به گزارش صبح توس؛ امروز و همزمان با سراسر کشور در مراسمی با حضور امام جمعه کاشمر، فرماندار، جمعی از مسئولان  و اعضای جدید شورای اسلامی شهرهای کاشمر و ریوش، مراسم تحلیف اعضای شورای اسلامی این دو شهر با قرائت سوگندنامه در محل فرمانداری شهرستان برگزار و هفت عضو شورای شهر کاشمر و پنج عضو شورای شهر ریوش فعالیت خود را در پنجمین دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر آغاز کردند.

 

سپس با تعیین هیأت رئیسه سنی و انتخاب مسن ترین فرد عضو به عنوان رئیس و دو نفر از جوان ترین اعضای شورا به عنوان منشی، روند انتخابات هیأت رئیسه اصلی شورا برای مدت یک سال آغاز شد.

 

قبل از آغاز رأی‌گیری با توجه به حضور چهار نفر از  جریان اصلاحات در شورای شهر کاشمر و سه نفر از جریان مقابل حجت الاسلام و المسلمین میثم خزاعی که در گروه اقلیت قرار دارد با اشاره به اصل هفتم قانون اساسی که شورا محل اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی کلی شهر است، گفت: ما معتقدیم که هر کدام از اعضای شورای شهر یک فلک الافلاک هستند که اگر به خوبی با هم تعامل نداشته باشند به هفت خان رستم تبدیل خواهد شد.

 

وی افزود: ما معتقدیم که همه جریان‌های سیاسی باعث پویایی نظام می‌شوند و لذا پس از دو ماه صحبت و مذاکره و واسطه‌هایی که فرستادیم تا بتوانیم شورا را به صورت جمعی اداره کنیم و وحدت و همدلی در بین اعضا وجود داشته باشد اما به نتیجه‌ای نرسیدیم.

 

خزاعی ادامه داد: سه عضو فعلی که در جریان اقلیت قرار گرفته‌اند به هیچ حزب و گروهی وابسته نیستیم و معتقدیم به صورت انقلابی وارد شدیم و صحت این مهم رأی دادن ما به نامزدهای جریان اصلاحات برای هیأت رییسه در سه سال شورای چهارم است.

 

این عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به این که در این زمینه به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم از امام جمعه و فرماندار شهرستان درخواست داریم در این زمینه میانجیگری داشته باشند؛ چرا که شورای شهر متعلق به یک جریان و گروه سیاسی خاصی نیست و اگر جریان اکثریت بخواهند تمامیت‌خواهی کنند و سه عضو از هفت عضو شورا را نادیده بگیرند ما هم از حق قانونی خودمان یعنی آبستراکسیون و ترک جلسات استفاده کرده و حتی تا پای انحلال شورای شهر به عنوان سه نفر از نمایندگان مردم که آراء هزاران نفر از مردم شهر کاشمر را داریم و حتی یکی از ما رأی اول را کسب کرده است پیش خواهیم رفت.

 

وی گفت: بنابراین با توجه به وضعیت فعلی که در دو گروه سه و چهار نفره قرار گرفته‌ایم پیشنهاد ما این است که رییس از جریان اکثریت و نایب رییس از بین ما سه نفر باشد و ما برای نایب رییسی اسماعیل‌پور شهردار سابق کاشمر که بالاترین رأی را در این دوره کسب کرده است مد نظر داریم، همچنین دو نماینده شورای شهر در شورای شهرستان یکی از جریان اکثریت و یکی از جریان اقلیت باشد ضمن اینکه پنج کمیسیون شورای شهر به نسبت سه به دو تقسیم شود در غیر این صورت ما از حق قانونی خودمان استفاده خواهیم کرد.

 

در ادامه این جلسه یعقوب گل‌محمدی که جزو گروه چهار نفره اصلاح طلب در شورای شهر است گفت: در چهار جلسه با حضور منتخبین در این زمینه صحبت و بحث شده است و در این جلسه چاره ای جز رأی گیری نیست و ما هم با هماهنگی تمامی اعضا قرار است کارها را انجام دهیم و این شرط و شروطی که عنوان می‌شود در حقیقت نقض قانون است بنابراین اگر با تعامل و به خوبی کار کنیم و روند توسعه شهر را سرعت بخشیم خواهیم توانست رضایتمندی مردم را بیشتر کنیم.

 

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که رأی‌گیری انجام شود و هر چه نتیجه حاصل شد همه تمکین کنند.

 

در واکنش به این صحبت‌ها خزاعی اظهار داشت: از آنجا که دوستان اصلاح‌طلب هماهنگی‌های لازم را در قبل با یکدیگر انجام داده‌اند لذا از هم اکنون نتیجه کار مشخص است و ما فقط در صورتی در رأی‌گیری شرکت می‌کنیم که سه عضو شورا هم دیده شوند چرا که آقایان فقط شعار وحدت و تفاهم می‌دهند؛ اما حاضر نیستند حتی یکی از کرسی‌های هیأت رئیسه را به جریان مقابل واگذار کنند در صورتی که آن‌ها فقط یک رأی از ما بیشتر دارند و اکثریت مطلق نیستند.

 

در ادامه این مباحث فرماندار، امام جمعه و دادستان کاشمر در سخنانی تلاش کردند با دعوت به تفاهم و همدلی موضوع را حل کنند؛ اما با اصرار جریان اصلاح‌طلب حاضر در شورای شهر مبنی بر عدم پذیرش پیشنهاد جریان مقابل و نیز با اصرار اعضای اقلیت مبنی بر آبستراکسیون و ترک جلسه موضوع به نتیجه‌ای نرسید.

 

در نهایت فرماندار کاشمر جلسه را به صورت غیرعلنی اعلام و از خبرنگاران خواست سالن جلسات را ترک کنند.

 

بنا به اطلاع واصله این جلسه‌ نتیجه‌ای در برنداشته است و چهار اصلاح طلب عضو شورای شهر برگه‌های رأی خود را تحویل داده و سه عضو دیگر نیز در این رأی‌گیری شرکت نکرده‌اند. بر این اساس به گفته فرماندار کاشمر با استعلام صورت گرفته از استان و با توجه به حضور هر هفت عضو شورای شهر، این رأی گیری قانونی تلقی شده و به این ترتیب اعضای هیأت رییسه شورای هفت نفره شهر کاشمر با چهار رأی انتخاب و محمدخباززاده به عنوان رییس و محمدصادقی به عنوان نایب رییس انتخاب شدند.

 

اما در این جلسه اعضای شورای اسلامی شهر ریوش با دریافت برگه های اخذ رأی انتخابات هیأت رئیسه شورای شهر را برگزار کردند که بر اساس شمارش آراء سید علی نبوی با سه رأی رئیس شورا، سید محمود سجادی مقدم با سه رأی نایب رئیس شورا، شیرویه مرادیان با پنج رأی منشی شورا و بتول خورشاهی با سه رأی به عنوان خزانه‌دار و بی بی فاطمه نبوی با سه رأی به عنوان نماینده شورای شهر ریوش در شورای شهرستان برای مدت یکسال انتخاب شدند.

 

انتهای پیام/