به گزارش صبح توس؛  با روی کار آمدن هر دولتی، زمزمه های تغییر مدیریتی به گوش می رسد که این تغییرات گاه خوب و گاه هم نامناسب است. اصولا تغییرات مدیراتی باید در جهت بهبود یا ارتقاء یک مجموعه مدیریتی انجام شود، البته گاهی همیشه هم لازم نیست،  تغییراتی ایجاد شود فردی که خوب عمل کرده و موفقیت و تجربه فردی دارد ابقاء آن می تواند به بهبود مدیریت کمک کند.

 

سید سعید سرابی از دی ماه سال 91 جايگزين سيد جواد جعفري شد و به عنوان مدير كل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوی فعالیت خودش را آغاز کرد، او یکی جوان ترین مدیر استان است.

 

خراسان رضوی به لحاظ وجود بارگاه منوره حرم رضوی از ویژه گی های خاصی برخوردار است و مدیریت فرهنگی و هنری حساسیت های خاص خودش را دارد به علاوه نکته دیگری که باعث حساس شدن این مدیریت می شود بحث تعامل با سایر دستگاه هاست که در فرهنگ این استان نقش دارند، که سید سعید سرابی در بحث تعامل با دستگاهای مختلف به خوبی توانسته از عهده این موضوع بر آید.

 

 در مدت حدود چهار سال و اندی از مدیریت سرابی وقایع مختلفی رویداد که می توان بر اساس این وقایع توان مدیریت مدیرکل فرهنگ ارشاد خراسان رضوی را مورد ارزیابی قرار داد.

 

می توان مهم‌ترین رویداد دوران مدیریت سید سعید سرابی را برگزاری برنامه های مشهد 2017 عنوان کرد.

 

مشهد به عنوان دومین کلان شهر مذهبی جهان از هزاره‌ها و قرون گذشته یادگارهای بس افتخارآفرین از پیشینه‌ای پربار داشته و این مهم باوجود مضجع  امام رضا(ع) به مانند نگینی درخشان در عالم تشیع و به‌عنوان پایگاه معارف دینی و رضوی قرار دارد و نام گذاری مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بهترین فرصت را برای معرفی این شهر به سایر کشورهای جهان اسلام فراهم کرد.

 

 بودجه مشهد 2017

 

مهم ترین مسئله برای برگزاری برنامه های مشهد 2017 بودجه هایی است که وزرات ارشاد در زمان جنتی تا لحظه های آخر وزراتش و حتی وزیر بعدی آنچنان که باید و شایسته مشهد بود محقق نشد و مدیرکل فرهنگ ارشاد خراسان رضوی به عنوان دبیر این رویداد نتوانست وزراتخانه را مجاب کند تا هزینه این برنامه ها را تامین کنند.

 

نه تنها بودجه مستقلی برای این موضوع از طرف مجلس و دولت تامین نشد، بلکه طبق گفته امیر حسین قاضی زاده، نماینده مجلس که در خبرگزاری فارس مطرح کرده بود «بودجه زیارت به بهانه مشهد  2017 قطع شد».

 

انتقال نمایشگاه کتاب از مشهد به نیشابور

 

هر سال نمایشگاه کتاب در مشهد برگزار می شد؛ اما مدیرکل ارشاد برای اینکه نیشابور همزمان نام پایتخت کتاب را همراه خود یدک می  کشید نمایشگاه کتاب را به نیشابور منتقل کرد و قول برگزاری نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام را به مشهدی ها داد و به شدت روی این حرفش پافشاری کرد؛ اما تا امروز که  ماه شهریور را پشت سر می گذاریم خبری از این نمایشگاه برای مشهدی ها نیست.

 

همچنین انتخاب نیشابور برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب مسائل دیگری را به همراه داشت.

 

آماده نبودن زیرساختها از جمله خرابی آسفالت مسیر رفت و آمد، نبود تبلیغات مناسب برای نمایشگاه،  حضور تعداد کم ناشران و بسیاری از مسائل دیگر باعث شد نمایشگاه کتاب سال گذشته از رونق بیافتد هر چند نیشابوری ها از برگزاری این نمایشگاه بسیار راضی بودند؛ اما برگزاری این نمایشگاه با توجه به ظرفیتهای این شهر کار درستی نبود در حالی که می شد نمایشگاه کتابی مستقل برای این شهر در نظر گرفت و نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد هم در همین شهر برگزار شود هر چند که سرابی با توجیه اینکه قرار است نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد برگزار شود، سال گذشته نمایشگاه کتاب را به نیشابور بُرد.

