به گزارش صبح توس؛ صنعت‌با این تسهیلات نونوار نمی شود، کشف 10 تن برنج تقلبی در کیسه های طمع، احداث اردوگاه مهاجران خارجی در تایباد در نقطه صفر، ریل‌گذاری فرهنگی در مشهد بی‌سابقه بوده است و فرود اضطراری پرواز مشهد به بندرعباس در فرودگاه شهید هاشمی نژاد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نیم نگاهی به آنان خواهیم انداخت.

 

روزنامه خراسان؛

صنعت‌با این تسهیلات نونوار نمی شود

چندی است دولت برای حمایت از بخش صنعت، اجرای طرحی را با عنوان بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی، با تصویب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور آغاز کرده است. بنا به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، این طرح با هدف پرداخت تسهیلات بازسازی و نوسازی به بنگاه‌های تولیدی صنعتی و معدنی برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ، بهبود و اصلاح خطوط تولید، افزایش تولید و اشتغال، ارتقای بهره‌وری و انرژی، افزایش رقابت‌پذیری، توسعه صادرات و انتقال فناوری اجرایی شده است و همه واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی دارای مجوز ار وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشمول این طرح می‌شوند. بر همین اساس متقاضیان برای ثبت درخواست خود جهت دریافت تسهیلات مورد نیاز می توانند در سامانه بهین یاب به نشانی www.behinyab.ir در قسمت «بازسازی و نوسازی صنایع و معادن در راستای اقتصاد مقاومتی» اقدام کنند.با این حال برخی از دست اندرکاران حوزه صنعت در استان، انتقادهایی را به این طرح که قرار است زمینه نوسازی تجهیزات تولید را فراهم کند، وارد می دانند که از این جمله می توان به سود بالای 18 درصدی این تسهیلات، نبود دوره تنفس برای بازپرداخت و همچنین بی رغبتی بانک ها برای پرداخت آن اشاره کرد.

نبود مشوق برای تولید کنندگان

رئیس دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در این باره با اشاره به این که قانون نوسازی صنایع در برنامه های سوم و چهارم توسعه نیز وجود داشت،گفت: براساس این قانون، پیش بینی شده بود واحدهایی که فناوری پایینی داشتند و به تبع آن نمی توانستند کالای مناسبی تولید و از ظرفیت های مناسب استفاده کنند، خطوط تولید خود را نوسازی و بازسازی کنند.علی‌اکبر لبافی، همچنین با اشاره به مزیت های تشویقی که دولت برای اجرای این طرح در برنامه های سوم و چهارم در نظر گرفته بود، گفت: در اجرای مواد 9 و 10 قانون بازسازی و نوسازی صنایع، یک سری تکالیف نیز برای دولت تعیین شده بود که در واقع مزیت محسوب می شد. مزیت هایی از قبیل این که در مدت زمان لازم برای انجام بازسازی و نوسازی و تغییر خط تولید واحد تولیدی، اگر واحدی کارگری با سابقه 25 سال داشت، بخشی از حق بیمه پنج سال باقی مانده کارفرما که مبلغی معادل 2.5 سال آن می شد را دولت پرداخت و آن کارگر را با 25 سال سابقه بیمه و 30 روز حقوق بازنشسته می کرد که خود این باعث ترغیب کارفرما و کارگر می شد.لبافی پس از گریز به اجرای این طرح در برنامه های سوم و چهارم توسعه، به مقایسه آن با طرح در دست اجرای نوسازی و به سازی پرداخت و گفت: ولی عملا در دستور العمل جدید ما چنین مشوق هایی را نمی بینیم.

