دکتر علیرضا شهریاری، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، پیرامون مشکلات داروسازان و به مناسبت هفته داروسازان اظهار کرد: با اجرای طرح تحول سلامت و بر اساس قانون، بیمار تنها موظف به پرداخت 10 در صد مبلغ دارو است و مابقی را بیمه‌ها باید بپردازند و این امر موجب کاهش نقدینگی داروخانه‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه شاهد تأخیر 6 ماه در پرداخت حق بیمه به داروخانه‌ها هستیم، افزود: بر اساس قانون بیمه‌ها موظف اند 60 درصد از نسخه بیمار را ظرف 15 روز و 40 درصد مابقی آن تا پایان همان ماه به داروخانه‌ها پرداخت بپردازند اما همواره شاهد تأخیر چهار تا شش ماهه در پرداخت حق بیمه به داروخانه ‌ها بوده ایم.

شهریاری تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از داروخانه‌های خصوصی مشهد در معرض ورشکستگی قرار دارند و حدود 30 میلیارد تومان چک داروخانه‌ها به دلیل عدم پرداخت معوقات بیمه‌ها برگشت خورده است که برای صنعت داروسازی ما بسیار خطرناک است.

نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران با تأکید بر اینکه دولت باید از شرکت های داروسازی حمایت کافی را داشته باشد تا دیگر نیازی به واردات دارو نداشته باشیم، یادآور شد: با تمام این کاستی ها طی چند سال اخیر صنعت دارو سازی ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است و حدود 98 درصد نیاز دارویی کشور توسط شرکت های داروسازی داخلی تأمین می شود.

وی ادامه داد: متأسفانه تا چند سال گذشته بسیاری از داروها مانند انسولین و فاکترهای انعقادی از خارج کشور وارد می شدند اما به همت داروسازان داخلی دیگر نیازی به واردات این‌چنین دارو ها نداریم و حتی موفق شده ایم به کشور های افغانستان و عراق صادرات داشته باشیم.

شهریاری با بیان اینکه 100 داروخانه به تعداد دارو خانه های مشهد افزوده می‌شود، ابراز داشت: بر اساس استانداردها به ازای هر چهار هزار و هفت صد نفر باید یک داروخانه وجود داشته باشد و هم اکنون حدود 700 داروخانه در مشهد مشغول فعالیت هستند که این تعداد به هزار داروخانه خواهد رسید تا دیگر با کمبود داروخانه مواجه نباشیم.

عضو نظام پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: وجود داروخانه منوط به حضور پزشک است بنابراین کمبود داروخانه در مناطق محروم به دلیل کمبود پزشک است لذا انجمن داروسازان این آمادگی را دارد تا در مناطق محروم استان که پزشک اعزام شود، داروساز نیز اعزام کند.

وی مطرح کرد: خوشبختانه با ورود شرکت های خصوصی مانند آستان قدس به عرصه داروسازی، جایگاه خراسان رضوی در کشور ارتقا پیدا کرده است.

انتهای پیام/