امین اسدی، دبیرکل جمعیت حامیان صلح پایدار- دوسال از حادثه منا گذشت؛ حادثه ای که به قیمت جان هزاران حاجی تمام شد بدون اینکه آل سعود خم به ابروی خود بیاورند. آنها همچنین هیچ تحقیقات علنی و شفافی در این زمینه انجام ندادند و اجازه ندادند بازرسان و محققانی از خارج به ویژه از کشورهای قربانی داده وارد عربستان شوند و هیچ توضیحی هم درباره علل این حادثه ندادند و دیه ای هم به خانواده های قربانیان پرداخت نکردند. آنها در رابطه با این جنایت هیچ کس را به خاطر کوتاهی عمدی و تقصیر، برکنار یا مجازات نکردند و هیچ اقدامات پیش گیرانه ای را برای جلوگیری از این حادثه اعلام نکردند.

و اکنون دو سال از ناچیز شمردن جان حاجیان می گذرد در حالی که بیشتر اطلاعات به دست رسیده نشان می دهد آنها با تصمیم عامدانه مسئولان عربستان کشته شده اند؛ مسئولانی که در سال های گذشته نیز حاجیان بی شماری را کشتند بدون اینکه خود را در برابر پیامدهای انسانی، اخلاقی و اسلامی آن مسئول بدانند.

دولت سعودی باوجود سکوت‌ مرگبار و فرافکنی، از قصور و تقصیر عوامل میدانی خود در این فاجعه آگاه است و به همین دلیل، با تشکیل کمیته‌ حقیقت‌یاب، مخالفت می‌کند. دو سال گذشته بنا بود که کمیته حقیقت‌یاب به درخواست جمهوری اسلامی ایران با مشارکت کشورهای مختلف تشکیل شود که مسئولین عربستان تاکنون حاضر نشده این خواسته را بپذیرند. پیگیری مسئولین کشورمان برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب از سوی سازمان همکاری اسلامی، به‌عنوان بزرگترین مجمع اسلامی برای ریشه‌یابی علت این فاجعه، به‌منظور مشخص کردن عوامل و همچنین عمدی یا غیرعمدی بودن این حادثه، از اولویت‌هایی است که لازم است با اقدامات قاطعانه‌تری دنبال شود.

فاجعه منا اولین حادثه‌ای نبوده است که طی یک قرن اخیر در حین انجام مناسک حج اتفاق افتاده و در سال‌های قبل نیز مکرراً حوادث مشابهی روی‌داده است. از تکراری بودن این حوادث و به‌ویژه فاجعه منا، می‌توان نتیجه گرفت که دولت عربستان نمی‌تواند این حادثه را غیرمترقبه تلقی نموده و از زیر بار مسئولیت ناشی از این فاجعه شانه خالی کند. بنابراین، باید برگزاری این مراسم به مدیریت کشورهای اسلامی برگزار شود و بر کشورهای اسلامی به‌طور عام و بر مسئولین و به‌ویژه دستگاه دیپلماسی به‌طور خاص، فرض است تا مشخص شدن دقیق ابعاد این حادثه و مقصران و خاطیان آن، در پیگیری این حادثه در مجامع بین‌المللی و مجامع جهان اسلام از پا ننشینند. بی‌شک فراموش کردن و عدم پیگیری این حادثه ممکن است حوادث مشابهی را در آینده به وجود آورد.

انتهای پیام/