نرخ سود بالاست 

وی همچنین با اشاره به نرخ 18 درصدی تسهیلات پیش بینی شده برای بازسازی و نوسازی صنایع یادآور شد : متاسفانه شرایط خاص و امتیاز ویژه ای برای اصلاح این موضوع دیده نشده است.این درحالی است که می توان چه در سطح استانی و چه در سطح ملی، همان طور که در مواد 9 و 10 قانون بازسازی و نوسازی صنایع آمده است، مزیت های جنبی برای این طرح پیش بینی کرد.وی با تایید مشکلاتی مانند سود بالای این تسهیلات و به تبع آن اقساط سنگین و نبود دوره تنفس برای بازپرداخت و احتمال نداشتن سوددهی واحدتولیدی پس از انجام نوسازی افزود: در این زمینه باید مزیت های جنبی به وجود بیاوریم، ممکن است دولت نتواند نرخ سود را کاهش دهد ولی در زمینه های دیگر می تواند اقداماتی مانند مشوق های مالیاتی،بیمه ای و یارانه در نظر بگیردکه تاکنون در این باره کاری انجام نشده است.

کار در اجرا با مشکل رو به رو می شود

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، رئیس اداره صنایع فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در پانزدهمین نشست دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی به نقد و بررسی این طرح پرداخت و گفت: در دستورالعمل ارائه شده، واحدهای واجد شرایط باید طرح‌های توجیهی فنی- اقتصادی ارائه کنند که این امر زمان‌بر است و برای این منظور از این طرح یک الگوی اولیه تهیه شده است اما در مجموع باید در بلندمدت این رویکرد اصلاح شود.قاسم کیومرثی، شروط متعدد برای پرداخت این تسهیلات را عاملی دانست که باعث خواهد شد کار در روند اجرا با دشواری مواجه شود. کیومرثی یادآور شد:در طرح‌های بازسازی و نوسازی، از آن جا که یک سیستم روز جایگزین ساختار فرسوده قبلی می‌شود و بر اصل جایگزینی تاکید دارد؛ نه توسعه و افزایش ظرفیت، پس منجر به اشتغال زایی نمی‌شود و صرفا افزایش تولید را در بر دارد. از این حیث، ذکر این شرط در دستورالعمل مذکور، مطالباتی را در آینده در پی خواهد داشت که عملی نمی‌شود.این مقام مسئول خاطر نشان کرد: سال گذشته بانک‌های استان فقط 20میلیارد تومان را به تسهیلات ثابت اختصاص دادند. از این رو، به نظر می‌رسد بانک‌ها مشتاق نیستند سرمایه ثابت خود را در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهند و با این اوصاف اگر در بانک‌ها نیز رغبتی برای ارائه تسهیلات نوسازی نباشد، در مسیر اجرای این طرح با مشکل جدی روبه رو خواهیم شد.

کشف 10 تن برنج تقلبی در کیسه های طمع

پیرو گزارش در خراسان رضوی سه‌شنبه  24 مرداد با عنوان «کیسه‌های طمع» که خبر کشف کیسه های تقلبی برندهای معتبر برنج از یک واحد تایپ و تکثیری در آن عنوان شده بود، رئیس اداره بازرسی و کشف کالای قاچاق، سازمان تولید صنعت، معدن و تجارت استان  روز گذشته اظهار کرد: پس از درج آن گزارش و با تلاش بازرسان این مجموعه و پیگیری تماس های شهروندان با شماره 124 مبنی بر خرید برنج های بی کیفیت در کیسه های معتبر  طی چهار روز گذشته تاکنون 15 محل توزیع این نوع برنج‌ها شناسایی‌شده‌است.مهدی مقدسی با اعلام این مطلب  به خراسان رضوی گفت: این 15 انبار توزیع برنج های تقلبی در منطقه مصلای مشهد شناسایی و  در پی این بازرسی‌ها هزار کیسه ده کیلویی برنج تقلبی کشف شد .در حال حاضر برای این کشفیات هفت پرونده در تعزیرات به جریان افتاده است .وی در ادامه بابیان این که از این میزان 3.5 تن، برنج‌های مربوط به طرح تنظیم بازار بود، اظهار کرد: متخلفان، برنج‌های دولتی را که عمدتاً برنج‌های آمریکایی و قیمت آن‌ها حدود 2700 تومان است با برنج‌های ایرانی مخلوط  و در کیسه‌های تقلبی با نام‌های مشهور به بازار عرضه می‌کنند. این مقام مسئول تصریح کرد:با توجه به این که برنج‌های دولتی و تنظیم بازار در واحدهای مشخص مانند تعاونی‌ها عرضه می‌شود لذا تخلف در این زمینه محرز است.وی بابیان این که خاستگاه عرضه برنج‌های خارجی عمدتا پاکستانی، شرق کشور است افزود: متأسفانه واحدهای متخلف ،برنج‌های بدون کیفیت را در شرایط غیر بهداشتیِ بسیار آلوده و در بوجاری‌های غیربهداشتی در داخل کیسه‌های تقلبی ریخته و با ترفندهای حرفه‌ای آن‌ها را پلمب می‌کنند و از طریق شبکه‌های مویرگی و سوپرمارکت‌ها به مردم می‌فروشند.مقدسی تصریح کرد: با توجه به برخوردهای انجام شده طی چند ماه اخیر و روزهای گذشته به‌صورت جدی عرضه این برنج‌ها در بازار رو به کاهش است ولی با هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان های ذی ربط این بازرسی‌ها با جدیت بیشتری در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

