به گزارش صبح توس؛ در شب اول ذیحجه که هلال ماه با کرشمه خودنمایی می کرد خورشید به خانه علی(ع) وارد شد، باد صبا همه را خبر رسانید: «زیور ببندید زیرا که نور با نور پیوست و جهان روشن شد.

 

نخستین روز از آخرین ماه قمری سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) است که به نام روز ازدواج نامگذاری شده است.

 

ازدواجی که نهاد و بنیانش از سوی خدا تدبیر شده و خطبه اش نیز از عرش خوانده شد و آنگاه پیامبر اکرم(ص) بر منبر رفته و ندای «الحمد لله المحمود بنعمته» سر می‌دهند؛ پس حیدر و کوثر به عقد هم در آمدند؛ اینک، دست مقدس فاطمه(س)، در دست بی کران علی(ع) حلاوت هلهله فرشتگان را لمس می کند و شور کبریایی افلاکیان را برمی انگیزد.

 

این سپردن دست عروسی به تکیه گاهی یک مرد نیست؛ این ازدواج میمون سپردن انسان است به حریم بی انتهای عصمت؛ این پیامبر(ص) نیست که دخترش را به علی(ع) می سپارد، بلکه این خداست که اختیار و اعتبار بشر را به علی و زهرا وامی نهد.

 

این ازدواج سرآغازی است برای مشق درس عشق و ما همه باید دانش آموختگان این مکتب باشیم.

 

مهریه حضرت زهرا(س) بیش از پانصد درهم - نقره- نبوده است.  این مقدار مهریه از طرف پیامبر اكرم(ص) برای دخترش، مهریه ای متوسط در آن زمان بوده است كه به عنوان سنت، الگویی برای سایر مسلمانان قرار گرفت.

 

رهبر معظم انقلاب نیز به جوانان توصیه کرده اند: در اسلام حدّی برای مهریه به نحو لزوم معیّن نشده ولی هر چه کمتر باشد بهتر است و مستحب است که مقدار مهریه از مهر‌السنه که پانصد درهم است، زیاد‌تر نباشد.

 

حضرت زهرا(س) در جهزیه خود تنها به پیراهن، روسری(مقنعه)، قطیفه مشکی که تمام بدن را کفایت نمی کرد، یک سریر عربی(تخت)، دو تشک از کتان مصری، چهار بالش، پرده، حصیر هجری، دست آس، مشکی از پوست، کاسه چوبی، ظرف پوستی، سبوی سبزرنگ، کوزه های متعدد، دو بازو بند نقره ای و یک ظرف مسی بسنده کرده بودند.

 

رهبر معظم انقلاب نیز بر «آسان کردن ازدواج» تأکید فراوان کرده و فرمودند: مهریه سنگین، جهیزیه سنگین، تجملات زیاد، اسراف، خرید از مکان های معروف به گرانی، هتل ها و سالن های پرخرج، لباس عروس گران قیمت و به رخ کشیدن ثروت ها، هشت سنت غلط در ازدواج است.

 

پس از مراسم ازدواج آنچه در تثبیت و تحکیم بنیان خانواده تاثیر دارد رفتار متقابل زن و مرد در کانون مقدس خانواده است.

 

همسرداری حضرت فاطمه(س) نیز بهترین الگو برای زنان مسلمان است. شیوه رفتار با همسر برای یک زن آن قدر مهم است که حضرت علی (ع) می فرماید: جهاد زن، خوب شوهرداری کردن، است.

 

از ویژگی های مهم حضرت فاطمه (س) این بود که آن بزرگوار بهترین یار و یاور شوهرش علی (ع) در اجرای فرامین الهی بود. پیامبر(ص) از علی(ع) سوال کرد: همسرت را چگونه يافتى؟ و علی(ع) پاسخ گفت: نِعْمَ الْعَوْنُ على‏ طاعَةِ اللَّهِ (بهترين يار و ياور براى اطاعت و بندگى خدا).

 

آن بانوی بزرگوار، نام همسر خود را با احترام یاد می‌کرد. گاهی وی را با کنیه «ابالحسن» می‌خواند و گاهی با یاد قرابت نسبی (یا ابن عم) وی را ندا می‌داد. این گونه نقل نام و خطاب احترام آمیز یکی از نکات اصلی رابطه زوجین نسبت به یکدیگر است.

 

رسیدگی به وضع ظاهری به خاطر همسر از اصول زندگی یک زن و مرد مسلمان است. آمده است پیامبر برای شب عروسی حضرت زهرا(س) دستور دادند عطرهایی خوشبو تهیه کنند و حضرت زهرا(س) نیز در داخل خانه دائماً معطر بودند.

 

همکاری در منزل امری است که عشق و محبت میان زوجین را افزایش می دهد و یکی از عوامل سعادت و شادابی خانواده، تقسیم کار و تعیین حدود و وظائف زن و شوهر است، از این رو پیامبر اکرم(ص) فرموند: «هیچ مردی زنش را در کارخانه کمک نمی کند مگر آنکه خداوند به تعداد موهای بدن او عبادت یک سال، که روزها روزه گرفته، و شب ها شب زنده داری کرده باشد ثواب به شوهر می دهد.»

 

یکی از وظائف مهمّ اجتماعی در اخلاق همسرداری، تأمین هزینه زندگی است، مرد باید با کار و تلاش فراوان، نیازهای اقتصادی خانواده را برطرف سازد تا سر بار جامعه نگردند و دست نیاز به سوی دیگران دراز نکنند، امروزه یکی از عوامل فساد و بزهکاری، تأمین نبودن زن و فرزندان در خانواده هاست.

 

حضرت علي درباره چگونگي برخورد با همسرش مي‏فرمايد: «به خدا سوگند! هرگز كاري نكردم كه فاطمه خشمگين شود . او را به هيچ كاري مجبور نكردم... او نيز هرگز مرا خشمگين نكرد . برخلاف ميل باطني من، قدمي برنداشت.»

 

پيامبر اکرم(ص) مي فرمايند:« هر چه ايمان بنده زياد شود، محبت [وي] به زن ها نيز زياد مي شود.» همچنین ایشان فرموده اند: «نشستن مرد در كنار خانواده اش، نزد خداي بزرگ دوست داشتني تر از اعتكاف [و نشستن] در اين مسجد من است .»

انتهای پیام/