به گزارش صبح توس؛ محمدرضا دهباشی امروز در آیین آغاز به کار و تحلیف اعضای شوراهای اسلامی روستاهای کاشمر در محل مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان این شهرستان اظهار داشت: از آنجا که تأکید دولت بر توسعه پایدار روستاها می‌باشد در چند سال اخیر شاهد تحولات مثبتی در وضعیت روستاها بودیم.

 

وی ادامه داد: در دوره چهارم شوراهای اسلامی روستاها با توجه به اعتباراتی که به روستاها اختصاص یافت شاهد اجرای طرح‌های مختلفی بودیم ضمن اینکه در چند روز آینده نیز اعتبارات جدید ابلاغ شده و به حساب روستاها واریز خواهد شد و میزان این اعتبارات به گونه‌ایست که می‌تواند بخش‌هایی که در گذشته مغفول مانده است را جبران کند.

 

بخشدار مرکزی کاشمر سپس به ارائه گزارشی از برگزاری انتخابات شوراها در روستاهای این بخش پرداخت و تصریح کرد: در انتخابات اخیر برای عضویت در روستاهای بخش مرکزی 213 داوطلب شامل 180 مرد و 33 زن داشتیم که همین آمار نشان می‌دهد بانوان روستایی به سرنوشت جامعه و روستای خود اهمیت می‌دهند و این یکی از دستاوردهای مثبت نظام اسلامی است.

 

دهباشی افزود: در بخش مرکزی کاشمر 101 نفر شامل 95 مرد و شش زن به عنوان عضو پنجمین دوره شوراهای روستاها انتخاب شدند که از میان 40 نفر سابقه عضویت در شورای چهارم را دارند و در مجموع 53 نفر سابقه عضویت در دوره‌های مختلف شورا را دارا هستند و به عبارتی 51 درصد منتخبان این دوره افرادی با تجربه عضویت در شورا هستند که این تجربه بسیار باارزش و کارآمد خواهد بود.

 

بخشدار مرکزی کاشمر با اشاره به شرکت 91 درصدی اهالی روستاهای این بخش در انتخابات گفت: این مشارکت بسیار بالا و ارزشمند بعد از انقلاب اسلامی کم‌نظیر است.

 

وی همچنین به جمعیت روستایی بخش مرکزی کاشمر اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس آمار سرشماری سال 95 جمعیت روستایی بخش مرکزی کاشمر 41 هزار و 368 نفر می‌باشد ضمن اینکه در راستای تأکید بر ضرورت رشد جمعیت، نرخ رشد جمعیت در این بخش به سه درصد رسیده است.

 

دهباشی در رابطه با اعتبارات عمرانی روستاها خاطرنشان کرد: در چهارمین دوره شوراهای اسلامی اعتباراتی که به طور مستقیم به حساب دهیاری‌ها و روستاهای بخش مرکزی کاشمر واریز شده است مبلغ 8 میلیارد تومان و به طور میانگین در هر سال دو میلیارد تومان بوده است که با این اعتبارات طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی اجرایی شده است.

 

وی ادامه داد: احداث ساختمان دهیاری در 15 روستا، ایجاد پارک و فضای سبز در 9 روستا، ساماندهی آرامستان در 20 روستا، احداث سه خانه عالم روستایی و توسعه و بازگشایی معابر در 23 روستا طی چند سال گذشته از جمله اقدامات انجام شده در بخش مرکزی کاشمر است.

 

بخشدار مرکزی کاشمر با بیان اینکه شاهد یک انقلاب و حرکت گسترده در بحث بازگشایی معابر و عقب‌نشینی‌ها در روستاها بوده‌ایم اظهار داشت: با توجه به تخصیص مناسب اعتبارات تاکنون توانسته‌ایم 130 هزار متر مربع از معابر روستایی در بخش مرکزی را آسفالت کنیم ضمن اینکه با تخصیص مرحله دوم قیر از سوی بنیاد مسکن، این میزان افزایش خواهد یافت.

 

دهباشی گفت: با توجه به اعتماد و شناختی که از پیشینه مردم روستاهای کاشمر داشتیم بحث مشارکت عمومی را برای توسعه و پیشرفت روستاها مطرح و تلاش کردیم این فرهنگ مشارکت مردمی در امور را گسترش دهیم که در این زمینه شاهد مشارکت 30 تا 50 درصدی مردم در برخی روستاها برای توسعه معابر و عقب‌نشینی‌ها بوده‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: شاخص‌های مد نظر برای ارتقاء درجه روستا عبارت از جمعیت، وسعت و درآمدهای محلی دهیاری‌ها و یا همان خودیاری مردمی است و لذا امیدواریم با گسترش خودیاری مردم و مشارکت آنان در توسعه روستاها شاهد ارتقاء درجه روستاهای کاشمر باشیم.

 

بخشدار مرکزی کاشمر همچنین خواستار آسیب‌شناسی شوراهای روستایی و برطرف ساختن موانع پیش‌روی آنان شد.

 

انتهای پیام/