احداث اردوگاه مهاجران خارجی در تایباد در نقطه صفر

فرماندارتایباد درنشست بررسی رفع موانع ومشکلات واگذاری 20هکتارزمین برای احداث اردوگاه مهاجران واتباع خارجی ، که باحضورمدیرکل امور  اتباع خارجی استان خراسان رضوی ، نماینده وزارت امورخارجه ، مسئولان وکارشناسان منابع طبیعی وسایر مسئولان مربوط و خبرنگاران در سالن جلسات فرمانداری برگزارشد، گفت: برابر مصوبه شورای امنیت ملی کشور قرار بوده است از 1.5 سال قبل درتایباد وسه استان دیگر کشوراردوگاه اتباع خارجی احداث شود. اردوگاه ها  درسه استان دیگر کشور، برابر مصوبه شورای امنیت ملی کشورساخته شده است و متاسفانه درشهرستان تایباد به رغم نیاز مبرم به احداث اردوگاه ، به دلیل مرزی بودن این شهر هنوزدرنقطه صفر قرارداریم . وی گفت: متاسفانه با تلاش های صورت گرفته ، به دلیل کارشکنی های منابع طبیعی تاکنون هیچ پیشرفتی، دراین پروژه ملی نداشته ایم که جای تاسف است.

دراین نشست عجمی مدیر کل امور اتباع خارجی استان خراسان رضوی ضمن تشکر ازفرماندار برای برگزاری این نشست گفت : از 5 / 1 سال قبل مصوبه ساخت اردوگاه برای استان خراسان رضوی و سه استان دیگر ابلاغ شده و ازچهار اردوگاه مصوب شورای امنیت ملی، سه اردوگاه درسایر استان ها ، به بهره برداری رسیده است ولی دراستان خراسان رضوی ماهنوزمشکل زمین رانتوانسته ایم حل کنیم . وی افزود:مبلغ 400میلیون تومان اعتباراولیه این پروژه درحال برگشت است .عجمی افزود: برابر مصوبات شورای امنیت ملی کشوروستاد بحران کشور، احداث این اردوگاه دراستان خراسان رضوی به عنوان یک ضرورت مطرح است وانتظار داریم مسئولان منابع طبیعی برای توسعه شهرستان وجلوگیری ازمشکلات امنیتی آتی به حل مشکل واگذاری زمین کمک کنند . دراین نشست شهردارتایباد هم گفت : همکاری نکردن منابع طبیعی درواگذاری زمین برای احداث اردوگاه درشهرستان تایباد ،باعث شده است بیش از100فرصت شغلی درشهرستان از دست برود.

