به گزارش صبح توس؛ هر شهری دغدغه های فرهنگی مخصوص خود را دارد و نباید راهکارهای یکسان برای مسائل یک شهر در نظر گرفت؛ وجود بارگاه منوره رضوی باعث شده مشهد نسبت به شهرهای دیگر خاص تر باشد و دغدغه های فرهنگی و هنری متفاوت تری نسبت سایر شهرها داشته باشد شاید بتوان گفت خط قرمزها در مشهد پررنگ تر از شهرهای دیگر است و مسئولان این شهر سخت تر از شهرهای دیگر نسبت به خط قرمزها عکس العمل نشان میدهند و اگر مسئولان کشوری به این نکته ظریف دقت و توجه نکنند مطمئنا با مشکل مواجه مواجهه خواهند شد.

 

به خصوص اینکه مقام معظم رهبری برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم، آموزش‌ و پرورش و ارشاد اسلامی، رهبر انقلاب اسلامی حساسیت‌هایی دارند؛ چراکه انحراف در آنها، موجب ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمان‌ها می‌شود و نگهبانی و مراقبت در خصوص حرکت عمومی به سمت آرمان‌ها وظیفه قطعی رهبری است؛ اما در انتخاب مسئولان این وزارتخانه‌ها، ورود نمی‌کنند؛ لکن همواره تأکید دارند «که وزیران، افرادی کاری و به ‌دور از حاشیه باشند، زیرا همان‌طور که در نظر مردم، کارآمدی و موفقیت دولت، موفقیت نظام است، ضعف و ناکارآمدی دولت نیز به حساب نظام گذاشته می‌شود».

 

 سید عباس صالحی، وزیر انتخابی دولت دوازدهم  با چالشها و مسائل مختلفی روبه رو است که یکی از مسائل مطمئنا شهر مشهد خواهد بود؛ چراکه بعضی از سیاسیون می خواهند با سیاسی کردن مسائل فرهنگی شهر مشهد به اهداف خود که بخشی از کنار گذاشتن علما از عرصه قدرت است برسند که مطمئن این موضوع صالحی را با مشکلات زیادی روبه خواهد کرد هر چند یکی از امتیازات مثبت صالحی نسبت به سایرین، مشهدی بودن او و تجربه فعالیت کردن در این شهر و استان است.

 

او متولد ۱۳۴۲ در مشهد و دارای تحصیلات دکترای فلسفه از یکی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وابسته به حوزه علمیه است؛ از سال ۱۳۵۱ وارد حوزه علمیه مشهد شد، دروس مقدماتی، سطوح مقدماتی و عالی را در حوزه علمیه مشهد گذراند؛ از سال ۶۰ به حوزه علمیه قم عزیمت کرد و دروس خارج را تا سال ۶۸ در آن حوزه گذرانیده و مجدداً به مشهد عزیمت داشته و در دروس خارج اساتید مشهد ادامه تحصیل داد، در سال ۷۶ مجدداً به حوزه علمیه قم مراجعت تحصیلی و علمی داشت.

 

دروس مقدماتی را نزد «آیت الله موسوی نژاد» و دروس سطح را در خدمت حج الاسلام صالحی، مدرسی و فلسفی گذراند، در حوزه علمیه قم از دروس آیت الله وحید خراسانی و آیت الله جواد تبریزی بهره‌مند شد، پس از عزیمت از مشهد در دروس آیت الله زنجانی و آیت الله علم الهدی شرکت کرد.

 

صالحی تجربه تدریس اصول فقه، شرح لمعه، معالم و مکاسب در حوزه را دارد و حضور او در حوزه علمیه و تدریس می تواند در ارائه کمک فکری و فرهنگی در تصمیم گیری ها موثر باشد.

 

وی در بحث هنری و فرهنگی نیز تجربه دارد به طوری که در کارنامه اش سردبیری مجله حوزه و مدیر مسئولی نشریه پژوهش‌های قرآنی و عضو هیئت تحریریه نشریات فقه اهل بیت و کاوش فقه در فقه اهل بیت، همچنین در سال ۷۸ مدیر مسئولی و سردبیری نشریه «پگاه» و مؤسس سایت دین آنلاین به چشم می‌خورد.

 

صالحی دست به قلم خوبی دارد به طوری که از سال ۶۱ در مجله حوزه به عنوان یکی از نویسندگان آن مشغول به فعالیت بود به علاوه کتاب های «حوزه و روحانیت»، «دانشگاه و دانشجو» و«تفسیر راهنما» تالیف کرده است.

 

تجربه در سال های 73 تا 76، مسئول دفتر تبلیغات اسلامی خراسان و از سال ۷۶ تاکنون در سه دوره متوالی عضو هیئت مدیریه دفتر تبلیغات اسلامی (و سپس عضو هیئت امنای آن) بود.

 

وی در دولت یازدهم و در دوره وزارت علی جنتی با هدف کاهش حساسیت قم در موضوعات ممیزی کتاب به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید.

 

پس از استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد دولت یازدهم، در ۲۸ مهر ۱۳۹۵ سید عباس صالحی به سرپرستی این وزارتخانه منصوب شد و تا رای اعتماد وزیر جدید در این سمت بود.

 

 با آغاز به کار دولت دوم حسن روحانی، وی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شده و توانست با کسب ۲۴۲ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع از مجموع ۲۸۸ رای ماخوذه، وزیر فرهنگ دولت دوازدهم شود.

 

سید عباس صالحی روزهای سختی را در پیش رو دارد؛ چراکه او سالها در مشهد و خراسان رضوی کار کرده و خطوط قرمز این شهر را به خوبی می شناسند، هر چند عده ای از سیاسیون اجازه نخواهند داد که او مدیریت درستی انجام دهد به هرحال صالحی مجبور خواهد بود در چهار سال وزارت خود نظر هر دو طرف را به دست آورد.

نوشته شده توسط نفیسه سلیمانیان

 انتهای پیام/