سید قاسم حوائجی در گفتگو با  صبح توس با اشاره به اهمیت بحث اوقات فراغت دانش آموزان و کم‌توجهی دولت در این زمینه اظهار کرد: این بحث باید با دو تفکیک تشریح شود که یکی نگاه کلی دولت و عملکرد آن در این مدت است و نگاه دیگر بعد تخصصی و کاری است که در استان انجام می‌شود.

وی افزود: به‌واسطه عدم ثباتی که در فضای دولت وجود داشته است و همچنین تغییر دو وزیر آموزش پرورش در این چهارساله اوضاع را دگرگون کرده است از این رو بی‌ثباتی در وزارتخانه مهم‌ترین عامل ضعف در برگزاری برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان است.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین عامل نتیجه‌گیری از یک‌نهاد تربیتی ثبات آن است، عنوان کرد: زمانی که وزیر تغییر می‌کند بلافاصله معاون پرورشی وزارتخانه نیز تغییر می‌کند و این تغییر موجب تغییر برنامه‌های ازاین‌دست می‌شود.

وی ادامه داد: در سطح استان مقداری تفاوت وجود دارد و علت آن نیز حاکم بودن نگاه فرهنگی متفاوتی بود که علت آن نیز حضور مدیرکل جدید آموزش پرورش استان بود که شامل اقدامات درون تشکیلاتی و ارتباطات بیرونی بود.

حوائجی با بیان اینکه این اقدامات شامل همکاری با سازمان فنی و حرفه‌ای، اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان و بسیج دانش‌آموزی استان انجام‌شده است، گفت: پس از آغاز این همکاری‌ها مابقی نهادها مانند شهرداری و آستان قدس رضوی پای‌کار آمدند و تجربه نیز ثابت کرده است که هر زمان توانستیم از ظرفیت‌های بیرونی استفاده کنیم به خروجی مناسبی رسیدیم.

وی با تأکید بر اینکه آموزش‌وپرورش متأسفانه از نظر مالی در مضیقه است، اضافه کرد: مظلوم‌ترین حوزه در آموزش پرورش است و هر بخشی که بودجه کم می‌آید از معاونت پرورشی کم می‌کنند و این سبب بی‌توجهی و ضعف در برگزاری برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان می‌شود.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی بیان کرد: البته در بعضی از حوزه‌های آموزش‌وپرورش مانند اداره قرآن و عترت حجم فعالیت‌هایی که در این چند سال انجام‌شده است خصوصاً دو سال گذشته خیلی ویژه بوده است و همچنین اقدام مثبت دیگر برنامه ثابت ماهانه تحت عنوان شورای هماهنگی تشکل‌های دانش‌آموزی بود.

وی تأکید کرد: این شورا با تلاش و همکاری سازمان بسیج دانش‌آموزی، هلال‌احمر دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان و اداره آموزش پرورش به جهت برنامه‌ریزی‌های مختلف برای اوقات فراغت دانش آموزان بوده است.

انتهای پیام/