 

روزنامه شهرآرا؛

خدمت خالصانه

تیم چهارمین دورۀ مدیریت شهری در واپسین روزهای کاری خود به‌منظور تشریح عملکرد چهارسالۀ خود، به دیدار نمایندۀ ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی و امام‌جمعۀ مشهد رفت. در این دیدار که با حضور شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و شماری از معاونان شهرداری مشهد برگزار شد، آیت‌ا... علم‌الهدی از روند خدمت‌رسانی مجموعۀ مدیریت‌شهری در دورۀ چهارم تقدیر و تشکر کرد. به‌گزارش شهرآرا، نمایندۀ ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی در این مراسم که در محل دفتر امام‌جمعۀ مشهد برگزار شد، با بیان اینکه فعالیت اعضای شورای شهر در دورۀ چهارم هیچ منفعت مالی برای آن‌ها نداشته است، گفت: «داشتن اخلاص باعث موفقیت شهردار و شورای شهر در دورۀ چهارم شده است.». آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری نسبت به شهردار مشهد، افزود: «ایشان تعبیر شهردار خوب و انقلابی را برای آقای مرتضوی به کار بسته‌‌اند که حاصل اخلاص شما در این دوره بوده است.». عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ما در همۀ مسائل به خدا معتقدیم، افزود: «همۀ ما در مسیر زمینه‌سازی ظهور امام‌زمان(عج) هستیم و ما هر چه بخواهیم به‌عنوان تقدیر از زحمات شما، تقدیم کنیم، بهتر از این دو تعبیر رهبری درمورد شهردار نیست و شهردار هم عصارۀ شوراست.». وی ادامه داد: «کسی که می‌گوید من از کاری که انجام می‌دهم برای خودم منفعتی نمی‌خواهم و کار را برای مردم انجام می‌دهم، دیوانه است؛ چراکه باید هر کاری برای آدم نفعی داشته باشد.». آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به اینکه کارهای شما در شورا برای شما هیچ منفعت مادی نداشته است، یادآور شد: «از مخالف و موافق نشنیده‌ام که هیچ‌یک از شما در این 4 سال برای خودتان کاری کرده باشید.». وی با بیان این مطلب که شما مرهون محبت‌های کسانی هستید که به شما رأی دادند، افزود: «ممکن است در آینده حسرت بخورید که امکان انجام کارهای بیشتری برایتان در این سمتی که داشتید وجود داشت.». امام‌جمعۀ مشهد تصریح کرد: «شورای چهارم تمام شد و شما دیگر عضو شورا و شهردار مشهد نیستید، اما مجاهده در راه خدا و دین تمام نشده است.»

ریل‌گذاری فرهنگی در مشهد بی‌سابقه بوده است

مراسم تقدیر از هنرمندان و همراهان شهرک تاریخی مشهد دوست‌داشتنی، عصر روز گذشته با حضور شهردار مشهد برگزار شد. به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، شهردار مشهد در این مراسم گفت: «با توجه به انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت معنوی ایران و پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به نظر می‌رسد که امروزه رسالت سنگینی بر دوش این کلان‌شهر از حیث ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی قرار دارد.».

سیدصولت مرتضوی خاطرنشان کرد: «در این دوره از مدیریت فرهنگی شهر مشهد با توجه به برداشتی که از تهاجم فرهنگی علیه امت اسلامی داشتیم، سعی شد به‌قدر تشنگی از فرهنگ فاخر رضوی استفادۀ مطلوب به عمل آید.».

وی بیان کرد: «کاری که در طول چند سال اخیر در حوزۀ فرهنگی انجام شد، کارستان بود. اولا ذائقۀ فرهنگی مخاطبان در مدار حقیقی خود قرار گرفت و ازسوی‌دیگر به اساس کار فرهنگی توجه دقیقی انجام شد.».

مرتضوی با بیان اینکه شهرک تاریخی «مشهد دوست‌داشتنی» تنها بخشی از اقدامات فرهنگی مدیریت شهری بود، گفت: «معاونت فرهنگی شهرداری مشهد فرهنگ فانتزی و وارداتی را کنار زد و فرهنگ اصیل اسلامی را احیا کرد.». معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد هم در این مراسم گفت: «تراز هنرمندان ایرانی تراز بالایی است و بدون هیچ اغراقی می‌توانیم بگوییم که دراین‌زمینه حرفی برای گفتن در دنیا داریم.».

