به گزارش صبح توس؛ سید سلمان سامانی قائم‌مقام و معاون پارلمانی وزیر کشور ظهر امروز در جلسه شورای اداری تربت‌جام با اشاره به ارزیابی عملکرد مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت: متأسفانه در کشور نظام ارزیابی دقیقی نداریم و ارزیابی مدیران بر اساس شنیده‌ها، روابط میان فردی و تعداد جلسات بوده است که باید این امر با رویکرد اثربخشی در توسعه شهرستان صورت بگیرد.

سامانی افزود: چشم امید مردم به عملکرد مسئولان است و نقش آنان در توسعه شهرستان سنجیده می‌شود تا از فرصت‌های بالقوه آب، خاک و باد استفاده کرده و تبدیل به ثروت کنند.

وی با اشاره به چالش‌ها در سطح ملی و کلان تصریح کرد: حل چالش‌های ملی و کلان کشور از بالا به پایین نخواهد بود و لازم مدیران شهرستان‌ها در حل مشکلات از نیروهای بومی منطقه بهره بگیرند و باسیاست گذاری و برنامه دقیق به‌سوی اهداف نظام اسلامی حرکت کنند.

قائم‌مقام و معاون پارلمانی وزیر کشور تأکید کرد: آنچه می‌تواند کشور را مورد تهدید قرار دهد وضعیت اقتصادی جامعه است که باید به‌صورت جهادی به مشکلات این حوزه پرداخته شود تا دچار مشکل کنیم.

سامانی ادامه داد: رشد اقتصادی شهرستان‌ها باعث حرکت اقتصادی کشور می‌شود و می‌توان به آینده امیدوار بود و خط مقدم حل مشکلات اقتصادی کشور در تهران رقم نخواهد خورد و آینده ایران را مدیران منطقه‌ای به وجود می‌آورند.

وی با اشاره به دیگر چالش کشور خاطرنشان کرد: چالش مهم دیگر مسئله بیکاری و اشتغال نیروهای متخصص و جوان است؛ امروز مردم شغل لازم دارند و اشتغال با تزریق پول ایجاد و حل نمی‌شود بلکه خلاقیت و تفکر راهگشا است تا بازار و شغل‌های جدید ایجاد شود.

قائم‌مقام و معاون پارلمانی وزیر کشور با اشاره به توزیع منابع انسانی و مالی بیان داشت: متأسفانه توزیع جغرافیای شغلی در دوره‌های مختلف به‌صورت کارشناسی نبوده و برنامه‌های بودجه‌ای به‌صورت تخصصی پیگیری نشده است و این امر باعث مهاجرت روستائیان، حاشیه‌نشین در شهرها و مشکلات فرهنگی و خانوادگی را به دنبال داشت.

سامانی ابراز داشت: توسعه کشور نتوانسته است قدرت خرید مردم را افزایش دهد و از سال 93 برنامه دولت تقویت قدرت خرید مردم و کسب درآمده‌ای حلال بوده است.

وی با اشاره به سرانه تولید استان‌های مرزی یادآور شد: سرانه تولید استان‌های مرزی بسیار پایین‌تر از استان‌های مرکزی است و زمانی امنیت پایدار در حوزه‌های اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی و روانی ایجاد می‌شود که مناطق مرزی صاحب تولید و شغل باشد.

قائم‌مقام و معاون پارلمانی وزیر کشور با اشاره مسائل سیاسی گفت:  کشور درگذشته از بحران دوقطبی شدن رنج می‌برد و خیلی از توانایی‌ها نادیده گرفته می‌شد و اکنون فضای اعتدال در کشور حاکم شده است.

سامانی تأکید کرد: برای آموزش مدیران هزینه‌های بسیاری از  بیت‌المال شده که نباید با نگاه صرف سیاسی سرمایه کشور را نادیده و از دست بدهیم و افراد را از دایره مدیریتی حذف کنیم.

وی با انتقاد از سیستم آموزشی کشور عنوان داشت: نظام آموزشی کشور نیازمند بازنگری است که مدیران شهرستان‌ها باسیاست سازی و برنامه‌ریزی به دنبال اصلاح سیستم آموزشی شوند و منتظر ابلاغ از مرکز نباشند.

قائم‌مقام و معاون پارلمانی وزیر کشور با اشاره به آسیب‌های اجتماعی افزود: اولویت اول نظام رفع آسیب‌های اجتماعی است که در کشور شاهد یک سری از بحران‌ها هستیم که لازم همکاران در همه رده‌های مدیریتی تلاش کنند شاخصه‌ها کاهش یابد.

سامانی با اشاره به اختیارات مدیران محلی یادآور شد: دولت 84 اختیار به مدیران استانی و شهرستانی تنفیذ کرده و یکی از اولویت‌های دولت تمرکززدایی است.

انتهای پیام/