به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام سیدکاظم طباطبایی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه کاشمر با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله علیها به جایگاه ازدواج در سبک زندگی اسلامی پرداخت و اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند که ازدواج سنت من است و هر کس از این سنت روی بگرداند از من نیست و همچنین در روایات آمده است که هر کس ازدواج کند نصف دین او کامل شده است.

دشمنان به دنبال تضعیف اساس خانواده هستند

وی افزود: امروز دشمنان در حال تبلیغ برای از بین بردن اساس خانواده و ترویج هرزه‌گرایی و فساد با استفاده از برنامه‌های ماهواره هستند و با کمال تأسف مشتریان این برنامه هم مسلمان و جوانان ما هستند در حالی که ما باید پیامبر اسلام(ص) و سنت ایشان را الگوی خود قرار دهیم اما امروز الگوی برخی افراد ماهواره و برنامه‌های آن شده است.

امام جمعه کاشمر به موانع ازدواج و تشکیل خانواده اشاره کرد و گفت: نباید اجازه بدهیم جوانان فاسد شوند و به دنبال الگوهای غربی بروند و در این راستا لازم است به نکاتی توجه کنیم.

وی ادامه داد: برخی افراد می‌گویند از ترس فقر و ناداری ازدواج نمی‌کنیم در صورتی که پیامبر اکرم(ص) فرمودند هر کس از ترس فقر ازدواج نکند به خدا گمان بد برده است چرا که خداوند در قرآن وعده بی‌نیاز کردن افرادی که ازدواج می‌کنند را داده است.

طباطبایی افزود: نباید در مسیر ازدواج موانع و تشریفات زاید را تحمیل کنیم و همچنین نباید جوانان را مجبور به ازدواج با فرد خاصی کرد بلکه باید از خود آن‌ها نظرخواهی شود همان طور که حتی وقتی حضرت علی(ع) به خواستگاری حضرت زهرا(س) آمدند پیامبر اعظم(ص) از حضرت فاطمه(س) سؤال کردند که نظر خود شما چیست.

امام جمعه کاشمر خاطرنشان کرد: بعضی افراد این گونه وانمود می‌کنند که ما به دلیل تحصیل و درس خواند ازدواج نمی‌کنیم که این هم درست نیست و پیامبراکرم(ص) در موردی که دختری گفته بود به دلیل کسب فضایل و تحصیل، ازدواج را عقب انداخته‌ام ناراحت شدند و این کار را رد کردند و این‌ها درس‌هایی است که باید از سیره اهلبیت(ع) بگیریم.

جوانان زندگی امام جواد(ع) را مطالعه کنند

طباطبایی در خطبه دوم نمازجمعه نیز ضمن گرامیداشت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی اظهار داشت: آزادگان سال‌ها در زیر شکنجه‌های بعثی‌ها استقامت و تحمل کردند و فاتحانه به میهن اسلامی بازگشتند.

وی افزود: آخر ماه ذی‌القعده سالروز شهادت امام جواد سلام الله علیه است و لازم است به ولی نعمت خودمان امام هشتم(ع) تسلیت عرض کنیم و همچنین به نسل جوان توصیه می‌کنم در ایام شهادت ایشان زندگی این امام جوان که در سن جوانی به شهادت رسیدند را مطالعه کنند.

امام جمعه کاشمر گفت: به امامت رسیدن امام جواد(ع) در سن کودکی همانند نبوت حضرت یحیی(ع) است که در قرآن به صراحت فرموده است در کودکی به ایشان نبوت عطا کردیم و همچنین در مورد علم و دانش ایشان آمده است که مأمون ایشان را امتحان سختی گرفت و وقتی پاسخ‌های ایشان را شنید شگفت زده شد و به علم ایشان اقرار کرد.

مسجد باید پایگاه عبادی و سیاسی باشد

طباطبایی تصریح کرد: 30 مرداد ماه روز جهانی مسجد است و باید بدانیم که مسجد عظیم‌ترین پایگاه مسلمانان است اما شرط و شروطی دارد و هیأت امناء و دست ‌اندرکاران مساجد باید متوجه وظیفه خود باشند چون پاکترین و مهمترین مکان برای عبادت و برقراری ارتباط با خداست و بر اساس تقوا باید ساخته، تعمیر و اداره شود لذا بر سر اداره مساجد نباید فخرفروشی و قهر و درگیری و فتنه بشود بلکه مسجد باید بر اساس تقوا باشد.

وی اظهار داشت: مسجد برای خودنمایی و فتنه‌گری نیست و بلکه باید بر اساس تقوا و برای ارتباط با خدا باشد ضمن اینکه مسجد فقط برای عبادت نیست بلکه ابعاد سیاسی آن‌ هم نباید فراموش شود همان گونه که امام راحل(ره) فرمودند مسجد سنگر است و سنگر باید حفظ شود.

امام جمعه کاشمر خاطرنشان کرد: از اختلافات در مسجد باید پرهیز شود و پایگاه فرهنگی و عبادی و سیاسی باید باشد و با جضور خود نباید اجازه دهیم مساجد خالی بماند.

وی همچنین با تبریک اول شهریور روز پزشک گفت: پزشکی شغل مهم و پرمسئولیتی است که مورد رضای خدا و نیاز جامعه است و نمی‌توان وصف کرد که نجات دادن جان انسان‌ها چه ارزشی دارد.

خون شهید حججی ایران و جهان را تکان داد

طباطبایی با اشاره به شهادت شهید حججی تصریح کرد: شهادت مظلومانه و معصومانه شهید محسن حججی از مدافعان حرم که به دست جلادان خون‌آشام داعشی به شهادت رسید ایران و جهان را تکان داد و خاطرات روز عاشورا را به تصویر کشید و سیمای معصومانه علی‌اکبر(ع) امام حسین(ع) را تداعی کرد اما با شجاعت ایستاد.

وی گفت: حتی در تاریخ عاشورا هم نیست که اسرا را سر ببرند و این نهال تلخ و شجره خبیثه‌ای است که توسط آمریکا و اسراییل ساخته شد و حالا بلای جان مسلمانان شده‌اند و زیر پرچم لااله الا الله این جنایات را انجام می‌دهند.

سپاه پاسداران ما باید افتخار کند که چنین نیروهایی دارد که خون پاک آن‌ها ملت را به حرکت درمی‌آورد و متحد می‌کند و ان‌شاءالله خون مظلوم و پاک این شهیدان ریشه این شجره خبیثه داعش را خواهد کند.

انتهای پیام/