پس از رایزنی‌های فشردۀ تیم مدیریت شهری؛ مشهد به‌عنوان پایتخت رسانه‌ای دنیای اسلام معرفی شد

جانشین شهردار در ستاد «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» از معرفی شهر مشهد به‌عنوان پایتخت رسانه‌ای دنیای اسلام ازسوی دبیرخانۀ اتحادیۀ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، علی‌اصغر عنابستانی دراین‌زمینه اظهار کرد: «بعد از میزبانی مشهد از نهمین اجلاس مجمع عمومی رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی و همچنین هفتمین بازار فیلم اسلامی در کنار جشنوارۀ فیلم اتحاد، مشهد آمادگی خود را برای ایجاد دفتر این اتحادیه درجهت تسهیل در حضور هنرمندان و فیلم‌سازان در بازار فیلم و معرفی ظرفیت‌های پایتخت فرهنگی جهان اسلام اعلام کرد.».

وی با اشاره به چهار رقیب پیش‌روی شهر مشهد دراین‌زمینه ادامه داد: «درهمین‌راستا شهرهای تبریز، اصفهان، بیروت و بغداد به‌عنوان رقبای مهم شهر مشهد در این انتخاب شناخته می‌شدند که پس از تفاهمی که بین شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و اتحادیۀ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و همچنین تصویب لایحه‌ای دوفوریتی در شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص آمادگی شهر امام‌رضا(ع) از این فرصت استثنایی صورت گرفت، دیروز طی سه دور مذاکرۀ فشرده و چالشی، این عنوان ارزشمند به شهر مشهد اعطاشد.».

 

فارس خراسان رضوی؛

اختلاط زعفران مناطق مختلف موجب کاهش ارزش زعفران شده است / ضرورت جلوگیری از نقل و انتقال پیاز زعفران به استان‌های مختلف کشور

علیرضا حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گناباد گفت: زعفران گیاهی منحصرا مخصوص مناطق کم آب می‌باشد که مدتی است، گسترش کاشت آن در کشور نگرانی‌هایی هم از بعد کیفیت و هم کاهش قیمت به وجود آورده است.

وی ادامه داد: بر اساس سالنامه آماری وزارت  جهاد کشاورزی از سال 1391 تا سال 1394 سطح زیر کشت زعفران بارور کشوری از 78804 هکتار به 92822 هکتار افزایش یافته یعنی رشد 16 درصدی داشته است.

حسین‌زاده  افزود: بررسی قیمت زعفران از سال نود و یک تا سال جاری نشان از نوسانات شدید و در نهایت کاهش قیمت این طلای سرخ  را دارد.

حسین‌زاده با بیان اینکه قیمت هر کیلو زعفران در اول مرداد سال جاری هر کیلو 4 میلیون و 340 تومان بوده است، گفت: حدود 30 درصد قیمت زعفران نسبت به دوره‌های گذشته کاهش  داشته که این کاهش قیمت می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر کشاورزان مناطقی که از دیر باز در آمد اصلی آنها کاشت زعفران بوده است، از جمله جنوب خراسان رضوی و خراسان جنوبی بگذارد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی گناباد خاطرنشان کرد: این مشکل وقتی بیشتر نمودار می‌شود که منابع آبی منطقه متاثر از هفده سال!! خشکسالی به لحاظ کمی و کیفی دچار کاهش شده است و زعفران که کشت اصلی و سنتی این مناطق بوده به عنوان  تنها راه امرار معاش کشاورزان خرده مالک و روستایی به دلیل کاهش شدید قیمت اهمیت و پایداری مالی خود را از دست! داده است.

وی بابیان اینکه هیچ جانشینی برای زعفران در مناطق جنوب خراسان رضوی و خراسان جنوبی مقدور نیست، گفت: باید برای عبور از این بحران چاره‌اندیشی شود و گرنه رویکرد غیر کارشناسی کاشت محصول زعفران در مناطق دیگر کشور زعفران‌کاران سنتی و اصلی را که  غیر از راه کشت این محصول درآمد دیگری ندارند، دچار مشکل خواهد کرد.