 

جشنواره فیلم فجر و توهین به خبرنگاران

 

چهاردهمین جشنواره فجر مشهد از دیگر موضوعاتی بود که سال گذشته تبدیل به چالش خبرنگاران شد؛ چراکه برگزار کنندگان جشنواره سهمی که هر سال برای خبرنگاران در نظر می گرفتند در نظر نگرفتند که این موضوع اسباب  دلخوری خبرنگاران را فراهم کرد به طوری که خبرنگاران به نوعی این جشنواره را تحریم کردند آن هم جشنواره ای که برگزاریش را مدیون خبرنگاران بودند و این موضوع باعث شد مخاطب کمتری در این جشنواره حضور یابد و در اکثر سانس ها نیمی از صندلی های سالن خالی بماند و رونق سالهای گذشته خود را نداشته باشد؛ هر چند که چندین فیلم خوب مثل ویلایها و ماجرای نیمروز در مشهد اکران شد و دو روز آخر به خاطر اکران این دوفیلم سینما به معنی واقعی خود شلوغ شد همه این ها در حالی اتفاق افتاد که مسئولان ارشاد برگزاری جشنواره فیلم فجر مشهد را خوب ارزیابی کردند!!!.

 

قداست زدایی در تئاتر و گالری موهِن

 

اجرای تئاترهای قبح‌شکن «نمایشگاه لودلو» در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) مشهد و برپایی نمایشگاهی که کاریکاتورها و نقاشی هایی که تفکرات منافقین و توهین به مقداست جمهوری اسلامی را نشان می داد از دیگر مسائلی بود که در دوره مدیریت سید سعید سرابی اتفاق اقتاد هر چند در آن زمان مسئولان اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، در بحث گالری با ارسال جوابیه‌ای مدعی شدند که نگارخانه‌ی مذکور مجوز نداشته و به صورت غیرقانونی، مشغول فعالیت بوده است و گالری مورد نظرپلمب کردند؛ اما این موضوع نبود نظارت کافی در بحث گالری ها و نمایش ها در مشهد را نشان می دهد که در راس این موضوع سید سعید سرابی قرار می گیرد.

 

نمایشگاه قرآن

 

مشهد بعد از تهران دومین شهری است که هرسال نمایشگاه قرآن در ماه مبارک رمضان برگزار و با استقبال خوب مخاطبان مواجهه می شود؛ امسال قرار بود نمایشگاه قرآن با شکوه هر چه تمام تر برگزار شود؛ اما با انتقال این نمایشگاه به سالن همایش های حرم رضوی با دو موضوع مواجهه شد ابتدا نزدیکی به حرم امام رضا(ع) و دوم پیش بینی نشدن بحث ترافیک، مکانی برای افطار بازدید کنندگان و کوچک بودن محیط از جمله نقاط ضعف‌های بود که باعث شد این نمایشگاه شایسته ای مشهد 2017 نباشد.

 

باید دانست اداره فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی یکی از مهم ترین و حساس ترین پستهای مدیریتی در استان خراسان رضوی است و در مدت مدیریت بیش از چهار ساله سید سعید سرابی در اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نکته مثبتی که نسبت به سایر مدیران دارد، جوانی و تجربه چهار سال مدیریت فرهنگی و هنری در شهر است که همه کشور به عنوان یک الگو و گاه حتی یک هنجار به آن نگاه می کنند و هر اتفاق فرهنگی و هنری مشهد در سایر شهرهای کشور تاثیر گذار خواهد بود؛ اما یک نیرو تازه نفس می تواند روح دوباری به این اداره کل بخشد. البته باید این موضوع را در نظر داشت که  چه ابقا و چه تغییر مدیرکل ارشاد خراسان رضوی  باید در جهت اعتلای فرهنگ مشهد و این استان باشد.

 

نفیسه سلیمانیان

انتهای پیام/