خلیل پایاب در گفت‌وگوی خبری با خبرنگار صبح توس در خصوص بیماری تب مالت گفت: بیماری تب مالت یک بیماری مشترک بین دام و انسان است و در تمام ایام سال احتمال ابتلای آن وجود دارد و بر خلاف باورعمومی فقط مربوط به فصل بهار نیست.

 

وی ادامه داد: این بیماری در حالی برای انسان خطرناک است؛ که علائم نسبتاً آشکاری در دام بیمار ندارد.

 

رییس شبکه بهداشت درگز در خصوص نحوه انتقال این بیماری به انسان گفت: مصرف شیر و لبنیات آلوده، تماس با دام بیمار و ترشحات آن و تنفس در محیط نگهداری دام بیمار همه از عواملی هستند که موجب ابتلای این بیماری نسبتاً خطرناک می‌شود.

 

وی افزود: شیر آلوده اگر به خوبی جوشیده شود؛ عامل بیماری‌زای تب مالت در آن از بین می‌رود و آن شیر و لبنیات تهیه‌شده از آن قابل‌استفاده خواهد بود.

 

وی همچنین تصریح کرد: شیر آغوز که شیر مقوی دام محسوب می‌شود به دلیل آنکه بدون جوشیدن مصرف می‌شود؛ در صورت ابتلای دام به بیماری تب مالت، فرد را به این بیماری دچار می‌کند.

 

ثبت 73 مورد بیماری تب مالت در سال 95 شهرستان درگز

 

پایاب بابیان اینکه در سال گذشته 73 مورد بیماری تب مالت در درگز ثبت‌شده است؛ گفت: در کشور و همچنین شهرستان درگز از سال 88 آمار موارد ابتلا به بیماری تب مالت در انسان‌ها تا سال 92 افزایش‌یافته است.

 

وی ادامه داد: روند درمان بیماری تب مالت بسیار سخت است و طول درمان 20 روزه دارد.

 

عضو کارگروه سلامت بسیج درگز بابیان عوارض این بیماری خاطرنشان کرد: این بیماری برای انسان عوارض زیادی دارد که سقط جنین برای زنان، عقیم شدن دائمی برای مردان و تولد کودکان معلول تنها جزئی از عوارض آن محسوب می‌شود.

 

وی افزود: درد مفاصل، تب و لرز و تعریق نیز جزئی از عوارضی دیگری هستند که فرد مبتلا ممکن است به آن‌ها مبتلا شود.

 

رئیس شبکه بهداشت درگز بابیان اینکه بهترین راه مقابله با این بیماری پیشگیری است؛ بیان داشت: تشخیص این بیماری در دام سخت است و با آزمایش مشخص می‌شود؛ اما احتمال وجود آن در گله‌ای که سقط جنین زیاد صورت می‌گیرد بالاست.

 

 

 

لزوم نگهداری 24 ساعته گوشت تازه در یخچال

 

وی تصریح کرد: گذاشتن گوشت تازه به مدت ۲۴ ساعت در یخچال برای کشتن عامل بیماری تب مالت، استفاده از ماسک برای دامداران در محل نگهداری دام و تهیه لبنیات از محل‌های مطمئن برای مصرف‌کنندگان، بخشی از راهکارهای پیشگیری از این بیماری است.

 

وی ادامه داد: در صورت آلوده شدن به این بیماری، اگر به‌سرعت تشخیص داده شود و از دستورات پزشکان پیروی شود؛ این بیماری در فرد به خوبی درمان می‌شود.

 

انتهای پیام/