حسین‌زاده با بیان اینکه عدم توسعه سطح زیر کشت در  کشور ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد گفت: ایجاد تسهیل در صادرات و دادن مشوق‌های لازم، ایجاد تعاونی‌های قوی  تولیدکنندگان و صنوف مرتبط، احداث مراکز فرآوری  با تاکید بر تولید عصاره‌های دارویی و مواد آرایشی،  ثبت برند زعفران در مجامع بین‌المللی و تهیه برنامه‌های ترویجی در بازارهای هدف و تاکید بر تولید کیفی زعفران (تولید محصول سالم و ارگانیک) می‌تواند ازجمله راهکارهایی باشد که به توان از تولیدکنندگان اصلی زعفران حمایت کرد.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

حضور سرمایه‌گذاران خارجی در خراسان‌رضوی تسهیل شود

علی رسولیان، در دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری اظهار داشت: خراسان‌رضوی استانی است با ظرفیت‌های بالا برای سرمایه‌گذاری و در بخش‌های مختلف چه در حوزه صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و سایر حوزه‌ها حائز رتبه‌های بالایی در کشور هستیم.

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: میزان پروانه‌های بهره‌وری ما رشد بالایی داشته و در حوزه خودروسازی دومین استان در کشور هستیم.

وی با اشاره به این که نزدیک به دو میلیون گردشگر خارجی وارد استان خراسان‌رضوی می‌شوند، گفت: باید  شیوه سرمایه‌گذاری در استان را اصلاح کنیم و بانک‌ها، بیمه و بورس و سایر حوزه‌ها را در کنار هم بگذاریم و تاثیر آن را در کشور ببینیم.

رسولیان اضافه کرد: ما 29 بانک در استان خراسان رضوی داریم و مانده منابع بانکی ما نزدیک به 60 هزار میلیارد تومان است و ما باید بتوانیم این منابع را درست هدایت کنیم.

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: یکی از نتایج سال گذشته برگزاری نمایشگاه جلساتی بود که با شرکت‌های بیمه داشتیم و شهریور ماه امسال سندیکا شورا بیمه‌ها را کلید خواهیم زد. همچنین با دستگاه قضایی توافق کردیم که شعبه رسیدگی به مشکلات بیمه تشکیل شود.

رسولیان با بیان اینکه در سه ماه نخست سال میزان صادرات استان خراسان‌رضوی به 570 هزار تن رسید، بیان کرد: متقاضیان زیادی برای سرمایه‌گذاری در استان داریم و هدف اصلی هم جذب و توسعه صادرات و ورود به بازارهای جهانی است.

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان‌رضوی اضافه کرد: باید توانمندی‌های خودمان را در زمینه تولید افزایش بدهیم و سبب ایجاد اشتغال در استان بشویم. باید شرایط سرمایه‌گذاری و فرآیند صدور مجوزها را برای سرمایه‌گذاران خارجی تسهیل کنیم.

 

مهر خراسان رضوی؛

فرود اضطراری پرواز مشهد به بندرعباس در فرودگاه شهید هاشمی نژاد

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر روابط عمومی فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد در همین رابطه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پرواز مشهد-بندرعباس که در ساعت ١٨:٤٥ فرودگاه هاشمی نژاد را به مقصد بندرعباس ترک کرده بود  در نزدیکی شهر طبس به دلیل حال وخیم یکی از مسافران به مشهد بازگشت و فرود اضطراری کرد.

وی افزود:یکی از مسافران که دختری ۱۴ ساله بود با درد شدید از ناحیه آپاندیس مواجه شد و به همین دلیل خلبان پرواز  تصمیم گرفت به صورت اضطراری به مشهد بازگشته تا مسافر  برای مداوا به بیمارستان منتقل شود.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

اجتماع سوگواران جواد الائمه (ع) در حرم رضوی / آستان ثامن الحجج (ع) سیاه پوش شد

به گزارش ایرنا، عزاداران سیاه پوش قبل از نماز مغرب و عشا، حرکت خود را از میدان شهدای مشهد آغاز کردند و به صورت دسته های عزاداری در حالی که بر سینه می زدند و سوگواری می کردند وارد حرم مطهر رضوی شدند.

حرم مطهر رضوی به این مناسبت سراسر سیاه پوش شده و صحن و سرای این حرم قدسی مملو از زائران عزادار است.

همچنین به مناسبت شهادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، پرچم گنبد طلای بارگاه منور رضوی تعویض شد و به رنگ سیاه درآمد.

