم.

این شاعر آئینی افزود:  به نظر من هر زمانی که یک مدیری می آید که دوست دار ادبیات هست بیشتر به شعر و ادبیات توجه می شود اما زمانی که یک مدیر سیاسی روی کار می آید سرگرم زد و بند های سیاسی خودشان می شوند و از ادبیات و هنر غافل می شود.

منوری ادامه داد: ریشه انجمن شعر مشهد قدمت زیادی دارد چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن، به طوری که این جلسات به  یک جاذبه گردشگری تبدیل شده بود و بسیاری در زمان که در مشهد حضور می یافتند سعی می کردند وقتشان را به گونه ای تنظیم کند تا بتواند در محافل شعری مشهد حضور یابند.

وی با بیان اینکه ما در گذشته پنج‌شنبه ها در حوزه هنری شب شعر داشتیم و تمام میهمانهای که از شهرستان به مشهد می آمدند در این شب شعر حضور می یافتند، اظهار کرد:  قبل از برپایی دوباره انجمن، جلسات خانگی که افزایش یافته است این جلسات خانگی عوارض زیادی داشت یکی از این عوارض تبدیل شدن این جلسات به گعده که خیلی خوش آیند خانواده نبود.

این شاعر آئینی جلسات رسمی امنیت خودش را دارد و برپایی این انجمن شعر این امنیت برای حاضران در جلسه تامین می کند اظهار کرد : هسته تشکیل دهنده این انجمن شعر همان شاعرانی هستند در گذشته در این محافل حضور داشتند.

منوری در پاسخ به این سوال که چرا خود شاعران به صورت مستقل یک اتحادیه یا انجمن ندارند عنوان کرد: این انجمن شعر معاصر متعلق به شاعر هاست تنها مکان این انجمن دولتی است بقیه مسائل آن را خود شاعران پیشکسوت اداره می کنند چون کم هزینه ترین هنر است.

 وی با بیان اینکه برپایی انجمن شعر باعث شده تا شاعران دوباره محفل شعری خود را ایجاد کند تا شاعران دور هم جمع شوند افزود: جز این موضوع موضوعی دیگری در میان نیست ما یک شاعر هستیم که می خواهیم

در ادامه به سراغ  محمد نیک از شاعران پیشسکوت آیینی شهر مشهد رفتیم ببینیم چرا این محفل رسمی شاعران تعطیل شده بود.

نیک در گفتگو باصبح توس در رابطه جمع شدند دوباره شاعران  عنوان کرد: اولین مدیران ارشاد شاعر بودند و انجمن های ادبی و شعر و جلسات ادامه پیدا کرد و اوج این محافل ادبی در مشهد در دوره مدیریت «محقق نیشابوری» مدیرکل ارشاد استان آن زمان  بود در آن زمان جلسات شعر ارشاد به یک مرحله رسید که مخاطبان به چند صد نفر بیشتر شد.

نیک بیان کرد: بعد از فوت ذبیح اللّه صاحبکار متخلّص به (سهی) جلسات شعر مشهد چند پار شده و انسجام خود را از دست داد و با تغییر مدیران حال و هواش عوض می شد و  به  سمت جلسات خانگی کشیده شد.

وی اظهار کرد: مکانی را به  انجمن شعر معاصر در طبقه منهی 2  اداره فرهنگ و ارشاد مشهد داده شد که  حتی وسایل سرمایشی ندارد و اما بالاخره یک مکانی برای دورهمی شاعران تشکیل شده است و ما امیدورایم این جلسات ادامه داشته باشد

این شاعر آئینی  در رابطه این که چرا صنف و یا اتحادیه  برای شاعران تشکیل نمی شود؟ اظهار کرد: قبل از انقلاب انجمن شعر شخصی بودند و ما انجمن شعر دولتی نداشتیم بزرگترین انجمن شعر فرخ بود بعد از آن قهر مان بودند وابستگی  به جایی نداشتند اما بعد از انقلاب این جلسات زیر پوشش دستگاهها دولتی رفتند که با تغییر مدیریت دستخوش تغییر می شود؛ متاسفانه کسی موقعیت شاعران قدیمی ما در بین شاعران داشته باشد تا بتواند خودشان جلسات رسمی تشکیل بدهند وجود ندارد.

 نفیسه سلیمانیان

انتهای پیام/