به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس اعلام کرد به دنبال ایجاد بانک قرض الحسنه بدون ربا است و این مسئله با استقبال بسیاری از فعالین اقتصادی، رسانه‌ها و عموم مردم مواجه شد و شاید فقط چنین نهادهای قدرتمندی می‌توانند از پس این موضوع برآیند و بتوانند بخشی از مشکلات مردم و محرومین جامعه را رفع نمایند. در واقع در جامعه ای زندگی می کنیم که بخش اعظم سیستم پولی، مالی و بانکی در خدمت بخش اندکی از سرمایه داران و یا نهادهای دولتی قرار دارد.

 

آستان قدس رضوی بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام است که ضمن بر عده داشتن مدیریت ۸۹ شرکت و مؤسسه، در ۴۴ مورد بیشتر از ۵۰ درصد سهام را در اختیار دارد و واقعیت موضوع حکایت از توان مدیریتی و سیستمی آستان قدس از این پروژه را دارد.

 

مجید نامجو، جانشین مدیرعامل مؤسسه اقتصادى رضوى گفت: "با تأسى به منشور هفت گانه مقام معظم رهبرى و با هدف خدمت رسانى به محرومان و نیز ایجاد اشتغال و رونق بخشى به تولید ملى، ایجاد بانک قرض الحسنه بدون بهره در دستور کار قرار گرفته و این بانک با تمرکز آن دسته از منابع مالى آستان قدس که برابر موقوفه ها باید در خدمت رسانى به محرومان و توانمندسازى آن ها و نیز رونق بازار تولید هزینه شود، ایجاد خواهد شد."

 

اما راه اندازی بانک قرض‌الحسنه آستان قدس رضوی چند نکته را به ذهن متبادر می‌کند؛ چرا که تحقق یک بانک نمونه بر اساس نفی ربا، جزو مقوله‌هایی است که آستان قدس پتانسیل و توانایی مدیریت آن را دارد و ایجاد " بانک بدون ربا " یعنی بانکی که بر اساس نظام مشارکت و عقود واقعی اسلامی اداره شود .

 

به نظر می رسد واژه قرض الحسنه، به عنوان یک نمونه از عقود بیان شده اینطور به ذهن خطور می‌کند که مقصود، تعجیل در پرداختن برخی از تسهیلات و عقودی است  که می تواند برای تجهیز منابع و زیرساختهای اساسی کشور صرف و خرج شود.

 

تجربه بانکهای قرض الحسنه فعلی از جمله بانک رسالت مجموعا موفق بوده است. بخشی از عموم مردم بخصوص قشر مستضعف و کم بنیه توانسته اند حجمی از تسهیلات را بصورت قرض الحسنه دریافت و مشکلات خود را حل کنند.

 

اگر به سابقه بانکهای معروف و موفق دنیا نگاه کنیم بخشی از آنها توسط افراد و یا نهادهای قدرتمند با پشتوانه پولی و مالی بالا شکل گرفته که این نشان دهنده اهمیت و ضرورت ورود آستان قدس به این مقوله است.

 

برخی منتقدین معتقدند اصولا این تیپ کارها به مجموعه آستان مرتبط نمی شود؛ اما در پاسخ باید گفت؛ سیستم بانکی کشور چابک و کارآمد نیست. کمتر بانکی تواسته نیاز مخاطبان که - وامهایی با سود پایین و یا وام قرض الحسنه- است را مرتفع سازد. لذا در این وضعیت، شاید بهترین ظرفیت عظیم ملی، آستان قدس رضوی است که از این طریق بخشی از مشکلات مردم را حل کند.

 

در این رابطه محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در واکنش به خبر تاسیس بانک قرض‌الحسنه بدون ربا گفت: "با تشکیل بانک قرض‌الحسنه استقبال می‌شود؛ اما هر مجموعه‌ایی که به‌دنبال راه‌اندازی بانک‌های قرض‌الحسنه باشد باید تأییدیه بانک مرکزی را اخذ کند و در صورت لحاظ موارد مذکور، تاسیس بانک قرض‌الحسنه به نفع اقتصاد کشور است."

 

در مجموع فارغ از مشکلات اساسی که نظام بانکی داشته و دولت قبل و فعلی هم صرفا از طرح های تحول نظام بانکی گفتند و هیچ اقدامی نکردند، سیستم بانکداری در کشور اسلامی باید به سویی حرکت کند که کسی احتیاج به وام پیدا نکند؛ اما مشکل فعلی نظام پولی و مالی ما در این است که متأسفانه بسیاری از فعالان اقتصادی منابع خود را در بخش هایی مانند مسکن و سهام شرکتهای بورسی سرمایه گذاری کرده و عملا بخش عظیمی از سرمایه بانکها بلااستفاده مانده و ایجاد بانک قرض الحسنه بدون ربا می‌تواند بخشی از این خللأ را پر کند.

عماد انقلابی

انتهای پیام/