زائران عزادار همچنین در مراسم محوری شب شهادت حضرت امام جواد (ع) و مداحی اهل بیت (ع) حضور یافته و به سوگواری پرداختند.

در این مراسم عزاداران با پیکر 9 شهید گمنام نیز که اخیرا به مشهد مقدس آورده شده اند، وداع کردند.

مصرف روزانه 600 تن لبنیات محلی در خراسان رضوی/ لزوم تدوین استاندارد اجباری برای شیرخام

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان افزود: 600 تن لبنیات سنتی تولید استان از طریق 160 کارگاه سنتی و 600 مغازه لبنیاتی که 400 واحد آن فاقد مجوز هستند، توزیع می شود.

وی اظهار کرد: این در حالی است که نه دامپزشکی و استاندارد و نه دانشگاه علوم پزشکی هیچیک به صورت کامل بر تولید و توزیع لبنیات سنتی نظارت ندارند.

وی گفت: نتیجه تازه ‌ترین پژوهش‌ ها نشان می ‌دهد، بطور متوسط 20 درصد از سهم لبنیات مصرفی مردم از شیرهای فله ‌ای و به اصطلاح محلی تامین می ‌شود.

* لزوم تدوین استاندارد اجباری برای شیر خام

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: اغلب شیرهای مورد استفاده واحدهای سنتی فاقد شناسنامه هستند و نظارت و تهیه استاندارد برای شیر خام سنتی و فراورده های لبنی ضروری به نظر می رسد لذا تدوین استاندارد اجباری برای شیر خام باید با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی در دستور کار اداره کل استاندارد قرار گیرد و با توجه به اهمیت موضوع از طریق شورای عالی سلامت کشور نیز استاندارد اجباری شیر پیگیری شود.

حسینی با بیان اینکه متولی نظارت بر تولید و توزیع شیر سنتی نیز باید مشخص گردد، اظهار کرد: دفتر بازرسی و نظارت استانداری باید با هماهنگی دادگستری استان و با نگاه به ظرفیت های قانونی دستگاه های اجرایی، متولی این موضوع را مشخص نماید.

وی گفت: استانداردهای فعالیت واحد های سنتی عرضه شیر نیز باید تدوین شود و اداره کل دامپزشکی استان طرح چگونگی تولید و عرضه شیر خام را برای تصویب به کارگروه سلامت ارائه نماید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: کمیته بررسی ارتقای کیفی شیرخام با مسئولیت دفتر اجتماعی استانداری و عضویت دفتر اقتصاد و دستگاه های ذیربط تشکیل شود تا از طریق این کمیته بتوان بر فرآیند ارتقای کیفی فراورده های لبنی نظارت کرد.

 

برنا خراسان رضوی؛

دوره مربیگری بدنسازی فوتسال آسیا به میزبانی مشهد برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محمدرضا جلوه اظهار داشت: دپارتمان آموزش هیئت فوتبال خراسان در نظر دارد دوره مربیگری بدنسازی فوتسال آسیا را از تاریخ 1 شهریور ماه به مدت 6 روز در محل سالن ثامن الائمه(ع) برگزار کند.

سخنگوی هیئت فوتبال استان خراسان رضوی ادامه داد: این دوره به مدرسی صادق امانی و با حضور مربیان خراسانی برگزار می‌شود. مدیر این دوره مجید مرتضایی است و مجتبی عباسی سرپرستی کلاس را برعهده خواهد داشت.

جلوه با اشاره به اردوی تیم ملی فوتسال بانوان ایران نیز گفت: اردوی تیم ملی فوتسال بانوان از دوم تا هشتم شهریور در تهران به سرمربیگری شهرزاد مظفر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: فاطمه ارژنگی به عنوان تنها نماینده بانوان خراسان رضوی به اردوی تیم ملی دعوت شده است و قرار است در این اردو حاضر باشد.

سخنگوی هیئت فوتبال خراسان رضوی همچنین از برگزاری اردوی تیم ملی فوتبال زیر 15 سال بانوان کشور خبر داد.

انتهای پیام/