به گزارش صبح توس؛ شهر مشهد با دو عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلامی و پایتخت معنوی ایران اسلامی و با توجه به قرارگیری حرم مقدس رضوی در این شهر از اهمیت به سزایی در مناسبات بین المللی و کشور برخوردار است به نحوی که شهری فراملی تلقی می‌شود.

 

این شهرسه میلیون و ۴۰۰هزار نفری، سالانه میزبان بالغ بر ۲۵ میلیون نفر زائر از سراسر دنیا است بر همین اساس باید زیرساخت‌ها و تمامی امکانات شهری برای زائر و مجاور پیش بینی شود.

 

سه حوزه حمل‌ونقل و ترافیک شهری، حاشیه شهر و مسائل فرهنگی شهر از جمله پرحاشیه‌ترین موضوعات مدیریتی مشهد در سال‌های گذشته بوده است به نحوی برخی مدیریت شهری را متهم به وادادگی در مقابل این مهم می‌کنند، اما آیا واقعا مدیریت شهری در مقابل این مؤلفه‌ها به صورت منفعل وارد میدان شده‌ و یا اینکه با برنامه‌ای مشخص برای پیشبرد اهداف شهر قدم برداشته‌اند؟.

 

حاشیه‌ای پررنگ‌تر از متن

 

موضوع حاشیه نشینی به عنوان یکی از مسائل جدی مدیریت شهری در چند سال اخیر به میدان آمده است، این منطقه شهری در مشهد مقدس قریب به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که تقریبا یک سوم جمعیت شهری را در خود گنجانده است.

 

حاشیه شهر منطقه‌ای با جمعیتی متراکم و عموما مستضعف هم از لحاظ اقتصادی و هم از حیث فرهنگی نیاز به رسیدگی سریع و البته فوق برنامه دارد و این مهم بعد از تأکید مقام معظم رهبری و تشکیل کارگروه ویژه حاشیه شهر در شورای چهارم مشهد پس از چندی تبدیل به گفتمان ملی شد تا حدی که برای آن از سوی مجلس شورای اسلامی ردیف بودجه مشخص تعیین شد.

 

در همین راستا غلامحسین صاحبی، اولین رئیس کمیسیون ویژه حاشیه شهر شورای شهر، ادامه داد: پس از تأکید مقام معظم رهبری با پیگیری‌های انجام شده و ارائه طرحی دو فوریتی، این کمیسیون تشکیل شد و از آن زمان اقدامات بسیاری و خارج از برنامه‌های جاری، برای این مناطق انجام شد که از این بین می‌توان به ترمیم بافت پیرامونی کال کشف رود در قسمت داخلی کمربند سبز اشاره کرد که به مدت ۲۰ سال در پیچ و خم دستگاه‌های مربوطه به تعویق افتاده بود که به سامانی در این دوره رسیده است.

 

وی افزود: از ۲۳ کیلومتر طول این کال ۱۸ کیلومتر آن بازسازی و ۱۸۰ هکتار درختکاری نیز برای این قسمت انجام شده است.

 

طرح اگو ۵ ساله به اتمام می‌رسد

 

بررسی‌های صبح توس در خصوص کارهای انجام شده در این مناطق به این نقطه رسید که طرح اگو در سال‌های گذشته بنا به دلایلی در مناطق ادامه نیافته بود که با پیگیری‌های انجام شده در شورای چهارم سالانه مبلغ ۱۰۰میلیارد تومان برای به نتیجه رساندن این طرح تصویب شد که پس از آن این پروژه سرعت بیشتری گرفت که پس از پنج سال با روند فعلی این پروژه در نقاط حاشیه شهر به اتمام می‌رسد.

 

موضوع حاشیه شهر در سال‌های اخیر به قدری مورد توجه قرار گرفت که تأکید امام جمعه مشهد مقدس در چهار سال پیش به شورای چهارم مبنی بر این بود که شیب خدمت باید به سمت حاشیه شهر باشد زیرا این مناطق در بسیاری از مناسبات زندگی روزمره در فقر به سر می‌برند، در پی داشت.

 

حاشیه نشینی به رنگ سبز

 

کمبود سرانه فضای سبز از جمله دیگر چالش‌های موجود حاشیه‌نشینان مشهد بود، هرچند در سال‌های گذشته مشهد به عنوان شهری سبز پیش در مقابل چشم همگان قرار داشت ولی پراکندگی این فضاها کاملا نامتوازن بود به نحوی که در سال ۹۲، از سرانه ۱۱ متری فضای سبز مشهد، سرانه ۴۰ متری در منطقه ۹ شهرداری و برای مناطق حاشیه‌ای مثل منطقه شش عدد دو تا سه متر بود.

 

آنچه که آمارها به ما نشان می‌دهند این است که در سال‌‎های اخیر حدود ۱۰۰ پارک محلی، خطی و منطقه‌ای در مناطق حاشیه شهر احداث شده است که این امید می‌رود که مدیریت شهری آینده این روند را ادامه دهد تا توازن واقعی در تمامی مناطق شهر ایجاد شود.

 

از جمله کارهایی که فعالیتی میان سازمانی محسوب می‌شود و سال گذشته قدم‌های اولیه آن برداشته شد و ابتدای آن، سال جاری محقق شد بحث توافق آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد بود که منجر به بخشودگی چندین ساله بدهی حق تقدیمی مردم منطقه به آستان قدس و همچنین بخشودگی عوارض و پروانه ساخت شهرداری شد و این مهم گامی اساسی در جهت بهبود وضعیت مناطق حاشیه شهر و سهولت در ساخت و ساز بود.

 

کار جهادی، ورزش و حاشیه شهر

 

آنچه که مشهود است، مدیران در دوره‌های مختلف مدیریت شهری مشهد جهت توسعه و رشد شهر از سمت جنوب و غرب مشهد در نظر گرفته‌اند و این دیدگاه آن‌ها را از سمت شمال شرق مشهد غافل کرده است و این بی‌برنامگی هرچند گریبان مدیران شهری را در سال‌های اخیر بسیار فشرد ولی در نتیجه کارهای مثبتی انجام شد که موارد بالا از جمله کارهای صورت گرفته است.

 

بازگشایی معابر حاشیه شهر که در سال‌های اخیر سالانه حدود ۵۰ میلیاردتومان برای آن اختصاص یافت، در این مناطق به پیشرفت و توسعه ساخت و سازهای شهری بسیار کمک کرده است.

 

هرچند سرانه زمین‌های ورزشی برای مناطق حاشیه شهر بسیار کم در نظر گرفته شد ولی مدیران شهری سال‌های اخیر به کمک نیروی مقاومت بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با کار جهادی اقدام به ساخت حدود ۵۰ سالن و زمین ورزشی برای این مناطق کردند و حتی تعدادی سرمایه گذار برای سرمایه گذاری به این مناطق دعوت شدند که در صورت ساختن سالن ورزشی، هزینه پروانه و عوارض از آن‌ها گرفته نشود، این خبر جزء خوشایندترین اخبار حوزه شهری در مشهد طی سال‌های اخیر است چراکه موجبات شادی سکنه این محل را فراهم می‌سازد.

 

هرچند مدیریت شهری مشهد مقدس در سال‌های اخیر دارای نقدهای جدی در حوزه‌های مختلف شهری و مدیریتی بود ولی مسئله حاشیه شهر از جمله کارهای قابل دفاع و اثر گذار محسوب می‌شود و امید آن می‌رود که مدیریت شهری جدید نیز با نگاه به حاشیه شهر و محرومین در عرصه مدیریت شهری قدم بردارد.

انتهای پیام/