به گزارش صبح توس؛ حمل و نقل و ترافیک شهری از جمله موضوعات مهم در مدیریت شهری است و از جمله مطالبات مردمی در سال‌های اخیر از مسئولان محسوب می‌شود و هرچند این مهم از سوی مدیریت شهری در سال‌های اخیر به خوبی دنبال شده است ولی هنوز این دغدغه از سوی مردم رفع نشده است.


در این موضوع شهری چند وسیله برای تردد در شهر تعریف شده است که شامل اتوبوس، مینی بوس، مترو و تاکسی می‌شود که بنا به منطقه شهری هرکدام از این وسایل قابل استفاده است ولی متأسفانه موضوعی در این مهم مغفول مانده است که چه تعداد از خودروهایی که در شهر تردد می‌کنند تک سرنشین هستند؟

جواب این سوال در بسیار از آمارها عدد 60 درصد مطرح شده است که اگر حتی نیمی از این درصد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، معضل ترافیک تا 30 درصد کاهش می‌یابد یعنی 30 درصد جای پارک افزایش می‌بابد، 30 درصد زمان معطل شدن در ترافیک کاهش می‌یابد، یعنی زمان ایستادن پشت چراغ قرمز 30 درصد کم می‌شود و 30 درصد تأثیر ذخیره زمان برای همه مردم شهر اتفاق می‌افتد.
مردم باید بدانند که ترافیک آلودگی را افزایش می‌دهد و آلودگی باعث افزایش ابتلا به استرس و برخی بیماری‌های روحی و روانی می‌شود پس برای آمد و شد در شهر حتما نیاز به استفاده کردن از خودروی شخصی نیست بلکه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق هست یعنی هرکسی باید بداند که مقصد کجاست و از چه راه‌هایی می‌تواند راحت به آن برسد و داشتن این برنامه‌ریزی فردی به جای راحت طلبی اجتماعی کمک شایانی برای رفع گره ترافیک است.


بعد از گفتن تمامی این مطالب عرض این نکته نیز خالی از لطف نیست و آن هم اینکه اگر تمامی مردم به فرهنگ عمومی استفاده از خودرو شخصی تن نهادند مسبب رفع مسئولیت از مسئولان نیست بلکه وظیفه آنان در مقابل تمامی اقشار جامعه افزایش می‌دهد.


مسئولان نیز وظیفه‌ای هم سان وظیفه مردم و حتی سنگین‌تر دارند، آن‌ها باید زمینه رشد و تعالی مردم و فرهنگ‌سازی استفاده از تمامی تکنولوژی‌های تازه وارد را در جامعه فراهم آورند و این را نیز بدانند که جایگاه آن‌ها در گرو خدمت صادقانه با مردم است.


مسئولان برای ترویج فرهنگ استفاده از وسائط نقلیه عمومی می‌توانند از برنامه‌هایی چون رایگان کردن سیستم حمل و نقل عمومی در اوقاتی از سال و تبلیغات عمومی و فراگیر نام برد.
مسلما طی سال‌های آینده ترافیک و حمل و نقل شهری از جمله چالش‌های جدی مدیریت شهری می‌شود کما اینکه در بسیاری از شهرها این موضوع هم اکنون به یک معضل تبدیل شده است و بیم آن می‌رود که روزگاران آینده این شهر نیز مثل شهرهایی چون سنگاپور شود که برای خرید یک خودرو باید ادله محکم و مستدل آورد تا ادارات مختلف مجوز خرید صادر کنند.
انتهای پیام/